Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

Jakie objawy ma metritis u krów?

Beata Dąbrowska
Kategoria: Polskie mleko
Jakie objawy ma metritis u krów?
Polskie mleko Zdrowie krów
Data publikacji 07.01.2022r.

Metritis, czyli poporodowe zapalenie macicy u krów pojawia się zwykle w pierwszych 21. dniach po porodzie, najczęściej jednak do 10. dnia. Badanie ciepłoty ciała oraz obserwacja krów może skuetcznie pomóc w identyfikacji chorych krów.

Metritis jest główną przyczyną zaburzeń płodności u krów mlecznych

Zapalenie macicy powoduje ogromne straty, przede wszystkim dlatego, że stanowi główną przyczynę zaburzeń płodności, powstawania torbieli jajnikowych oraz brakowania krów z powodu niepłodności. Jak w przypadku każdej choroby tak i przy metritis ogromne znaczenie ma jak najszybsze wykrycie schorzenia, tak by zwierzęta chore lub podejrzane o chorobę zgłaszać do lekarza weterynarii w celu zdiagnozowania i ewentualnego leczenia.

Jednym z głównych zabiegów, które hodowca może wykonać jest mierzenie temperatury ciała krów do 10. dnia po porodzie i które – jak się okazuje – pozwala na wykrycie nawet 40% przypadków poporodowego zapalenia macicy. Sygnałem ostrzegawczym powinien być każdy wzrost temperatury powyżej 39,5 stop. C.

r e k l a m a

Jakie są objawy metritis u krów?

Stan zapalny macicy bardzo często idzie w parze ze zmniejszeniem ilości pobieranej paszy. Często też – jak potwierdziły badania – krowy z ostrym stanem zapalnym wykazują zaburzenia w zachowaniu socjalnym i pokładaniu się.

Badania dowiodły, że krowy ze stanem zapalnym macicy można próbować identyfikować na podstawie zmian w zachowaniu w miejscu odpoczynku

  • Badania dowiodły, że krowy ze stanem zapalnym macicy można próbować identyfikować na podstawie zmian w zachowaniu w miejscu odpoczynku

r e k l a m a


Jak zmienia się behawior krów z zapaleniem macicy?

Naukowcy z Kanady badali, czy zwierzęta cierpiące z powodu metritis mają zaburzone zachowanie i czy pokładają się częściej w porównaniu ze zwierzętami zdrowymi. W trakcie doświadczenia krowy miały do dyspozycji oborę z dużą powierzchnią leżącą. Za pomocą kamer prowadzono stały monitoring krów w pierwszych tygodniach po porodzie w trakcie pobierania paszy, poruszania się i leżenia. W trzecim dniu po wycieleniu lekarze badali wszystkie krowy w kierunku metritis (oceniano wydzielinę z dróg rodnych). Szesnaście krów ze stanem zapalnym tkanki mięśniowej macicy (z upławami o cuchnącej woni) porównano z szesnastoma zdrowymi osobnikami. Po tym jak zestawiono obie grupy – eksperymentalną i kontrolną – dokonano oceny zachowania zwierząt na nagraniach i wykonano analizę.

I cóż się okazało? Otóż, krowy z metritis stały w oborze zdecydowanie dłużej niż krowy zdrowe przez całe trzy dni przed postawieniem diagnozy. Krowy chore znacznie częściej przerywały fazy leżenia, co chwilę wstając. Szczególnie było to widoczne na dzień przed postawieniem diagnozy.

Beata Dąbrowska
Zdjęcia: Beata Dąbrowska

Artykuł ukazał się w Tygodniku Poradniku Rolniczym 01/2022 na str. 59. Jeśli chcesz czytać więcej podobnych artykułów, już dziś wykup dostęp do wszystkich treści na TPR:  Zamów prenumeratę.

r e k l a m a

r e k l a m a

r e k l a m a