Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

Młody rolnik chce wybudować nową oborę na 40 krów. Inwestycje hamują spadające ceny mleka

Józef Nuckowski
Kategoria: Polskie mleko
Młody rolnik chce wybudować nową oborę na 40 krów. Inwestycje hamują spadające ceny mleka
Polskie mleko Dobry hodowca
Data publikacji 10.03.2023r.

Kamil Małecki dwa lata temu przejął gospodarstwo po rodzicach. Gospodarz podkreśla, że ze względu na niepewną sytuację na rynku inwestycje stara się przeprowadzać bardzo ostrożne. Szykuje się do realizacji większego przedsięwzięcia, jakim jest rozbudowa obory, ale nie jest jeszcze w stanie określić, kiedy dokładnie powstanie nowy budynek. Jego zdaniem, załamanie na rynku mleka wpłynie na przesunięcie w czasie planowanej inwestycji.

Dojarka przewodowa bardzo ułatwiła pracę

Krowy w gospodarstwie państwa Małeckich utrzymywane są w uwięziówce, w której znajduje się 10 stanowisk. W 2010 roku obora została rozbudowana i powstało dodatkowe 13 stanowisk.W połączonym budynku stanowiska ścielone są słomą, a obornik z kanału gnojowego usuwany jest za pomocą zgarniacza szynowego. Dój odbywa się za pomocą dojarki przewodowej na 4 aparaty udojowe.

5 lat temu zamontowaliśmy przewodówkę, która bardzo ulżyła nam w pracy. Początkowo zbiornik do chłodzenia mleka znajdował się w znacznej odległości od obory, co dodatkowo obciążało nasze ręce – mówią hodowcy.

r e k l a m a

Rolnik stara się bezpiecznie inwestować w swoim gospodarstwie

Kamil Małecki stara się przeprowadzać inwestycje tak, by nie przeinwestować.W miarę możliwości odkłada środki i przeznacza je na to, co jest w gospodarstwie najbardziej potrzebne. Obecnie rozważa przeprowadzenie większej inwestycji – planuje wybudować obiekt, w którym możliwe będzie zmechanizowanie zadawania pasz.

W użytkowanej obecnie oborze korytarz paszowy jest wąski i nie można wjechać tam wozem paszowym, dlatego chcemy wybudować oborę dla około 40 krów, w której takowa możliwość będzie. Na razie jesteśmy na etapie przygotowania projektu. Zamierzamy przeprowadzić rozbiórkę starej stodoły i w jej miejscu wybudować oborę, jednak ceny mleka spadają, więc z inwestycją niekoniecznie się śpieszymy. Głównym celem budowy nowej obory nie jest jednak zwiększenie pogłowia, ale uzyskanie warunków pozwalających na udogodnienia w pracy. Obecny areał gospodarstwa pozwala na zapewnienie zwierzętom odpowiednią ilości pasz objętościowych oraz ziarna zbóż. Kupujemy jedynie ziarno kukurydzy, otręby pszenne, dodatki białkowe i mineralno-witaminowe – mówi Kamil Małecki.

Jałówki utrzymywane są luzem na ściółce ze słomy

  • Jałówki utrzymywane są luzem na ściółce ze słomy

W nowej oborze stanowiska wyłożone zostaną matami i zakończone żeliwnym rusztem, dzięki temu rozwiązaniu gospodarze chcą zaoszczędzić na słomie, która ich zdaniem jest droga, a na dodatek trudno dostępna.

Mleko od mieszańców ma lepsze parametry

Obecnie wszystkie pasze w gospodarstwie zadawane są ręcznie. Raz dziennie na korytarz paszowy wysypywana jest sianokiszonka i kiszonka z kukurydzy. Ponadto dwa razy dziennie zadawana jest pasza treściwa, w skład której wchodzi śruta zbożowa, śrutowane, suche ziarno kukurydzy, otręby pszenne, śruta sojowa, rzepakowa oraz drożdże, witaminy i minerały. Sztuki o najwyższej produkcji otrzymują 6 do 7 kg mieszanki.

