Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Skorzystaj

r e k l a m a

Partner serwisu

Bydło mleczne utrzymywane cały rok pod wiatami? Tak też można!

Bydło mleczne utrzymywane cały rok pod wiatami? Tak też można!
Polskie mleko Porady
Data publikacji 04.01.2021r.

Nie mają wypasionej obory, a większość bydła utrzymują w wiatach połączonych z okólnikami obficie ścielonymi słomą. Jednocześnie postawili na dobrą genetykę wspartą dopracowaną dawką żywieniową, będącą wynikiem współpracy z doradcami z PFHBiPM.

Bydło mleczne nie potrzebuje luksusu

Klucz do sukcesu polega na tym, aby dbać o bydło, które wcale nie potrzebuje luksusów. U nas od cielęcia do krowy stosujemy zimny wychów, najpierw są to budki typu igloo, gdzie cielęta trafiają od pierwszego dnia po urodzeniu. Starsze grupy jałówek oraz krowy zasuszone i niektóre krowy dojne korzystają z okólników i wiat. Tylko część krów mieści się w oborze uwięziowej – podkreślili Anna i Grzegorz Załęscy, którzy z roku na rok doją coraz więcej mleka od swoich krów, obecnie do średniej wydajności laktacyjnej na poziomie 10 tys. kg mleka brakuje tylko 10 kg.

r e k l a m a

To co hodowcy oferują swoim krowom i jałówkom chowanym w zasadzie pod chmurką, to obfite i częste ścielenie słomą oraz dawka żywieniowa bardziej zasobna w energię, zwłaszcza w okresie zimowym.

Gruboskórne jałówki z okólnika

r e k l a m a

 – Cała zima na dworze skutkuje grubą skórą, bo zwierzę odkłada podskórną tkankę tłuszczową przystosowując się tym samym do warunków atmosferycznych. Ponadto taki chów jałówek niesie wiele zalet, jak zdrowe nogi i racice oraz łatwe zacielenia i bezproblemowe wycielenia, tym bardziej, że oborę mamy w systemie uwięziowym. Tam stoją tylko krowy, które doimy za pomocą dojarki przewodowej DeLaval z 6 aparatami udojowymi – powiedziała Anna Załęska dodając, że warunki uwięziowe najbardziej dokuczają nogom, dlatego krowy cenne dla stada chodzą luzem, a do doju są doprowadzane.

Zdaniem Grzegorza Załęskiego, zimny wychów jest najzdrowszą formą odchowu cieląt.

Wszyscy się dziwią, że zimą cielęta stoją w budkach, a cielęta zimy się nie boją, gorzej jest latem, kiedy dokuczają im upały i muchy. Zimny wychów jest super, jeśli tylko dbamy, aby legowisko było czyste i suche. Trzeba dużo ścielić – oznajmił rolnik.

Na problemy cholina i bentolit

Ten produkt może Ciebie zainteresować

Mastitis

Mastitis

Płacisz tylko

17,00 zł SPRAWDŹ
Wóz paszowy Sgariboldi posiada poziomy system mieszania oparty na jednym wałku. Jego pojemność to 14 m3. Nie ma przypisanego do siebie ciągnika, a współpracuje z nim ten, który jest wolny, zazwyczaj Belarus 1025 lub Zetor 7245.

Dawkę żywieniową dla krów wylicza Zbigniew Wróblewski z PFHBiPM, który zawsze znajdzie dla nas czas. Wcześniej korzystaliśmy z doradców z firm paszowych, niby było dobrze, niby się nie płaciło, a teraz wolimy za doradztwo zapłacić i jest lepiej – przyznał Grzegorz Załęski.

W skład dawki TMR, wyliczonej na dzienną produkcję 30 l mleka, wchodzą: kiszonka z kukurydzy, sianokiszonka, młóto browarniane, słoma (1 kg/szt.), poekstrakcyjna śruta rzepakowa oraz dodatki mineralno-witaminowe i bufory.

