Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

Ważne zmiany dla rolników. Emerytury rolnicze na nowych zasadach

wk
Kategoria: Pieniądze i Prawo
Ważne zmiany dla rolników. Emerytury rolnicze na nowych zasadach
Pieniądze i Prawo
Data publikacji 10.02.2022r.

Już wkrótce rolnicy będą mogli przechodzić na emeryturę bez konieczności pozbywania się swojego gospodarstwa. Niektórzy rolnicy będą mogli liczyć na wyższe świadczenie. Co jeszcze się zmieni? Kiedy rolnicy skorzystają z nowych regulacji?

Obecnie rolnik, żeby dostać emeryturę musi sprzedać lub wydzierżawić ziemię

W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów ukazała się zapowiedź nowelizacji ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników. Jest to od dawna postulowana przez rolników i izby rolnicze zmiana w zakresie przechodzenia rolników na emeryturę.

Obecnie przepisy o ubezpieczeniu społecznym uzależniają m.in. wypłatę emerytury rolniczej w pełnej wysokości, czyli części składkowej i uzupełniającej świadczenia, od zaprzestania prowadzenia działalności rolniczej.

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego uznaje, że za rolnik zakończył swoją działalność, jeżeli trwale pozbędzie się swojego gospodarstwa. Oznaczało to, że rolnik musiał sprzedać swoją ziemie albo oddać ją w dzierżawę na co najmniej 10 lat.

r e k l a m a

Rolnik nie będzie musiał przekazać gospodarstwa, aby otrzymać emeryturę

– Zgodnie z projektem ustawy, emeryt nie musi zaprzestawać prowadzenia działalności rolniczej, aby otrzymywać świadczenie w pełnej wysokości – można przeczytać w uzasadnieniu projektu.

Urzędnicy przypominają, że taka zmiana jest realizacją jednego z głównych założeń do „Polskiego Ładu dla polskiej wsi”.  

Dodatek dla osób opłacających podwójną składkę na KRUS

Kolejne zmiany mają być korzystne dla osób, które obecnie opłacające podwójną składkę na ubezpieczenie emerytalno-rentowe lub składkę dodatkową z tytułu prowadzenia działalności rolniczej w gospodarstwach rolnych o powierzchni powyżej 50 ha przeliczeniowych. Obecnie takie osoby nie otrzymują z tego tytułu rekompensaty podczas ustalania prawa do emerytury rolniczej.

Jeśli projekt ustawy wejdzie w życie w proponowanym kształcie, to dla takich rolników wprowadzony zostanie specjalny dodatek do świadczenia emerytalnego.

W projekcie ustawy przewidziano również wprowadzenie rozwiązań, które pozwolą osobom o długim stażu ubezpieczeniowym łatwiej uzyskać świadczenie związane z niepełnosprawnością. Wyeliminowane zostaną również mankamenty przy ustalaniu wysokości świadczeń emerytalnych dla osób urodzonych po 31 grudnia 1948 r., w przypadku zbiegu prawa do świadczeń emerytalnych z ZUS i KRUS.

r e k l a m a

Kiedy nowe przepisy o emeryturach rolniczych wejdą w życie

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi przewiduje, że odpowiedni projekt zmian w prawie o rolniczych emeryturach rząd przyjmie do końca czerwca 2022 r. Jednak nie wiadomo czy ustawa szybko przejdzie przez parlament i kiedy wejdzie w życie.

Jednak jest duża szansa, że będzie to jeszcze w 2022 roku.

wk,

fot. Pixabay

r e k l a m a

r e k l a m a

r e k l a m a