Wszystkie pasze zadawane są ręcznie

  • Wszystkie pasze zadawane są ręcznie

Część stada stanowią czyste hf-y, a część krzyżówki tej rasy z montbeliarde i simentalem mlecznym.

W wydajności mlecznej hf jest najlepszy, niemniej mieszańce produkują mniej mleka, ale o wyższej zawartości tłuszczu i białka. Dodatkowo czysty hf jest delikatny, a mieszańce są z reguły od niego zdrowsze i odporniejsze – dodaje Kamil Małecki.

r e k l a m a

Inseminacja krów wsparta buhajem

Krowy w gospodarstwie państwa Małeckich są inseminowane, ale zazwyczaj gospodarze stosują krycie naturalne.

Wcześniej kryliśmy krowy i jałówki buhajem, ale obecnie nie posiadamy odpowiedniego rozpłodnika. Zakupiliśmy już rozpłodnika z dobrym rodowodem, ale na razie do rozrodu jest jeszcze za młody.W naszej ocenie, krycie naturalne jest tańszym i bardziej skutecznym rozwiązaniem niż inseminacja – mówią hodowcy.

Sianokiszonka w gospodarstwie państwa Małeckich sporządzana jest w balotach.

Pryzm nawet nie rozważamy ze względu na specyfikę naszego siedliska, które położone jest na terenie podmokłym więc dojazd do nich jesienią i wiosną byłby utrudniony. Może kiedyś wybudujemy silosy i wówczas zbiór przyczepą będzie możliwy – mówią rolnicy.

Kamil Małecki, wspólnie z żoną Klaudią, prowadzi w miejscowości Budziska w gminie Latowicz gospodarstwo o powierzchni 36 ha. Na 7 ha uprawiana jest kukurydza, 2 ha zajmuje jęczmień ozimy, a 1 ha pszenica. Ponadto gospodarze wysiewają 1,5 ha owsa, 1,5 ha pszenżyta, 1,7 ha żyta oraz 5 ha jarej mieszanki zbożowej. Pozostałą powierzchnię stanowią użytki zielone. Stado bydła liczy 64 sztuki i składa się z 23 krów mlecznych, 10 buhajów i jałówek. Surowiec, w ilości ponad 160 tys. litrów dostarczany jest do Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej Garwolin w Woli Rębkowskiej. Hodowcy mają dwójkę dzieci Marysię i Filipa. W pracach gospodarzom pomagają rodzice pana Kamila: Agnieszka i Jerzy.

  • Kamil Małecki, wspólnie z żoną Klaudią, prowadzi w miejscowości Budziska w gminie Latowicz gospodarstwo o powierzchni 36 ha. Na 7 ha uprawiana jest kukurydza, 2 ha zajmuje jęczmień ozimy, a 1 ha pszenica. Ponadto gospodarze wysiewają 1,5 ha owsa, 1,5 ha pszenżyta, 1,7 ha żyta oraz 5 ha jarej mieszanki zbożowej. Pozostałą powierzchnię stanowią użytki zielone. Stado bydła liczy 64 sztuki i składa się z 23 krów mlecznych, 10 buhajów i jałówek. Surowiec, w ilości ponad 160 tys. litrów dostarczany jest do Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej Garwolin w Woli Rębkowskiej. Hodowcy mają dwójkę dzieci Marysię i Filipa. W pracach gospodarzom pomagają rodzice pana Kamila: Agnieszka i Jerzy.

Korzystając z premii dla młodego rolnika pan Kamil kupił przyczepę asenizacyjną o pojemności 6,7 m3, pługi obrotowe 4-skibowe, zgrabiarkę do siana o szerokości roboczej 4,3 m. W najbliższym czasie gospodarz planuje kupić agregat ścierniskowy oraz starą prasę wymienić na nową, z rotorem lub na prasoowijarkę.

Józef Nuckowski
Zdjęcia: Józef Nuckowski

Artykuł ukazał się w Tygodniku Poradniku Rolniczym 10/2023 na str. 52. Jeśli chcesz czytać więcej podobnych artykułów, już dziś wykup dostęp do wszystkich treści na TPR: Zamów prenumeratę.

r e k l a m a

r e k l a m a

r e k l a m a