StoryEditorŻywienie krów

Jak zbilansować dawkę pokarmową dla starszych jałówek?

23.12.2020., 11:12h
W żywieniu jałówek starszych, w wieku 5–8 miesięcy, do dawki pokarmowej wprowadzane są kiszonki z kukurydzy i sianokiszonki. Trzeba jednak w tym czasie bardzo uważać, gdyż łatwo można podać zwierzętom zbyt dużo energii.

Co jest ważne przy bilansowaniu dawki pokarmowej dla jałówki?

W tym czasie ważne jest zbilansowanie dawki tak, aby wzrost jałówek zależny od białka metabolicznego nie był znacząco wyższy niż wzrost zależny od energii metabolicznej. To pozwala na wzrost zwierzęcia bez nadmiernego rozrostu tkanki tłuszczowej. Jałówki powinny pobierać w tym czasie od 5 do 6 kg suchej masy paszy na dzień, przy 17,5–18% zawartości białka. Przyrost z białka powinien być o 0,2–0,3 kg większy niż przyrost energii.

Od 9. do 15. miesiąca życia do potwierdzenia ciąży jałówki powinny pobierać 6–9 kg suchej masy pasz dziennie. Poziom białka możemy obniżyć do 16–16,5%, a przyrost z białka powinien być już 0,4 kg większy niż przyrost z energii.

Jak żywić jałówki cielne?

Szczególną uwagę należy zwrócić na jałówki cielne, gdyż ilość podawanego białka powinna spaść do około 15%, a kiedy ciąża zostanie potwierdzona, to poziom energii metabolicznej należy zredukować, utrzymując poziom białka metabolicznego, aby utrzymać wzrost, ale ograniczyć ryzyko otłuszczenia. Przewidywany przyrost z białka powinien być o 0,5–0,7 kg większy niż przyrost...
Pozostało 44% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
25. czerwiec 2024 11:37