Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

Emerytury rolnicze dwukrotnie niższe niż te z ZUS. Rząd twierdzi, że to zmieni

Kamila Szałaj
Kategoria: Pieniądze i Prawo
Emerytury rolnicze dwukrotnie niższe niż te z ZUS. Rząd twierdzi, że to zmieni
Pieniądze i Prawo
Data publikacji 25.09.2022r.

Przeciętna emerytura wypłacana przez KRUS jest niemal dwa razy niższa niż ta wypłacana przez ZUS. Premier Morawiecki twierdzi, że to się zmieni i obiecuje "znaczącą waloryzację rolniczych emerytur". Co to oznacza w praktyce? Kiedy wyższe emerytury z KRUS wejdą w życie? Czy skończy się tylko na obietnicach?

Praca rolnika to jeden z najcięższych zawodów, a mimo to rolnicy otrzymują najniższe emerytury wśród wszystkich grup zawodowych.

r e k l a m a

Średnio rolnik-emeryt dostaje 1481,88 zł brutto. To niemal o połowę mniej niż przeciętne świadczenie emeryta z ZUS-u, które wynosi 2815,01 zł. Dla porównania – górnik, który wykonuje równie ciężką i niebezpieczną pracę jak rolnik otrzymuje 4 000 zł brutto oraz deputat węglowy.

Dlatego organizacje rolnicze od lat domagają się podwyższenia rolniczej emerytury i przede wszystkim zmian w sposobie jej waloryzacji. Obecnie system waloryzacji jest dużo korzystniejszy w przypadku emerytur z ZUS niż z KRUS.

r e k l a m a

Premier Morawiecki zapowiada dużo wyższe emerytury rolnicze

Dziś podczas Ogólnopolskiego Święta "Wdzięczni Polskiej Wsi” premier Mateusz Morawiecki zapowiedział zmiany w zakresie wysokości rolniczych emerytur.

- Te zauważalne ubytki w emeryturach rolniczych zrekompensujemy poprzez bardzo znaczącą kwotową waloryzację wszystkich emerytur rolniczych - poinformował Mateusz Morawiecki. Nie sprecyzował jednak, jaki będzie wskaźnik tej waloryzacji.

Morawiecki: polska wieś nie jest już zależna wyłącznie od środków z UE

Morawiecki zaznaczył, że polska wieś "nie jest już zależna wyłącznie od środków z Unii Europejskiej", bo coraz więcej pieniędzy kierowane jest na wieś z budżetu państwa.

- Polska wieś nie jest już tak wyłącznie zależna od środków europejskich, jak była. Środki europejskie są i będą, ale dokładamy do nich o wiele więcej środków krajowych z budżetu państwa polskiego na rozwój polskiej wsi. I tak długo, jak będziemy kierować nawą państwową, tak długo te środki dla polskiej wsi będą kierowane na dalszy rozwój polskiego rolnictwa - powiedział szef rządu.

Podczas Święta Morawiecki przypomniał też o programach pomocowych dla polskich rolników, które jego zdaniem już zostały zrealizowane. Wymienił m.in. zwiększenie szans rolniczego handlu detalicznego, obniżenie cen nawozów poprzez obniżenie VAT-u, większe dopłaty do paliwa rolniczego i powołanie Krajowej Grupy Spożywczej. Zaznaczył również, że rolnicy będą mieć gwarantowaną cenę prądu.

Kamila Szałaj, fot. KPRM

Widziałeś już nasze video "W nowym TPR: zamiast doić krowy, musi chodzić po sądach"?

r e k l a m a

r e k l a m a

r e k l a m a