Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Skorzystaj

r e k l a m a

Partner serwisu

Jak zbilansować dawkę pokarmową dla starszych jałówek?

Jak zbilansować dawkę pokarmową dla starszych jałówek?
Polskie mleko Żywienie krów
Data publikacji 23.12.2020r.

W żywieniu jałówek starszych, w wieku 5–8 miesięcy, do dawki pokarmowej wprowadzane są kiszonki z kukurydzy i sianokiszonki. Trzeba jednak w tym czasie bardzo uważać, gdyż łatwo można podać zwierzętom zbyt dużo energii.

Co jest ważne przy bilansowaniu dawki pokarmowej dla jałówki?

W tym czasie ważne jest zbilansowanie dawki tak, aby wzrost jałówek zależny od białka metabolicznego nie był znacząco wyższy niż wzrost zależny od energii metabolicznej. To pozwala na wzrost zwierzęcia bez nadmiernego rozrostu tkanki tłuszczowej. Jałówki powinny pobierać w tym czasie od 5 do 6 kg suchej masy paszy na dzień, przy 17,5–18% zawartości białka. Przyrost z białka powinien być o 0,2–0,3 kg większy niż przyrost energii.

r e k l a m a

Od 9. do 15. miesiąca życia do potwierdzenia ciąży jałówki powinny pobierać 6–9 kg suchej masy pasz dziennie. Poziom białka możemy obniżyć do 16–16,5%, a przyrost z białka powinien być już 0,4 kg większy niż przyrost z energii.

Jak żywić jałówki cielne?

r e k l a m a

Szczególną uwagę należy zwrócić na jałówki cielne, gdyż ilość podawanego białka powinna spaść do około 15%, a kiedy ciąża zostanie potwierdzona, to poziom energii metabolicznej należy zredukować, utrzymując poziom białka metabolicznego, aby utrzymać wzrost, ale ograniczyć ryzyko otłuszczenia. Przewidywany przyrost z białka powinien być o 0,5–0,7 kg większy niż przyrost z energii.

Najlepiej, aby jałówki przed porodem utrzymywane były osobno od starszych krów. Jest ku temu kilka powodów. Przede wszystkim zmniejszona jest konkurencja przy stole paszowym i wzrost spożycia suchej masy przed wycieleniem. Najkorzystniej jest, gdy gęstość obsady wynosi 80% (w stosunku do długości stołu paszowego). Wówczas zwierzęta mają dobry do niego dostęp. Przed porodem jałówki potrzebują więcej białka, a celem jest dostarczenie im 1200–1400 g białka metabolicznego dziennie. W tym czasie, zwykle nie zachodzi konieczność podawania jałówkom pasz typu DCAD (różnica kationowo-anionowa). Jeśli występuje jednak podkliniczna hipokalcemia podawanie takiej paszy jest konieczne.

Beata Dąbrowska
Zdjęcia: Beata Dąbrowska

r e k l a m a

r e k l a m a

r e k l a m a