Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

Wysłodki buraczane jako pasza dla krów - rodzaje, zakiszanie, korzyści

. .
Kategoria: Polskie mleko
Wysłodki buraczane jako pasza dla krów - rodzaje, zakiszanie, korzyści
Polskie mleko Żywienie krów
Data publikacji 13.10.2021r.

Niewątpliwie wysłodki buraczane są jednym z ciekawszych komponentów, który może znaleźć się w krowim TMR-ze. Poza poprawą smakowitości paszy, która znacznie wpływa na pobranie suchej masy, dodatek wysłodków buraczanych stanowi źródło dobrze przyswajalnych węglowodanów, a co za tym idzie dużej dawki energii dla mikroflory żwacza.

Jak powstają wysłodki buraczane?

Wysłodki buraczane, podobnie jak melasa, są produktem ubocznym przemysłu cukrowniczego. Powstają w procesie ekstrakcji cukru za pomocą gorącej wody z pociętych odpowiednio bulw. Świeże wysłodki buraczane są produktem sezonowym, dostępnym jedynie w okresie kampanii cukrowniczej.

Rodzaje wysłodków buraczanych w żywieniu krów mlecznych

Świeże wysłodki buraczane są komponentem paszowym, który ze względu na dużą zawartość wody oraz monosacharydów, bardzo szybko się psuje. Przechowywanie świeżych wysłodków, podobnie jak ich transport do gospodarstwa jest w większości wyzwaniem dla hodowców, z tego powodu świeże wysłodki są rzadko wykorzystywane jako komponent paszowy bez poddawania ich obróbce. Wysłodki buraczane można spotkać w trzech postaciach:
 • Wysłodki buraczane mokre/świeże: zawierają ok 9-12% suchej masy
 • Wysłodki buraczane prasowane: zawierają 18-22% suchej masy
 • Wysłodki buraczane suszone: o zawartości suchej masy od 88-90%
Suszenie jak i kiszenie to dwie podstawowe metody konserwacji wysłodków, które pozwalają na ich dalsze przechowywanie i skarmianie przez cały rok. Do przygotowania suszonych wysłodków buraczanych wykorzystuje się przemysłowe suszarki bądź naturalne metody suszenia, za pomocą których odparowuje się z nich wodę do poziomu ok 12% wilgotności. Alternatywą dla tej metody, która w przypadku przemysłowego suszenia bywa kosztowna, jest kiszenie wysłodków, do czego najczęściej wykorzystuje się wysłodki prasowane.

Jak zakiszać wysłodki?

Zakiszanie jest jednym z najlepszych sposobów utrwalania pasz. O czym należy pamiętać przed zakiszaniem wysłodków buraczanych? Przede wszystkim należy do minimum skrócić czas ich transportu z cukrowni do gospodarstwa. Materiał powinno zakiszać się jeszcze ciepły - temperatura wzmaga rozwój mikroorganizmów odpowiedzialnych za fermentację. Należy także pamiętać o jak najszybszym odcięciu dostępu powietrza do zakiszanego materiału. Warto też zastanowić się, która metoda zakiszania jest najlepsza dla gospodarstwa, które posiadamy. Każda technologia zakiszania ma swoje plusy i minusy, dlatego warto przemyśleć wybór odpowiedniego sposobu, który powinien być dobrany głównie pod kątem wielkości stada.

Wysłodki możemy zakiszać tradycyjnie w silosie przejazdowym, w pryzmie, rękawie foliowym lub w balotach foliowych. W przypadku silosu i pryzmy należy dużą uwagę poświęcić dobremu zabezpieczeniu kiszonki i odpowiedniemu ubiciu – uzyskanie wysokiej jakości kiszonki jest możliwe tylko wtedy, gdy zagwarantujemy mikroorganizmom warunki beztlenowe, dlatego też dużo łatwiej odpowiednio zakisić wysłodki buraczane w rękawie i balotach.

Jakie są korzyści płynące ze skarmiania wysłodków buraczanych

 1. Wysłodki buraczane są paszą wysokoenergetyczną, ale nie białkową, dlatego mogą być stosowane jako uzupełnienie energii w innych paszach, szczególnie w przypadku krów żywionych kiszonkami z traw lub roślin motylkowych, które są bogate w białko

  r e k l a m a

 2. Węglowodany strukturalne, które w dużych ilościach znajdują się w wysłodkach podlegają wolnemu rozkładowi w żwaczu, przez co stanowią dobre źródło energii dla mikroflory żwacza, stabilizując fermentację, jednocześnie nie zwiększając ryzyka kwasicy

 3. Wysłodki buraczane poprawiają smakowitość pasz a ich dodatek pozytywnie wpływa na strukturę TMR-u, uniemożliwiając krowom sortowanie paszy. Dodatkowo wysłodki buraczane mogą zastąpić droższe pasze zbożowe, które przez zawartość skrobi są bardziej ryzykowne podczas skarmiania i mogą powodować kwasicę żwacza.

  r e k l a m a

 4. Wysłodki zmniejszają zawartość mocznika w mleku dzięki dużej zawartości węglowodanów fermentujących w żwaczu.

Rekomendowaną dobową dawką dla krów mlecznych w szycie laktacji jest od 2-6 kg, natomiast u krów zasuszonych od 1-3 kg wysłodków
. Jeśli chcesz kupić wysłodki buraczane kilka ogłoszeń ostatnio pojawiło się naszym portalu w sekcji Ogłoszenia Rolnicze.
Kamila Dłużewicz
Zdjęcie: Beata Dąbrowska

Widziałeś już nasze video "O czym piszemy w najnowszym 6. numerze magazynu Elita Dobry Hodowca?"?

r e k l a m a

r e k l a m a

r e k l a m a