Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

Przepisy krzywdzą rolników „dwuzawodowców”. Płacą ZUS i KRUS, ale emeryturę mają zaniżaną

Kamila Szałaj
Kategoria: Pieniądze i Prawo
Przepisy krzywdzą rolników „dwuzawodowców”. Płacą ZUS i KRUS, ale emeryturę mają zaniżaną
Pieniądze i Prawo
Data publikacji 06.12.2021r.

Większość rolników „dwuzawodowców" jest pokrzywdzona przez obowiązujące przepisy. Mimo że opłacali składki ZUS i KRUS, dwóch emerytur mieć nie mogą. Państwo wypłaca im jedynie emeryturę z ZUS i bardzo niski dodatek z KRUS. Dlaczego?

Rolnicy, którzy opłacali zarówno składki KRUS, jak i składki ZUS nie otrzymują świadczeń emerytalnych z obu tych instytucji, a jedynie z ZUS. Natomiast KRUS wypłaca im jedynie dodatek do emerytury w wysokości 0,5 proc. podstawy wymiaru za każdy rok podlegania ubezpieczeniu. Dodatek ten przysługuje jedynie za każdy rok podwójnego ubezpieczenia).

r e k l a m a

Rolnicy "dwuzawodowcy" dwóch emerytur nie mają

Jak zauważył poseł Jarosław Rzepa, rolnicy "dwuzawodowcy" znaleźli się w bardzo niekorzystnej dla nich sytuacji emerytalnej.

- Przez większą część swojego życia uiszczali bowiem podwójne składki na rzecz swojego zabezpieczenia emerytalnego, licząc na płynące z tego podwójne korzyści (w postaci emerytury z KRUS i ZUS). Tymczasem okazało się, że zamiast obu świadczeń emerytalnych, otrzymają tylko jedno z niewielkim dodatkiem – napisał w interpelacji do ministra rolnictwa poseł.

Polityk domagał się wyjaśnienia dlaczego dodatek do emerytury z ZUS dla rolników "dwuzawodowców" jest tak niski i nieproporcjonalny do opłacanych przez nich składek na zabezpieczenie emerytalne.

Przepisy krzywdzą część rolników „dwuzawodowców”

Ministerstwo w odpowiedzi przypomniało, że inne reguły obowiązują osoby urodzone po 1948 r., a inne - urodzone przed 1949 r. Wynika to z reformy systemowej ubezpieczenia emerytalnego wprowadzonej w 1999 roku. W efekcie osoby urodzone po dniu 31 grudnia 1948 r., mają wyliczany kapitał na indywidualnych kontach emerytalnych w ZUS, niezależnie od długości okresu podlegania ubezpieczeniu. Dzięki temu ubezpieczeni otrzymają z ZUS po osiągnięciu wieku emerytalnego świadczenie emerytalne w wysokości odpowiadającej opłaconym składkom.

Z kolei osoby, które nie nabędą prawa do emerytury rolniczej, z uwagi na zbyt krótki okres posiadanego ubezpieczenia rolniczego (tzn. poniżej 25 lat), za okres opłacania składek do KRUS mogą ubiegać się o zwiększenie emerytury z systemu powszechnego o tzw. część rolną.

- Wysokość tego zwiększenia ustala ZUS w oparciu o określone w ww. ustawie o ubezpieczeniu społecznym rolników zasady ustalania wysokości części składkowej emerytury rolniczej (po 1% najniższej emerytury za każdy rok opłacania składek rolniczych), która odpowiada wysokości odprowadzonych składek – wyjaśniał ówczesny wiceminister rolnictwa Szymon Giżyński.

r e k l a m a

Dlaczego dodatek do emerytury z ZUS dla rolników "dwuzawodowców" jest tak niski?

W odpowiedzi na to pytanie ministerstwo rolnictwa przypomniało, że ubezpieczenie społeczne finansuje świadczenia ze środków uzyskanych w wyniku opłacania składek.

- Zakres i wysokość świadczeń z ubezpieczeń społecznych uzależnione są od zakresu dostępnych środków finansowych. Państwo ma obowiązek podjąć wszelkie działania w celu zapewnienia środków finansowych niezbędnych dla realizacji praw konstytucyjnych. Ubezpieczony musi jednak liczyć się z tym, że pozyskiwanie tych środków ma swoje granice ekonomiczne, a w konsekwencji państwo może być zmuszone do zmiany obowiązujących regulacji prawnych na niekorzyść, żeby dostosować zakres realizacji praw socjalnych do zakresu dostępnych środków finansowych w określonych warunkach ekonomicznych – czytamy w odpowiedzi na interpelację.

Kamila Szałaj, fot. archiwum

r e k l a m a

r e k l a m a

r e k l a m a