StoryEditorŚwinie

Czynniki antyżywieniowe można jakoś wykorzystać w chowie świń?

30.07.2022., 05:07h
Poprawę strawności i wykorzystania paszy można uzyskać na różne sposoby, wpływając na procesy zachodzące podczas trawienia lub poprzez ingerencję w formę i teksturę paszy. W tym celu wykorzystuje się, między innymi: żywienie paszami płynnymi, dodatki enzymatyczne, zabiegi mechaniczne oraz termiczne, jak ekstruzja czy ekspandowanie.

Jak poprawić pobranie i wykorzystanie pasz przez świnie?

Sposobem na poprawę pobrania i wykorzystania przez świnie pasz sypkich jest zwilżanie mieszanki, co ogranicza podrażnienie górnych dróg oddechowych i ułatwia jej wymieszanie. Surowce, takie jak ziarno żyta czy nasiona roślin strączkowych, można poddać moczeniu przez 24 godziny w wodzie, co powoduje ich pęcznienie i w rezultacie chroni zwierzęta przed wzdęciami, a przy okazji wypłukuje niektóre związki antyżywieniowe (np. alkaloidy z nasion łubinu) i poprawia strawność paszy.

Surowce paszowe różnią się zawartością czynników antyżywieniowych

Zboża, które stanowią około 70% surowców wykorzystywanych do produkcji mieszanek dla świń, różnią się między sobą zawartością czynników antyżywieniowych zaliczanych do włókna surowego. Preparaty o działaniu enzymatycznym wobec włókna na początku były tworzone z myślą o ochronie środowiska i używane od dawna. Dzięki ich zastosowaniu w żywieniu zwierząt, poza zmniejszeniem emisji szkodliwych pierwiastków do środowiska, udało się znacznie poprawić wykorzystanie paszy, a co za tym idzie – obniżyć jej koszt oraz poprawić wyniki produkcyjne.

Energia zawarta w cząsteczkach związków antyżywieniowych zaliczanych do włókna surowego jest niedostępna dla świń ze względu na brak odpowiednich enzymów rozkładających specyficzne wiązania w nich występujące. Oprócz gorszego wykorzystania na cele energetyczne, niekorzystne działanie tych związków wynika z ich tendencji do zwiększania lepkości treści pokarmowej, co powoduje wydłużenie czasu jej przejścia przez układ trawienny, a także powstawanie bariery dla działania enzymów wytwarzanych przez zwierzęta. Poprawę wykorzystania tych związków można uzyskać poprzez podanie dodatkowych enzymów wraz z paszą, które są pozyskiwane na drodze fermentacji w procesach biotechno­logicznych przez różne szczepy grzybów, pleśni i bakterii. 

Dominika Stancelewska
Zdjęcia: Dominika Stancelewska

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
26. kwiecień 2024 14:11