Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

Dopłaty bezpośrednie i dopłaty do nawozów: o czym pamiętać, żeby nie stracić pieniędzy

Kamila Szałaj
Kategoria: Pieniądze i Prawo
Dopłaty bezpośrednie i dopłaty do nawozów: o czym pamiętać, żeby nie stracić pieniędzy
Pieniądze i Prawo
Data publikacji 30.05.2022r.

Mija termin składania wniosków o dopłaty bezpośrednie, płatności PROW i dopłaty do nawozów. Rolnicy mają czas na złożenie dokumentów tylko do jutra. A że o pomoc nawozową wystąpiło niewiele ponad 30 proc. rolników, ARiMR wydłuża godziny otwarcia biur.

Słabe zainteresowanie 31 maja 2022 r. mija termin ubiegania się o dopłaty do nawozów. Wielu rolników jeszcze nie złożyło dokumentów - do 27 maja do ARiMR trafiło jedynie 370 tys. wniosków. To oznacza, że do tej pory o pomoc wystąpiło tylko 30 proc. uprawnionych rolników.

r e k l a m a

ARiMR czeka na spóźnialskich. Biura będą czynne dłużej

By ułatwić rolnikom składanie wniosków, w ostatnich dniach naboru 30 i 31 maja biura powiatowe ARiMR będą czynne dłużej.

- Aby umożliwić jak największej liczbie rolników złożenie takich wniosków, kierownictwo ARiMR podjęło decyzję o wydłużeniu 30 i 31 maja czasu pracy biur powiatowych do godz. 18. W wyjątkowych przypadkach placówki mogą być czynne dłużej - informuje ARiMR. 

r e k l a m a

Przypominamy, że Agencja dofinansuje zakup nawozów mineralnych innych niż wapno nawozowe i wapno nawozowe zawierające magnez, które rolnik nabył w okresie od dnia 1 września 2021 r. do dnia 15 maja 2022 r. Na ten cel zaplanowano 3,9 mld zł z budżetu państwa.

Dopłaty bezpośrednie 2022: pełne stawki tylko do 31 maja

31 maja mija także termin składania wniosków o dopłaty bezpośrednie i płatności PROW.  Zmiany we wnioskach bez utraty pieniędzy będzie można nanosić do 15 czerwca 2022 roku. 

Jak co roku, ARiMR będzie przyjmował wnioski także po tym terminie - ostatecznie do  27 czerwca 2022 r. Jednak za każdy dzień roboczy opóźnienia, licząc od 1 czerwca 2022 r., płatność będzie zmniejszona o 1 proc. należnej kwoty.

Z informacji ARiMR wynika, że jeszcze ok. 200 tys. rolników nie złożyło wniosków.

Dopłaty bezpośrednie 2022: jest kilka zmian

Nabór wniosków o dopłaty bezpośrednie i płatności PROW rozpoczął się 15 marca 2022 r. W porównaniu do lat ubiegłych jest kilka ważnych zmian w przyznawaniu dopłat, a także w sposobie i terminie składania wniosków. Pisaliśmy o tym TUTAJ.

Wideo - Wiosna na Broniszach: Ceny buraków czerwonych i kapust zaskoczyły rolników. Po ile są inne warzywa?

Idź do wideo

Zmieniło się logowanie do aplikacji eWniosekPlus

W tym roku, podobnie jak w poprzednim, dokumenty można złożyć tylko za pośrednictwem aplikacji eWniosek. 

Ale UWAGA! Zmieniło się miejsce i sposób logowania do aplikacji eWniosekPlus - rolnik będzie może złożyć wniosek po zalogowaniu się do Platformy Usług Elektronicznych (PUE), dostępnej na stronie internetowej ARiMR. 

Aby złożyć wniosek przez Internet, nie jest wymagany bezpieczny podpis elektroniczny. Aplikacja automatycznie wysyła wniosek do właściwego biura powiatowego.

Rolnik dostanie dopłaty, jeśli ma prawo do gruntów

Inną ważną zmianą jest wprowadzenie wymogu posiadania przez rolnika ubiegającego się o płatności w ramach systemów wsparcia bezpośredniego, płatności ONW, płatność rolno-środowiskowo-klimatyczną (PROW 2014-2020), płatność ekologiczną (PROW 2014-2020) prawa do użytkowania wszystkich gruntów, do których ubiega się on o przyznanie płatności.

ARiMR odprowadzi składkę na ubezpieczenie upraw

Kolejną nowością będzie to, że ARiMR w imieniu rolnika dokona przelewu części dopłat na rachunek bankowy zakładu ubezpieczeń, w którym rolnik wykupił ubezpieczenie upraw z dotacją Skarbu Państwa. W ten sposób rolnik, za pośrednictwem ARiMR, opłaci polisę.

Dodatkowa dopłata - uzupełniająca płatność podstawowa

W tym roku przywrócona zostanie dodatkowa forma dotacji, czyli uzupełniająca płatność podstawowa (UPP). To jedna z najważniejszych zmian w dopłatach bezpośrednich. Ma ona zwiększyć wysokość dopłat bezpośrednich powyżej unijnej średniej. 

Płatność ta będzie przyznawana na takich samych warunkach, jak w 2013 r. W ramach UPP nie będzie obowiązywał limit powierzchni – do otrzymania UPP uprawnieni będą wszyscy rolnicy ubiegający się o jednolitą płatność obszarową. Na płatności w kampanii 2022 r. rząd przeznaczył 400 mln zł. To oznacza, że rolnik dostanie więc ok. 40 zł/1 ha.

Zmiany w płatnościach PROW 

Od tego roku pojawią się także zmiany w płatnościach PROW 2014–2020 w działaniu rolno-środowiskowo-klimatycznym. Kilka istotnych zmian przewidziano także w płatnościach dobrostanowych.

Wypłata środków z tytułu dopłat bezpośrednich rozpocznie się w połowie października 2022 roku w formie zaliczek.

W ubiegłym roku wnioski o dopłaty bezpośrednie złożyło ok. 1,3 mln rolników. Budżet przeznaczony na ich realizację wynosił 15,63 mld zł. Natomiast cały budżet na płatności obszarowe za 2021 rok to nieco ponad 3 mld zł.

oprac. Kamila Szałaj, fot. elements.envato.com

r e k l a m a

r e k l a m a

r e k l a m a