Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Skorzystaj

r e k l a m a

Partner serwisu

TOP 25 gospodarstw, które dostają największe dopłaty bezpośrednie w Polsce. Sumy są zawrotne

Kamila Szałaj
Kategoria: Pieniądze i Prawo
TOP 25 gospodarstw, które dostają największe dopłaty bezpośrednie w Polsce. Sumy są zawrotne
Pieniądze i Prawo
Data publikacji 06.06.2022r.

Gospodarstwo z Piotrowa Pierwszego w Wielkopolsce to największy beneficjent płatności bezpośrednich w Polsce. W 2021 roku otrzymało z ARiMR ponad 7,3 mln zł. Poznajcie TOP 25 gospodarstw, które dostają najwięcej z UE. Kwoty mogą przyprawić Was o zawrót głowy.

Budżet na dopłaty bezpośrednie w Polsce wynosi ok. 15 mld zł. Rocznie o te pieniądze ubiega się około 1,3 mln beneficjentów. Sprawdziliśmy, kto z tego tortu dostał w ubiegłym roku największy kawałek. Przedstawiamy ranking 25 gospodarstw, które otrzymały największe w Polsce dopłaty bezpośrednie. Łącznie na ich konta w tamtym roku trafiło ponad 84,4 mln zł z ARiMR.

Top Farms otrzymuje najwięcej dopłat bezpośrednich w Polsce

Okazuje się, że najwięcej dopłat z UE otrzymuje gospodarstwo Top Farms Wielkopolska – jedno z dziewięciu należących do Grupy Top Farms. W tamtym roku ARiMR przelała na konto przedsiębiorstwa ponad 7,3 mln zł.

Top Farms Wielkopolska gospodaruje na ośmiu tysiącach hektarów zlokalizowanych w ośmiu gminach. Koncentruje się głównie na produkcji zbóż, rzepaku, buraków cukrowych oraz ziemniaków. Posiada także sady.

Gospodarstwo utrzymuje także stado liczące blisko 1400 sztuk bydła mlecznego. Rocznie sprzedaje ponad 7,3 miliona litrów mleka. 

Podobną sumę pieniędzy z ARiMR z tytułu dopłat bezpośrednich dostało siostrzane gospodarstwo - Top Farms Głubczyce leżące w woj. opolskim. Na konto tej spółki wpłynęło 6,8 mln zł. Gospodarstwo to na siedmiu tyś. ha uprawia zboża, rzepak, ziemniaki, buraki oraz mleko. Posiada liczące ok. 1600  sztuk krów mlecznych stado produkujące ponad 17,5  mln litrów mleka rocznie. 

Kombinat Rolny Kietrz nadzorowany przez KOWR dostał 5,9 mln zł

r e k l a m a

Również w woj. opolskim znajduje się gospodarstwo, które zajmuje trzecie miejsce w Polsce pod względem wysokości dopłat. Jest to Kombinat Rolny Kietrz, spółka nadzorowana przez KOWR. Na 8500 ha uprawiane są zboża, rzepak i buraki cukrowe oraz rośliny pastewne. Gospodarstwo utrzymuje także 9 tys. sztuk bydła, w tym około 3,7 tys. krów mlecznych. Rocznie kombinat produkuje około 39 milionów litrów mleka. W ubiegłym roku z tytułu płatności bezpośrednich otrzymał 5,9 mln zł.

Agrofirma Witkowo - 13 tys. ha i 5,5 mln zł dopłat

Na czwartym miejscu wśród gospodarstw, które dostają największe dopłaty bezpośrednie w Polsce jest Agrofirma Witkowo. ARiMR przekazała z tego tytułu w 2021 roku 5,5 mln zł. Firma gospodaruje na powierzchni ponad 13 tys. ha w okolicach Stargardu Szczecińskiego. Spółka uprawia zboża, rzepak, kukurydzę na kiszonkę, buraki cukrowe. Produkuje także tuczniki, drób, jaja i pisklęta brojlera. W gospodarstwie utrzymywane jest 5000 sztuk bydła mlecznego HF i 4500 sztuk bydła mięsnego w 6 czystych rasach. Firma posiada także zakład mięsny.

Danko zamyka piątkę największych beneficjentów płatności bezpośrednich w Polsce

r e k l a m a

Piątkę największych beneficjentów płatności bezpośrednich zamyka Danko Hodowla Roślin - gospodarstwo należące do KOWR. W ubiegłym roku otrzymało 4,8 mln zł. Spółka gospodaruje na powierzchni ok. 6500 ha. Prowadzi programy hodowlane: pszenicy, pszenżyta, żyta, jęczmienia, owsa, a także roślin strączkowych, soi i traw. Zajmuje się także zarodową hodowlą bydła mlecznego. Produkcja nasienna prowadzona jest w kilku ośrodkach nasiennych: Kopaszewo i Szelejewo (Wielkopolska), Laski (Mazowsze), Dębina (Pomorze), Sobiejuchy i Łagiewniki (Kujawy) oraz Modzurów (Śląsk).

oprac. Kamila Szałaj, dane ARiMR, fot. Top Farms

r e k l a m a

r e k l a m a

r e k l a m a