Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Skorzystaj

r e k l a m a

Partner serwisu

To już pewne. Potwierdzono ognisko ASF w Niemczech w gospodarstwie na 250 loch

Paweł Mikos
Kategoria: Hodowla Zwierząt
To już pewne. Potwierdzono ognisko ASF w Niemczech w gospodarstwie na 250 loch
Hodowla Zwierząt
Data publikacji 04.07.2022r.

W dużym gospodarstwie rolnym w Niemczech blisko granicy z Holandią zostało potwierdzone wystąpienie wirusa ASF u świń. Władze apelują do lokalnych rolników, aby nie wpadali w panikę i nie sprzedawali w pośpiechu tuczników. Ile gospodarstw znajdzie się w strefie obostrzeń?

W gospodarstwie w Dolnej Saksonii wykryto ASF

W niedzielę 3 lipca 2022 roku niemiecki Instytut Friedricha Löfflera (FLI) potwierdził wybuch ogniska afrykańskiego pomoru świń (ASF) w Emsbüren w powiecie Emsland w Dolnej Saksonii. Wirus dotknął fermę z 280 lochami i 1500 miejscami dla prosiąt. Gospodarstwo, w którym została potwierdzona obecność ASF znajduje się blisko granicy z Holandią.

r e k l a m a

Jak podaje niemiecki portal topagrar.com, poszkodowany rolnik kilka dni temu zauważył w swoim stadzie niepokojące objawy u świń: przede wszystkim braku apetytu oraz gorączkę. Wówczas skontaktował się z lekarzem weterynarii i później próbki pobrane ze stada zostały przesłane do Krajowego Urzędu Ochrony Konsumentów i Bezpieczeństwa Żywności (LAVES) w Dolnej Saksonii w celu zbadania.

Możliwe kolejne ogniska ASF w Niemczech

r e k l a m a

W niedzielę służby przeprowadzały ubój całego stada, w którym znalazł się wirus ASF. Przeprowadzane jest także dochodzenie, które powinno odpowiedzieć na pytanie: w jaki sposób wirus został zawleczony do gospodarstwa.

Obecnie niemieckie służby sprawdzają także inne farmę, tym razem w regionie Freren, które było gospodarstwem kontaktowym, gdyż w ciągu ostatnich kilku dni prosięta od hodowcy świń z Emsbüren.

Niemal 200 tys. świń znalazło się w strefie ASF

Obecnie władze Dolnej Saksonii przygotowują się do utworzenie 10-kilometrowej strefy nadzoru, która rozciąga się częściowo nawet na sąsiedni land czyli Nadrenię Północną-Westfalię.

W strefie znalazło się 296 gospodarstw z 195 000 trzody chlewnej. Obecnie z gospodarstw w strefie pobierane są próbki krwi są pobierane od podejrzanych zwierząt i testowane pod kątem przeciwciał.

W całej strefie wprowadzono zakaz przewożenia świń, produktów wieprzowych i obornika, jednak dozwolone jest zbieranie zbóż, ponieważ wirus nie został potwierdzony u dzików.

Przy okazji Barbara Otte-Kinast, minister rolnictwa Dolnej Saksonii zaapelował do rolników, aby nie wpadali w panikę i nie sprzedawali swoich świń. W jej opinii, mogłoby to się przyczynić do rozsiania ASF. Władze landu, weterynaria oraz przemysł rzeźny mają wprowadzić procedury, które pozwolą na sprzedaż tuczników lub prosiąt ze strefy w sposób uporządkowany.

Paweł Mikos
​Fot.Dominika Stancelewska

Widziałeś już nasze video "W nowym TPR: dlaczego Mateusz Morawiecki najlepiej zna się na rolnictwie"?

r e k l a m a

r e k l a m a

r e k l a m a