StoryEditorZdrowie krów

Jakie objawy ma metritis u krów?

07.01.2022., 12:01h
Metritis, czyli poporodowe zapalenie macicy u krów pojawia się zwykle w pierwszych 21. dniach po porodzie, najczęściej jednak do 10. dnia. Badanie ciepłoty ciała oraz obserwacja krów może skuetcznie pomóc w identyfikacji chorych krów.

Metritis jest główną przyczyną zaburzeń płodności u krów mlecznych

Zapalenie macicy powoduje ogromne straty, przede wszystkim dlatego, że stanowi główną przyczynę zaburzeń płodności, powstawania torbieli jajnikowych oraz brakowania krów z powodu niepłodności. Jak w przypadku każdej choroby tak i przy metritis ogromne znaczenie ma jak najszybsze wykrycie schorzenia, tak by zwierzęta chore lub podejrzane o chorobę zgłaszać do lekarza weterynarii w celu zdiagnozowania i ewentualnego leczenia.

Jednym z głównych zabiegów, które hodowca może wykonać jest mierzenie temperatury ciała krów do 10. dnia po porodzie i które – jak się okazuje – pozwala na wykrycie nawet 40% przypadków poporodowego zapalenia macicy. Sygnałem ostrzegawczym powinien być każdy wzrost temperatury powyżej 39,5 stop. C.

Jakie są objawy metritis u krów?

Stan zapalny macicy bardzo często idzie w parze ze zmniejszeniem ilości pobieranej paszy. Często też – jak potwierdziły badania – krowy z ostrym stanem zapalnym wykazują zaburzenia w zachowaniu socjalnym i pokładaniu się.

Badania dowiodły, że krowy ze stanem zapalnym macicy można próbować identyfikować na podstawie zmian w zachowaniu w miejscu odpoczynku

  • Badania dowiodły, że krowy ze stanem zapalnym macicy można próbować identyfikować na po...
Pozostało 59% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
11. kwiecień 2024 04:38