StoryEditorDobry hodowca

Rolnicy z Mazowsza inwestują w gospodarstwo, bo mają następcę

18.02.2021., 11:02h
Kiedy przed kilkunastu laty Urszula i Marek Derkusowie zdecydowali o mlecznym kierunku gospodarstwa, wszelkie w nim inwestycje realizowali z myślą o własnej przyszłości. Nie mogli wówczas wiedzieć, że syn Kamil zechce na wsi pozostać i doskonalić to co przez lata wypracowali rodzice.

Przyszły następca inicjatorem ulepszania hodowli bydła mlecznego

Taki obrót sprawy oczywiście ogromnie państwa Derkusów cieszy i obecnie Kamil – absolwent Technikum Mechanizacji w Płońsku, jest największą motywacją dla rodziców oraz inicjatorem wprowadzania w gospodarstwie nowych technologii.
 
 
Podwaliny mlecznej produkcji dała – wybudowana w 2003 roku – wolnostanowiskowa obora. Budynek o wymiarach 48x14,5 m przeznaczony był docelowo dla 46 krów mlecznych. Do obory dobudowano pomieszczenia, w których zaplanowano miejsce na porodówkę, izolatkę oraz pomieszczenia socjale. Zwierzęta odpoczywają w boksach legowiskowych ścielonych słomą, którą praktycznie w całości hodowcy muszą kupować.
 
 

Jak słoma wpływa na zdrowie i dobrostan krów?

W naszej opinii słoma jest naturalnym i najlepszym sposobem utrzymania bydła. Chroni zwierzęta przed powstawaniem odgnieceń czy otarć i chociażby dlatego zdecydowaliśmy się na jej zakup. Obornik z korytarzy gnojowych usuwany jest ładowaczem czołowym.
 
 
Jak to zazwyczaj bywa, po wielu latach pracy państwo Derkusowie przyznają, że obora jest już zdecydowanie za mała, ale niestety, w...
Pozostało 83% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
26. kwiecień 2024 14:59