Poza TMR-em krowy dokarmiane są wysokiej jakości mieszanką treściwą sporządzaną z trzech składników: ekstrudowanej śruty rzepakowej, śruty kukurydzianej oraz tłuszczów chronionych.

Młóto browarniane to idealna pasza białkowa, niestety coraz droższa. Jej obecne ceny są horrendalne. Płacimy 6600 zł za 25 ton, a na początku za taką samą ilość płaciliśmy 1500–2000 zł. Jak zabrakło nam sianokiszonki, to za namową doradcy Zbigniewa Wróblewskiego zastąpiliśmy ją mieszanką młóta ze słomą. Okazało się, że krowy nie tylko nie zmniejszyły wydajności, a wręcz przeciwnie, produkowały więcej mleka – oznajmił Grzegorz Załęski.


  • Krowy utrzymywane na okólniku mogą schronić się w wiacie
Anna i Grzegorz Załęscy mają dwie córki: 11-letnią Amelię i 14-letnią Kalinę (na zdjęciu), gospodarują na 66 ha (32 ha własnych i 34 ha dzierżawy) we wsi Pomaski Małe (pow. makowski, gm. Szelków). Uprawiają 25 ha kukurydzy na kiszonkę, 30 ha traw i 11 ha żyta. Utrzymują 150 sztuk bydła, w tym 60 krów, 60 jałówek i 30 opasów. Rocznie dostarczają ok. 600 tys. litrów mleka do firmy Mleks z Wyszkowa, skupującej biały surowiec dla SM Mlekovita. Stado objęte jest oceną użytkowości mlecznej, a średnia wydajność laktacyjna od krowy wynosi 9990 kg mleka.
  • Anna i Grzegorz Załęscy mają dwie córki: 11-letnią Amelię i 14-letnią Kalinę (na zdjęciu), gospodarują na 66 ha (32 ha własnych i 34 ha dzierżawy) we wsi Pomaski Małe (pow. makowski, gm. Szelków). Uprawiają 25 ha kukurydzy na kiszonkę, 30 ha traw i 11 ha żyta. Utrzymują 150 sztuk bydła, w tym 60 krów, 60 jałówek i 30 opasów. Rocznie dostarczają ok. 600 tys. litrów mleka do firmy Mleks z Wyszkowa, skupującej biały surowiec dla SM Mlekovita. Stado objęte jest oceną użytkowości mlecznej, a średnia wydajność laktacyjna od krowy wynosi 9990 kg mleka.
Z inicjatywy doradców rolnicy zaczęli też dodawać do TMR-u cholinę oraz bentolit, po 50 g na krowę każdego dnia. Uważają, że efekty są niesamowite.
Dzięki tym składnikom wyeliminowaliśmy problemy związane z mastitis, ponadto stado ogólnie jest zdrowsze. Cholina chroni wątrobę oraz dobrze działa na nogi zaś bentolit wiąże toksyny – podkreślił hodowca.

Rozród w rękach kobiety

Hodowcy weszli pod ocenę użytkowości mlecznej 10 lat temu, namówił ich do tego inseminator Stefan Czyrsznic, za co dziś są mu bardzo wdzięczni. W tym samym czasie Anna Załęska ukończyła kurs inseminatorski i od 10 lat jako jedna z nielicznych gospodyń inseminuje krowy i jałówki.

Mamy własny kontener na nasienie, które zamawiamy głównie z takich firm jak Konrad oraz CRV. Ponadto bardzo zadowoleni jesteśmy z buhaja Garrett ze SHiUZ-u Bydgoszcz. Obecnie na jałówki stosujemy tylko nasienie seksowane właśnie od tego buhaja – powiedziała Anna Załęska.

Nawet przy nasieniu seksowanym hodowcy uzyskują bardzo wysoką skuteczność inseminacji w przypadku jałówek, która wynosi aż 98%. Natomiast nie polecają stosowania nasienia seksowanego na krowy, gdzie ta skuteczność jest zdecydowanie niższa.

Artykuł podzielony na strony, czytasz 1 z 2 stron.

r e k l a m a

r e k l a m a

r e k l a m a