Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

Ciągłe inwestycje w OSM w Kosowie Lackim

Józef Nuckowski
Kategoria: Polskie mleko
Ciągłe inwestycje w OSM w Kosowie Lackim
Polskie mleko Spółdzielnia mleczarska
Data publikacji 15.07.2021r.

29 czerwca br. odbyło się Zebranie Przedstawicieli Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Kosowie Lackim. Już tradycyjnie przewodniczącym zebrania został Tadeusz Wojtyra, sekretarzem prezydium Edmund Oleszczuk, a mężami zaufania Michał Gęsina i Marek Gawryś.

Wybór komisji i członków rady nadzorczej

Podczas posiedzenia wybrano komisje: mandatową, wniosków i uchwał oraz wyborczą. W skład komisji mandatowej weszli: Krzysztof Bala – przewodniczący, Paweł Dobosz i Jan Pogorzelski – członkowie. Do komisji wniosków i uchwał zostali wybrani: Marek Robak – przewodniczący, Dariusz Sówka – sekretarz i Łukasz Niemierka – członek.

r e k l a m a

Do komisji wyborczej weszli: Jacek Dybowski – przewodniczący, Adam Fabijański – sekretarz i Andrzej Fabisiak – członek.

Podczas Walnego odbyły się także wybory uzupełniające na członków rady nadzorczej z gminy Sokołów Podlaski i Kosów Lacki. Komisja skrutacyjna została utworzona z członków spółdzielni z tych z gmin, w których obecnie nie ma radnych. Przewodniczącą komisji skrutacyjnej została Beata Ratyńska, sekretarzem Witold Krasnodębski, a członkiem Agnieszka Szerszeń. Radnym z gminy Sokołów Podlaski został wybrany Jerzy Wołynek, a z gminy Kosów Lacki Jolanta Oleszczuk.

r e k l a m a

To nie był łatwy rok dla Kosowskiej Spółdzielni

Sprawozdanie z działalności zarządu przedstawił prezes zarządu Andrzej Minarczuk.

Mamy za sobą bardzo trudny 2020 rok. Pierwszy kwartał był jeszcze na normalnym poziomie, ale później zaczęły się spore problemy. W związku z pandemią została zahamowana sprzedaż produktów do sieci HoReCa. Dopiero od sierpnia sytuacja na rynku zaczęła się stabilizować, co państwo odczuli w cenie mleka. W 2020 roku skupiliśmy 68 mln 255 tys. litrów mleka od 608 dostawców. Średnia cena zapłacona za litr mleka wyniosła 1,36 zł brutto, a w 2019 roku zapłaciliśmy średnio 1,37 zł za litr mleka. Aktualnie średnia cena surowca wynosi 1,58 zł brutto. Wynik finansowy za trudny 2020 był bardzo przyzwoity. Zysk netto wyniósł 1 mln 156 tys. zł – powiedział Andrzej Minarczuk.

Ten produkt może Ciebie zainteresować

Elita – aktualny egzemplarz

Elita – aktualny egzemplarz

Płacisz tylko

15,90 zł SPRAWDŹ

Ważne i trafione inwestycje

Wśród inwestycji przeprowadzonych w ubiegłym roku prezes Andrzej Minarczuk wymienił: solownię do automatycznego załadunku i rozładunku sera, linię do pakowania sera Ferrari, linię do konfekcjonowania sera Ulma, wirówkę GEA Baktofugę oraz BacSomatic.

Solownia jest inwestycją, która znacznie odciążyła pracowników, a dodatkowo poprawiła estetykę działu. Z linią Ulma wstrzeliliśmy się doskonale, gdyż w związku z pandemią klienci szczególnie oczekują produktów szczelnie opakowanych. Wszystko zostało zrealizowane ze wsparciem unijnym. Ponadto za własne środki zakupiliśmy sprężarkę Airpol PR 55 – powiedział prezes OSM Kosów Lacki.

Prezes zarządu przedstawił inwestycje przewidziane na 2021 rok. Wśród nich jest między innymi rozpoczęta już budowa kotłowni gazowej z kogeneracją (LNG) oraz zakup i montaż linii do produkcji sera dojrzewającego.

Prezes podkreślił również, że z Funduszu Wzajemnej Pomocy w 2020 roku udzielono 52 pożyczek na kwotę 2 550 000 zł.

Andrzej Minarczuk podkreślił, że drugi kwartał ubiegłego roku był bardzo trudny

  • Andrzej Minarczuk podkreślił, że drugi kwartał ubiegłego roku był bardzo trudny

Nagrodzone produkty z OSM Kosów Lacki

Andrzej Minarczuk wymienił także nagrody, jakie OSM Kosów Lacki otrzymała w 2020 roku.

