StoryEditorPieniądze dla rolnika

Dotacje na zalesienie dla rolników. Kto i ile może dostać?

10.06.2020., 08:06h
1 czerwca rozpoczął się nabór wniosków o przyznanie wsparcia na zalesienie w ramach Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014 - 2020. Potrwa do 31 lipca br. Wnioski przyjmują biura powiatowe ARiMR.

Zalesienie gruntów rolnych - dla kogo skierowana jest ta propozycja?

To propozycja zwłaszcza dla tych rolników, którzy gospodarują na gruntach niskiej klasy bonitacyjnej i chcą zrobić coś dla ochrony środowiska. Zalesienia, oprócz pochłaniania dwutlenku węgla, spełniają wiele funkcji wodochronnych.

Jakie korzyści płyną z tego dla środowiska?

Poprzez zalesianie gruntów rolnych zwiększa się infiltracja (przenikanie) wody do gleby oraz spowalnia i zmniejsza spływ powierzchniowy. Zalesienia mogą czasowo zostać objęte nie tylko jednolitą płatnością obszarową, lecz również płatnością dla młodych rolników oraz płatnością dodatkową.

Rolne i te z sukcesją

Wsparcie na zalesienie jest przyznawane do gruntów wykazanych w ewidencji gruntów i budynków jako grunty rolne, użytkowane jako grunty orne albo sady, grunty z sukcesją naturalną. Las można posadzić na działce, która ma co najmniej 0,1 ha i jest szeroka minimum na 20 m (chyba że graniczy ona z lasem – wtedy nie ma znaczenia szerokość gruntu), ale nie większej niż 20 ha. W przypadku gruntów z sukcesją naturalną średni wiek drzew lub krzewów wyrosłych w wyniku zaprzestania użytkowania rolniczego nie może przekroczyć 20 lat.

Przed podjęciem decyzji o wystąpieniu o dofinansowanie trzeba sprawdzić, czy grunty, które chcemy zalesić, są przeznaczone do tego w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego, a w przypadku braku tego planu – czy nie jest to sprzeczne z ustaleniami studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy. Gdy nie ma planu ani studium, przeznaczenie do zalesienia musi widnieć w decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu. Wsparciem na zalesienie nie mogą być objęte grunty położone na obszarze Natura 2000.

Wsparcie na zalesienie - w jakiej wysokości?

W ramach dofinansowania można uzyskać pomoc pokrywającą koszty założenia uprawy leśnej – tzw. wsparcie na zalesienie, które wynosi od 8307 do 12 707 zł/ha. Jest ono zróżnicowane ze względu:
  • na nachylenie terenu,
  • charakterystykę zalesionych gruntów (grunty erozyjne),
  • gatunki drzew użytych do zalesienia (iglaste, liściaste).
Na sadzonki drzew liściastych wsparcie jest wyższe. Dodatkowo w ramach wsparcia na zalesienie przysługuje pomoc na ogrodzenie (8,82 zł/m.b.) albo zabezpieczenie drzewek palikami (1132 zł/ha).

Premia pielęgnacyjna nawet do 1628 zł za hektar

Następnie przez 5 lat od zalesienia wypłacana jest premia pielęgnacyjna. Jest to zryczałtowana płatność z tytułu poniesionych kosztów pielęgnacji nasadzeń, tj.: wykaszania chwastów, wykonania cięć pielęgnacyjnych, przerzedzania przegęszczonych partii samosiewów. Premia wynosi od 794 zł/ha do 1628 zł/ha.

Premia zalesienowa dla tych rolników, którzy prowadzili działalność rolniczą na gruntach
Do gruntów, na których przed wykonaniem zalesienia była prowadzona działalność rolnicza (czyli nie były to grunty z sukcesją naturalną), przysługuje również premia zalesieniowa. Jest to zryczałtowana płatność na pokrycie kosztów utraconych dochodów z działalności rolniczej. Wypłacana jest w wysokości 1215 zł/ha, corocznie przez 12 lat od zalesienia.

Pomoc na zalesienie jest udzielana do gruntów ornych lub sadów oraz innych niż rolne (pokrytych sukcesją naturalną), dla których opracowany jest plan zalesienia przez nadleśniczego Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe. Plan taki zawiera m.in. informacje dotyczące składu gatunkowego zalesień, metody i terminu sadzenia oraz metod ochrony sadzonek przez zgrywaniem przez zwierzynę.

Piąta premia pielęgnacyjna oraz piąta premia zalesieniowa i następne są wypłacane po uprzednim przekwalifikowaniu zalesionego gruntu na grunt leśny.

Magdalena Szymańska
fot. Lasy Państwowe
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
27. kwiecień 2024 03:37