StoryEditorChoroby krów

Co sprzyja przemieszczeniu trawieńca u krów?

15.01.2021., 15:01h
Gdy pojawia się problem przemieszczenia trawieńca u kolejnej krowy, zaczynamy się zastanawiać nad przyczyną tego kosztownego schorzenia. Często z tego powodu tracimy zwierzęta ze stada lub doimy mniej mleka, a próby zacielenia krowy zazwyczaj się nie udają.

Czynnik 1: Pierwiastki wprowadzone do starszych krów

Jedną z przyczyn zwiększonego ryzyka przemieszczenia trawieńca jest wprowadzanie do obory wolnostanowiskowej pierwiastek do licznej pierwszej grupy zaraz po porodzie. Zwierzęta te są słabe i nie potrafią znaleźć swojego miejsca w grupie, co powoduje określone następstwa tj.: jedzą na końcu, przeważnie przebrany TMR, w którym brakuje pasz treściwych, czyli energii. A przecież niewypełnienie przewodu pokarmowego połączone z niedoborem energii jest jedną z przyczyn tego schorzenia. Podobna sytuacja jest w oborach ze stacjami żywieniowymi. Pierwiastki wchodzące do stacji paszowej są często wyganiane przez krowy wieloródki, które zjadają paszę treściwą zaplanowaną dla młodych zwierząt.

Czynnik 2: Zmiana systemu utrzymania zwierząt

Kolejnym błędem adaptacyjnym jest wprowadzenie pierwiastek, które przebywały na pastwisku lub głębokiej ściółce do obory z posadzkę betonową czy rusztową. Pamiętajmy, że zwierzęta potrzebują trochę czasu, by nauczyć się chodzenia po twardym betonie. Nim się przyzwyczają do betonu, pobierają bardzo mało paszy, bo wolą leżeć w zaścielonych stanowiskach niż chodzić po twardym betonie do stołu paszowego.

Czynnik 3: Zbyt krótki okres przygotowania do laktacji

Następną gafą jest zbyt krótki okres przygotowania zwierząt do laktacji. Bardzo ważną rolę w przygotowywaniu do porodu wieloródek odgrywa analiza poprzedniego okresu laktacji, jak i poprzedniego wycielenia.

Jeżeli krowa miała bardzo długi okres laktacji lub problemy w okresie okołoporodowym, to trzeba postępować z nią indywidualnie i ostrożnie, pamiętając o tym, że zaleganie poporodowe oraz zatrzymanie łożyska jest jednym z czynników, który może powodować przemieszczenie trawieńca.


  • Ryzyko przemieszczenia trawieńca jest potęgowane przez ketozę, zatrzymanie łożyska, zapalenie macicy i hipokalcemię

Czynnik 4: Zasuszanie kulawych krów

Dużym błędem jest zasuszanie krów z chorymi nogami. Pamiętajmy o tym, że hf produkuje i je tylko wtedy, gdy ma zdrowe nogi. Kulejące zwierzę osłabione porodem oraz laktacją nie będzie stało przy stole paszowym i pobierało paszy, a właśnie duży deficyt energii oraz pusty przewód pokarmowy może być przyczyną przemieszczenia trawieńca. Większość hodowców przed okresem zasuszenia weryfikuje stan racic swoich zwierząt, jeżeli ich stan wymaga leczenia, podejmuje je. Ten okres jest też dobry do leczenia antybiotykowego, ponieważ nie tracimy na karencji oraz dajemy szansę krowie do ocielenia się na zdrowych nogach.

Czynnik 5: Złej jakości pasze

W okresie letnim mamy do czynienia często z zagrzewaniem się pasz w oborach, co ma istotny wpływ na zmniejszenie pobrania, a zatem, może również powodować przemieszczenia. W tej sytuacji musimy nakarmić zwierzęta 2- lub nawet 3-krotnie stosując zasadę, że rano wysypujemy 30–40% dawki, a resztę w odpasie wieczornym.

Andrzej Rutkowski
Zdjęcia: Andrzej Rutkowski
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
18. kwiecień 2024 16:59