Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Skorzystaj

r e k l a m a

Partner serwisu

Jak powstaje wapno nawozowe? Niezły ODSTRZAŁ! [FILM]

Tomasz Ślęzak
Kategoria: Rolnictwo na luzie
Jak powstaje wapno nawozowe? Niezły ODSTRZAŁ! [FILM]
Rolnictwo na luzie Ciekawostki
Data publikacji 18.10.2021r.

Dziś pokażemy Wam, jak powstaje wapno nawozowe. Obejrzyjcie film pod artykułem - będzie niezłe, wybuchowe widowisko!

W jaki sposób powstaje wapno nawozowe?

Czy zastanawialiście się, z czego powstaje wapno nawozowe? Jak się wydobywa skały wapienne do jego produkcji? My podpatrzyliśmy ten proces w Zakładzie Produkcji Mączki Wapiennej Lafarge, który znajduje się na terenie powiatu żnińskiego (woj. kujawsko-pomorskie).

r e k l a m a

Okazuje się, że wapno nawozowe powstaje z kamienia wapiennego, pozyskiwanego w kopalniach. By taki kamień wydobyć, trzeba przeprowadzić odstrzał skały. Ale najpierw trzeba się do tego dobrze przygotować.

Jak zachowywane jest bezpieczeństwo przy odstrzale skały wapiennej?

r e k l a m a

- Na jeden długi sygnał wszyscy opuszczają strefę rozrzutu. Potem jest kolejny długi sygnał. Gdy już nikogo nie ma w strefie, podajemy trzeci, krótki sygnał i następuje odpalenie. Po skontrolowaniu robót strzałowych, strzałowy daje znać, że nastąpił koniec tego etapu wydobycia, a my wtedy za pomocą czterech długich sygnałów informujemy, że odstrzał zakończono i że pracownicy mogą wjechać w strefę rozrzutu - wyjaśnia Marian Zetler, nadsztygar ds. górniczych w Zakładzie Produkcji Mączki Wapiennej Lafarge.

A jak wygląda odstrzał skały wapiennej? Zobaczcie na filmie!
O samym procesie wydobycia kruszywa wapiennego i jego przetwarzaniu więcej przeczytacie już niebawem na łamach Tygodnika Poradnika Rolniczego.

r e k l a m a

r e k l a m a

r e k l a m a