StoryEditorWiadomości rolnicze

Przepisy krzywdzą rolników „dwuzawodowców”. Płacą ZUS i KRUS, ale emeryturę mają zaniżaną

06.12.2021., 14:12h
Większość rolników „dwuzawodowców" jest pokrzywdzona przez obowiązujące przepisy. Mimo że opłacali składki ZUS i KRUS, dwóch emerytur mieć nie mogą. Państwo wypłaca im jedynie emeryturę z ZUS i bardzo niski dodatek z KRUS. Dlaczego?

Rolnicy, którzy opłacali zarówno składki KRUS, jak i składki ZUS nie otrzymują świadczeń emerytalnych z obu tych instytucji, a jedynie z ZUS. Natomiast KRUS wypłaca im jedynie dodatek do emerytury w wysokości 0,5 proc. podstawy wymiaru za każdy rok podlegania ubezpieczeniu. Dodatek ten przysługuje jedynie za każdy rok podwójnego ubezpieczenia).

Rolnicy "dwuzawodowcy" dwóch emerytur nie mają

Jak zauważył poseł Jarosław Rzepa, rolnicy "dwuzawodowcy" znaleźli się w bardzo niekorzystnej dla nich sytuacji emerytalnej.

- Przez większą część swojego życia uiszczali bowiem podwójne składki na rzecz swojego zabezpieczenia emerytalnego, licząc na płynące z tego podwójne korzyści (w postaci emerytury z KRUS i ZUS). Tymczasem okazało się, że zamiast obu świadczeń emerytalnych, otrzymają tylko jedno z niewielkim dodatkiem – napisał w interpelacji do ministra rolnictwa poseł.

Polityk domagał się wyjaśnienia dlaczego dodatek do emerytury z ZUS dla rolników "dwuzawodowców" jest tak niski i nieproporcjonalny do opłacanych przez nich składek na zabezpieczenie emerytalne.

Przepisy krzywdzą część rolników „dwuzawodowców”

Ministerstwo w odpowiedzi przypomniało, że inne reguły obowiązują osoby urodzone po 1948 r., a inne - urodzone przed 1949 r. Wynika to z reformy systemowej ubezpieczenia emerytalnego wprowadzonej w 1999 roku. W efekcie osoby urodzone po dniu 31 grudnia 1948 r., mają wyliczany kapitał na indywidualnych kontach emerytalnych w ZUS, niezależnie od długości okresu podlegania ubezpieczeniu. Dzięki temu ubezpieczeni otrzymają z ZUS po osiągnięciu wieku emerytalnego świadczenie emerytalne w wysokości odpowiadającej opłaconym składkom.

Z kolei osoby, które nie nabędą prawa do emerytury rolniczej, z uwagi na zbyt krótki okres posiadanego ubezpieczenia rolniczego (tzn. poniżej 25 lat), za okres opłacania składek do KRUS mogą ubiegać się o zwiększenie emerytury z systemu powszechnego o tzw. część rolną.

- Wysokość tego zwiększenia ustala ZUS w oparciu o określone w ww. ustawie o ubezpieczeniu społecznym rolników zasady ustalania wysokości części składkowej emerytury rolniczej (po 1% najniższej emerytury za każdy rok opłacania składek rolniczych), która odpowiada wysokości odprowadzonych składek – wyjaśniał ówczesny wiceminister rolnictwa Szymon Giżyński.

Dlaczego dodatek do emerytury z ZUS dla rolników "dwuzawodowców" jest tak niski?

W odpowiedzi na to pytanie ministerstwo rolnictwa przypomniało, że ubezpieczenie społeczne finansuje świadczenia ze środków uzyskanych w wyniku opłacania składek.

- Zakres i wysokość świadczeń z ubezpieczeń społecznych uzależnione są od zakresu dostępnych środków finansowych. Państwo ma obowiązek podjąć wszelkie działania w celu zapewnienia środków finansowych niezbędnych dla realizacji praw konstytucyjnych. Ubezpieczony musi jednak liczyć się z tym, że pozyskiwanie tych środków ma swoje granice ekonomiczne, a w konsekwencji państwo może być zmuszone do zmiany obowiązujących regulacji prawnych na niekorzyść, żeby dostosować zakres realizacji praw socjalnych do zakresu dostępnych środków finansowych w określonych warunkach ekonomicznych – czytamy w odpowiedzi na interpelację.

Kamila Szałaj, fot. archiwum
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
12. grudzień 2024 19:43