Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

Zwrot akcyzy za paliwo rolnicze 2023. Wyższe stawki i limity

Magdalena Szymańska
Kategoria: Pieniądze i Prawo
Zwrot akcyzy za paliwo rolnicze 2023. Wyższe stawki i limity
Pieniądze i Prawo Akcyza
Data publikacji 24.01.2023r.

Dużymi krokami zbliża się termin składania wniosków o zwrot akcyzy zawartej w cenie paliwa rolniczego. Tradycyjnie w lutym można wnioskować o rozliczenie faktur za zakup oleju napędowego między sierpniem a styczniem kolejnego roku.

Więcej, jak przed rokiem

W tym roku stawka zwrotu podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej wyniesie 1,20 zł na 1 litr oleju, tj. o 20 gr więcej niż w ostatnich latach.

Wzrosną również limity zwrotu na hektar użytków rolnych oraz do DJP bydła, odpowiednio do 132 zł/ha oraz do 48 zł/ DJP bydła. Tym samym limity te będą wyższe od ubiegłorocznych w przypadku użytków rolnych o 22 zł/ha, a w przypadku DJP bydła o 8 zł/DJP.

Jednocześnie procedowana jest nowelizacja ustawy o zwrocie podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego, która umożliwi występowanie o wyższy limit także producentom świń. Jak zaznaczono w uzasadnieniu do nowelizacji ustawy, te przepisy mają wejść w życie po pierwszym terminie składania wniosków. Dlatego zostanie wprowadzony przepis, który w 2023 r. pozwoli na ubieganie się o dodatkowy limit związany z produkcją świń w drugim terminie, tj. w sierpniu, kiedy to rozliczyć będzie można faktury wystawione od 1 sierpnia 2022 r. do 31 lipca br.

r e k l a m a

Jak ustalono limit zwrotu dla rolników utrzymujących świnie?

Limit zwrotu dla rolników utrzymujących świnie zostanie ustalony poprzez pomnożenie stawki zwrotu podatku akcyzowego na 1 litr oleju napędowego przez 4.

Producent świń we wniosku o zwrot podatku określi średnią roczną liczbę świń w swoim gospodarstwie na podstawie dokumentu wystawionego przez kierownika powiatowego biura ARiMR. Zostanie ona określona na podstawie liczby świń na koniec czerwca i grudnia w roku poprzedzającym rok złożenia wniosku o zwrot podatku w odniesieniu do każdego stada.

Magdalena Szymańska
fot. arch. red.

r e k l a m a

r e k l a m a

r e k l a m a