StoryEditorPorady

Bydło mleczne utrzymywane cały rok pod wiatami? Tak też można!

04.01.2021., 14:01h
Nie mają wypasionej obory, a większość bydła utrzymują w wiatach połączonych z okólnikami obficie ścielonymi słomą. Jednocześnie postawili na dobrą genetykę wspartą dopracowaną dawką żywieniową, będącą wynikiem współpracy z doradcami z PFHBiPM.

Bydło mleczne nie potrzebuje luksusu

Klucz do sukcesu polega na tym, aby dbać o bydło, które wcale nie potrzebuje luksusów. U nas od cielęcia do krowy stosujemy zimny wychów, najpierw są to budki typu igloo, gdzie cielęta trafiają od pierwszego dnia po urodzeniu. Starsze grupy jałówek oraz krowy zasuszone i niektóre krowy dojne korzystają z okólników i wiat. Tylko część krów mieści się w oborze uwięziowej – podkreślili Anna i Grzegorz Załęscy, którzy z roku na rok doją coraz więcej mleka od swoich krów, obecnie do średniej wydajności laktacyjnej na poziomie 10 tys. kg mleka brakuje tylko 10 kg.

To co hodowcy oferują swoim krowom i jałówkom chowanym w zasadzie pod chmurką, to obfite i częste ścielenie słomą oraz dawka żywieniowa bardziej zasobna w energię, zwłaszcza w okresie zimowym.

Gruboskórne jałówki z okólnika

 – Cała zima na dworze skutkuje grubą skórą, bo zwierzę odkłada podskórną tkankę tłuszczową przystosowując się tym samym do warunków atmosferycznych. Ponadto taki chów jałówek niesie wiele zalet, jak zdrowe nogi i racice oraz łatwe zacielenia i bezproblemowe wycielenia, tym bardziej, że oborę mamy w systemie uwięz...
Pozostało 85% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
03. grudzień 2024 18:32