r e k l a m a

Partner serwisu

Partner

Czy tylko rolnik może należeć do wspólnoty gruntowej?

Pieniądze i Prawo Porady prawne
Data publikacji 17.01.2020r.

Czy osoba spoza wsi, która kupi w niej ziemie, może stać się udziałowcem wspólnoty gruntowej? Czy należy przy tym być rolnikiem?

r e k l a m a

Dwóch wspólników, którzy nie mieszkają w naszej wsi, nabyło od miejscowych rolników po jednej działce o powierzchni 1–3 ha, łącznie około 8 ha. Każdemu z rolników pozostało około 5–7 ha. Wieś wystąpiła o nadanie tytułu prawnego wspólnocie gruntowej naszej wsi. Nabywcy złożyli wnioski o udział we wspólnocie. Czy mogą oni należeć do naszej wspólnoty? Wspólnicy nie są ubezpieczeni w KRUS i nie uprawiają ziemi – dopytuje się rolnik, jeden z Czytelników „Tygodnika Poradnika Rolniczego”.  

Odpowiedzi na to pytanie udzieliła Alicja Moroz, redakcyjny prawnik Tygodnika Poradnika Rolniczego. 

 

Kto może nabyć uprawnienia do udziału we wspólnocie gruntowej? 

W świetle przepisów ustawy z 29 czerwca 1963 r. o zagospodarowaniu wspólnot gruntowych osoby ...

Chcesz przeczytać cały artykuł?

Zakup dostęp do tego artykułu
3,69zł
/za artykuł 

Jeśli masz zakupioną prenumeratę dostęp do artykułu jest dostępny w ramach zakupionej prenumeraty. zaloguj się aby uzyskać dostep.

r e k l a m a

Partner serwisu

r e k l a m a

Użytkowniku zadecyduj o wyrażeniu zgody!

Skrollując treść naszego Serwisu, zamykając okno tego komunikatu (X), klikając na elementy strony poza tym komunikatem bez zmian ustawień w zakresie prywatności, zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych przez Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o. (dalej PWR/my) i Zaufanych Partnerów do celów marketingowych, w szczególności na potrzeby wyświetlania reklam dopasowanych do Twoich zainteresowań i preferencji w serwisach PWR i w Internecie. Pamiętaj, że wyrażenie zgody jest dobrowolne a wyrażoną zgodę możesz w każdej chwili cofnąć.
Dowiedz się więcej lub zdecyduj o zgodzie.

Nasz cel to dostarczanie interesujących Ciebie treści, również przez dopasowane do Twoich zainteresowań reklamy. Twoja zgoda na wykorzystanie plików cookies i podobnych technologii w Twojej przeglądarce umożliwi nam dostosowanie przekazu do Twoich preferencji. Pozwoli ograniczyć ilość prezentowanych reklam Brak zmian ustawień przeglądarki jest Twoją zgodą na zapis plików cookies i podobnych technologii w Twoim urządzeniu końcowym i wykorzystanie zapisanych w nich informacji. Ustawienia przeglądarki w zakresie cookies możesz zawsze zmienić
(szczegóły w Polityce Prywatności).

Drogi Użytkowniku!

Przez dalsze Aktywne korzystanie z Serwisu, bez zmian ustawień przeglądarki, oznacza, że zgodziłeś się na przechowywanie w Twojej przeglądarce plików cookies i na przetwarzanie gromadzonych dzięki nim danych osobowych przez Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o. i naszych Zaufanych Partnerów. Dowiedz się więcej lub wycofaj zgody