Pomimo trudnych czasów udało się uzyskać kilka nagród za nasze produkty. Wśród nich jest między innymi przyznanie prestiżowego znaku „Jakość tradycja” dla produktów masło ekstra, masło tradycyjne i śmietanka kremowa 30%. Godło „Super produkt 2020” w kategorii „Najlepsze masło 82% tłuszczu” zdobyły masło ekstra i masło tradycyjne. Otrzymaliśmy także dyplom za zajęcie V miejsca w Ogólnopolskim Rankingu Spółdzielni Mleczarskich za rok 2020 przyznany przez Strefę Gospodarki Biznes Magazyn. Przyznano nam także godło „Super produkt 2020” za ser edamski. Otrzymaliśmy jeszcze złoty medal w konkursie Good Cheese w kategorii „Ser na kanapkę” za ser edamer oraz srebrny medal w kategorii „Ser do wypieków” za ser sorento mielony – wymienił otrzymane nagrody Andrzej Minarczuk.

Jednogłośne absolutorium dla prezesa Andrzeja Minarczuka

Sprawozdanie z działalności rady nadzorczej przedstawił jej przewodniczący Tadeusz Wojtyra.

Pan prezes jak zwykle bardzo szczegółowo i przejrzyście omówił sytuację w naszej spółdzielni. Na jej transparentność wpływa także dostępność statutu w Internecie. Chciałem wyrazić słowa uznania dla prezesa Andrzeja Minarczuka za pozyskanie maksymalnego dostępnego dofinansowania dla OSM Kosów Lacki. Dziękuję panu prezesowi za dobre i sprawne zarządzanie spółdzielnią, perspektywiczne myślenie i kolejne planowane inwestycje. W związku z powyższym wnoszę o udzielenie absolutorium prezesowi Andrzejowi Minarczukowi. Za waszym pośrednictwem chcę podziękować wszystkim rolnikom i wszystkim pracownikom spółdzielni, którzy także w tych trudnych czasach dawali z siebie wszystko – powiedział Tadeusz Wojtyra.

Delegaci jednogłośnie udzielili absolutorium dotychczasowemu jednoosobowemu zarządowi w osobie Andrzeja Minarczuka.

Jednym z gości zaproszonych na Walne zebrania był Waldemar Broś, prezes Krajowego Związku Spółdzielni Mleczarskich, który przedstawił sytuację na rynku mleczarskim w kraju.

Wyczerpuje się tempo produkcji mleka, bo za pierwsze 5 miesięcy tego roku polskie mleczarstwo kupiło 5 miliardów 137 mln litrów mleka. Wzrost w stosunku do analogicznego okresu w roku ubiegłym wyniósł tylko 0,3%, więc jest praktycznie na poziomie roku ubiegłego. Nie sądzę też, żeby wystąpił duży wzrost produkcji mleka w drugim półroczu – powiedział Waldemar Broś.

Prezes KZSM dodał także, iż wyhamowuje produkcja mleka na świecie.

Maleje udział mleka krowiego w produkcji mleka ogółem i wynosi 82%. Pozostałe to mleko bawole stanowiące około 15% i kozie stanowiące 3%. Zmniejszanie tempa produkcji mleka na świecie stawia producentów w lepszej sytuacji – dodał Waldemar Broś.

Waldemar Broś dodał także, iż rok bieżący, jeśli chodzi o rynek, jest trudny. Podkreślił, że bardzo dobre perspektywy daje produkcja mleka w proszku.

OSM w Kosowie Lackim na drodze dobrego rozwoju

W Zebraniu Przedstawicieli uczestniczył także Krzysztof Wróblewski, redaktor naczelny „Tygodnika Poradnika Rolniczego”.

Dobra passa dla OSM w Kosowie Lackim zaczęła się, kiedy rządy objął Witold Dmowski. Później prezesem został Andrzej Minarczuk, który bardzo dobrze się sprawdził na tym stanowisku. Wszedł w nowoczesność modernizując zakład. Podczas zarządzania spółdzielnią przez Andrzeja Minarczuka wzrósł skup mleka. Uważam, że jesteście na dobrej drodze rozwoju. Jesteście państwo w najtrudniejszej grupie spółdzielni, ponieważ nie macie ponad 100 mln l skupionego mleka i nie jesteście partnerem dla sieci handlowych. Jesteście jednak na tyle dużą spółdzielnią, że nie macie możliwości ulokować całej swojej produkcji na rynkach lokalnych. W związku z tym te wszystkie wprowadzane unowocześnienia są wam potrzebne. Dodatkowo, wejście na rynek z serami długodojrzewającymi podniesie prestiż waszej mleczarni. Obecnie w rolnictwie dzieje się bardzo źle. Zarówno rolnikom, jak i spółdzielniom mleczarskim wzrosły koszty produkcji. W tej sytuacji tylko bardzo mocne związki zawodowe rolników mogą wywalczyć lepsze warunki współpracy z sieciami handlowymi. Nie zrobi tego żaden rząd ani żadna partia polityczna – stwierdził Krzysztof Wróblewski.

Aktualnie sytuacja OSM w Kosowie Lackim jest dobra, co przełożyło się na dobrą i spokojną atmosferę podczas Zebrania.

Józef Nuckowski
Zdjęcia: Józef Nuckowski

Widziałeś już nasze video "Jak zwiększyć zapas pasz objętościowych w gospodarstwie mlecznym?"?

r e k l a m a

r e k l a m a

r e k l a m a