Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

Koniec sezonu pastwiskowego? Koniecznie odrobacz swoje stado

Beata Dąbrowska
Kategoria: Hodowla Zwierząt
Koniec sezonu pastwiskowego? Koniecznie odrobacz swoje stado
Hodowla Zwierząt Bydło mięsne
Data publikacji 16.09.2021r.

Sezon pastwiskowy powoli zbliża się ku końcowi. Zanim jednak mięsne stada zakończą wypas, warto zaplanować odrobaczanie zwierząt.

Każda choroba pasożytnicza drenuje kieszeń hodowcy

Odrobaczanie to bardzo ważny, chociaż nadal często niedoceniany zabieg. Pojawienie się bowiem w stadzie chorób pasożytniczych naraża hodowcę na wymierne straty. Zwierzęta będące nosicielami pasożytów, stają się osowiałe, mają nastroszoną, matową sierść, a przede wszystkim tracą apetyt. Spadek pobrania paszy to oczywiście zmniejszenie dziennych przyrostów, nawet do 50 kg rocznie.

r e k l a m a

Pierwotniaki - wyjątkowo groźne pasożyty dla cieląt

Do najbardziej niebezpiecznych pasożytów pastwiskowych należą pierwotniaki, szczególnie groźne dla cieląt, powodują bowiem powstawanie kryptosporydiozy. Choroba objawia się groźnymi biegunkami prowadzącymi do wyniszczenia organizmu. Młode zwierzęta zarażają się na pastwisku poprzez zanieczyszczone oocystami wodopoje, do których trafia kał innych będących ich nosicielami zwierząt.

Larwy nicieni mogę być obecne na pastwisku przez bardzo długi czas

Kolejnymi groźnymi pasożytami są nicienie żołądkowo-jelitowe oraz nicienie płucne. Zakażone zwierzęta wraz z kałem wydalają jaja nicieni, zanieczyszczając tym samym pastwiska. Z jaj wykluwają się larwy, które z czasem stają się formami inwazyjnymi. Zwierzęta zjadając rośliny z larwami nicieni bardzo szybko się zarażają. A warto wiedzieć, że larwy są bardzo odporne nawet na ekstremalne warunki środowiska. Bez trudu mogą przetrwać zimę i zagrażać zwierzętom w kolejnym sezonie pastwiskowym. 1 kg trawy może zawierać do kilku tysięcy larw. Widać więc jak ogromną rolę w profilaktyce chorób pasożytniczych odgrywa regularne czyszczenie pastwisk z kału oraz wydłużanie przerw pomiędzy kolejnymi wypasami. Specjaliści zalecają, by najbardziej wrażliwe cielęta odpasać na pastwiskach, które nie były użytkowane przez ostatnich dwanaście miesięcy.

r e k l a m a

  • U bydła mięsnego sprawdza się stosowanie preparatów pour-on w iniekcji jedno- lub dwuskładnikowej

Bydło należy odrobaczać przed i po sezonie pastwiskowym

Zaleca się, aby odrobaczanie przeprowadzać dwukrotnie w ciągu roku. Pierwszy raz na wiosnę, w oborze, jeszcze przed wyprowadzeniem stada na pastwisko. W ten sposób zwierzęta będą mogły pozbyć się wszystkich form inwazyjnych pasożytów, czyli jaj, larw i form dojrzałych. Celem wiosennego odrobaczania jest uniknięcie inwazji pastwiskowych, a więc zapewnienie w okresie wypasu jak najlepszych warunków środowiskowych, wolnych od pasożytów. Drugie odrobaczanie powinno być przeprowadzone właśnie jesienią, po zakończonym sezonie pastwiskowym.


Odrobaczanie bydła powinno poprzedzać badanie kału

Pomimo że rynek oferuje szeroką gamę preparatów do odrobaczania, to – niestety – nie ma jednej substancji czynnej, która wyeliminowałaby wszystkie pasożyty. Hodowcy chcąc się upewnić, czy zwierzęta mają pasożyty, powinni zbadać kał. Usługę tę wykonują lekarze weterynarii, którzy mają na wyposażeniu mikroskopy i zestawy do badania kału.

Ten produkt może Ciebie zainteresować

Choroby bydła

Choroby bydła

Płacisz tylko

18,00 zł SPRAWDŹ
Beata Dąbrowska
Zdjęcia: Beata Dąbrowska

Widziałeś już nasze video "W nowym Tygodniku Poradniku Rolniczym: nie warto kupować paszowozu w ciemno"?

r e k l a m a

r e k l a m a

r e k l a m a