PE ”za” zmianami w Zielonym Ładzie. Co zyskają rolnicy?PE/Canva
StoryEditorDopłaty bezpośrednie 2024

PE "za" zmianami w Zielonym Ładzie. Co zyskają rolnicy?

24.04.2024., 17:57h
To już pewne - ugorowania nie będzie! Parlament Europejski dał dziś zielone światło dla uproszczeń w Zielonym Ładzie. Co to oznacza dla polskich rolników? Co na tym zyskają?

Parlament Europejski zatwierdził zmiany w Zielonym Ładzie. Ugorowania nie będzie

W środę Parlament Europejski zatwierdził zmiany w Zielonym Ładzie, o które walczyli rolnicy i które 15 marca zaproponowała KE. Chodzi m.in. o ugorowanie, GAEC 6 i 7. Za uproszczeniami dla rolników zagłosowało 425 posłów, 130 było przeciw, a 33 się wstrzymało. Parlamentarzyści przyjęli projekt ustawy z poprawkami technicznymi zatwierdzony przez parlamentarną komisję rolnictwa 15 kwietnia 2024 r.

Teraz zmiany musi zatwierdzić Rada UE. Ale to formalność - belgijska prezydencja Rady poinformowała, że jeśli europosłowie zatwierdzą wniosek, Rada przyjmie ten sam tekst.

Po zatwierdzeniu przez Radę zmiany zostaną opublikowane w Dzienniku Urzędowym UE i natychmiast wejdą w życie.

- Rolnicy będą mogli stosować zmienioną warunkowość w odniesieniu do swoich wniosków o dopłaty bezpośrednie już w 2024 r. - informuje PE.

Jakie będą zmiany dla polskich rolników już od 2024 roku? Poniżej przedstawimy ​listę. 

Ugorowanie będzie płatnym ekoschematem w 2024 roku

Przede wszystkim zniesione zostało ugorowanie. Rolnicy nie będą musieli odłogować swoich 4 proc. gruntów ani uprawiać na nich bobowatych, bo ministerstwo rolnictwa uruchamia dobrowolny ekoschemat Grunty wyłączone z produkcji (wprowadzenie ekoschematu dotyczącego utworzenia obszarów nieprodukcyjnych było warunkiem KE zniesienia obowiązku ugorowania).

- Ekoschemat „Grunty wyłączone z produkcji” zostanie wdrożony na lata 2024-2027. Płatności będą przyznawane za wyłączenie gruntów ornych z produkcji  - do powierzchni nie większej niż 4 proc. powierzchni gruntów ornych w gospodarstwie. Szacowana stawka płatności wynosi ok. 563 zł/ha, tj. ok. 126,52 euro/ha - wyjaśnia ministerstwo.

GAEC 6: dodatkowy termin utrzymania okrywy glebowej

Zmianie ulega także wymóg GAEC 6. W przypadku upraw wcześniej zbieranych z pola, czyli zbóż rzepaku i rzepiku ministerstwo wprowadza obowiązek utrzymania okrywy glebowej w okresie od zbioru plonu głównego do 15 października i dopuszcza w tym okresie wykonanie zabiegów agrotechnicznych umożliwiających wysiew roślin ozimych lub międzyplonów. W przypadku pozostałych upraw termin utrzymania pokrywy glebowej obowiązuje od 1 listopada do 15 lutego następnego roku.

Z wymogów GAEC 6 wyłączone zostaną uprawy późno zbierane z pola, czyli okopowe, kukurydza na ziarno, warzywa, rośliny zielarskie, po których nie ma możliwości zastosowania działań ochronnych gleby, a także uprawy pod odsłonami.

GAEC 7: do wyboru dywersyfikacja, albo płodozmian

Z kolei w zakresie normy GAEC 7 rolnicy będą mieć wybór między zmianowaniem a dywersyfikacją. Rolnik sam zdecyduje, jak chce spełnić normę. W przypadku wyboru zmianowania na 40 proc. gruntów w ornych w gospodarstwie taka sama uprawa nie może być utrzymana rok do roku na tej samej działce. Ponadto usunięty zostanie wymóg, aby na wszystkich gruntach w gospodarstwie taka sama uprawa w plonie głównym była prowadzona nie dłużej niż 3 lata. Zasady zmianowania nie będą obowiązywać w przypadku uprawy kukurydzy nasiennej.

Natomiast w przypadku wyboru dywersyfikacji upraw dla gospodarstw o powierzchni od 10 do 30 ha wystarczy posiadać 2 uprawy, z tym że największa uprawa nie może stanowić więcej niż 75 proc. A powyżej 30 ha wystarczy posiadać 3 uprawy, z tym że największa uprawa nie może stanowić więcej niż 75 proc., a 2 uprawy główne więcej niż 95 proc.

Małe gospodarstwa nie będą kontrolowane

Poza tym gospodarstwa do 10 ha użytków rolnych nie będą podlegały kontroli i sankcjom związanym z realizacją norm GAEC. W praktyce oznacza to zwolnienie gospodarstw do 10 ha użytków rolnych z tych wymogów. W Polsce takich gospodarstw jest ok. 950 tysięcy.

image
Dopłaty bezpośrednie 2024

PILNE! Będą dopłaty dla małych gospodarstw w 2024 roku. Jaka stawka?

Kamila Szałaj

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
22. czerwiec 2024 14:09