Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Skorzystaj

r e k l a m a

Partner serwisu

Ceny pszenicy i rzepaku przebiły historyczne szczyty. Ile obecnie płacą skupy w Polsce?

Michał Czubak
Kamila Szałaj
Kategoria: Rynki rolne
Ceny pszenicy i rzepaku przebiły historyczne szczyty. Ile obecnie płacą skupy w Polsce?
Rynki rolne Ceny zbóż
Data publikacji 19.04.2022r.

Ceny pszenicy i rzepaku znów wspięły się na historyczne szczyty i biją nowe rekordy na giełdzie Matif. Drożeją też kontrakty na surowce z nowych zbiorów. W Polsce część skupów też podniosła stawki. Jakie są aktualne ceny skupu zbóż i rzepaku w Polsce? Sprawdź w naszej cotygodniowej SONDZIE!

Pszenica drożeje. Przebiła barierę 400 euro/t

Na światowych rynkach drożeją kontrakty terminowe na zboża. W minionym tygodniu na giełdzie Matif w Paryżu pszenica przekroczyła cenę 400 euro/t. W czwartek na zamknięciu notowania pszenicy na maj wyniosły 401 euro/t. To aż o 82 proc. więcej niż rok temu i o 7,6 proc. więcej niż 7 kwietnia. Z kolei ziarno z nowych zbiorów wyceniane było na 366,75 euro/t w kontrakcie wrześniowym. Również dziś na otwarciu giełdy stawki surowców szły w górę. Pszenica wyceniana była na 408 euro/t.

r e k l a m a

Także w USA na giełdzie CBoT ceny rosną. Ten tydzień zaczął się od 2-3 proc. wzrostów notowań zbóż.

Warto zwrócić uwagę, że w tygodniu przedświątecznym na rynku europejskim gwałtownie wzrosły ceny jęczmienia, zarówno ze starych zbiorów, jak i z nowej uprawy. Na hamburskim rynku hurtowym we wtorek 12 kwietnia oferowano 386 euro za tonę jęczmienia. Cenę europejskiego jęczmienia podbija wojna w Ukrainie i całkowite zamknięcie tamtejszych portów.

r e k l a m a

Rośnie zapotrzebowanie na zboża ze strony wytwórni pasz

Jak zaznacza Izba Zbożowo-Paszowa, na rynku krajowym po stronie popytowej pojawia się więcej zapytań o surowiec i nieco większe zapotrzebowanie na zboża ze strony przetwórców, w tym przede wszystkim ze strony części wytwórni pasz poszukujących towaru na maj i czerwiec.

- Bardziej aktywna na rynku jest także tzw. druga ręka. Część firm pośredniczących ma bowiem porobione pozycje, które muszą pokryć. Bardzo wysokie ceny rzepaku na MATIFie cały czas stanowią wsparcie cen rzepaku na rynku krajowym - wyjaśnia Izba Zbożowo-Paszowa.

Eksperci Izby przewidują, że wzrostu obrotów ziarnem wynikającego z większych chęci sprzedaży i zakupów ziarna należy się spodziewać dopiero po długim weekendzie majowym, po zakończeniu wiosennych prac polowych związanych z siewami upraw jarych.

Wideo - Wiosna na Broniszach: Ceny buraków czerwonych i kapust zaskoczyły rolników. Po ile są inne warzywa?

Idź do wideo

Ceny zbóż na krajowym rynku stabilne

W skupach, do których dzwoniliśmy, cena pszenicy w piątek 15 kwietnia kształtowała się na poziomie 1500-1710 zł/t. Większość punktów utrzymała cenniki na poziomie z początku kwietnia. Natomiast eksporterzy mocniej obniżyli ceny i kupują to ziarno po 1710 zł/t. Z kolei pszenica paszowa w części skupów staniała. Teraz najwięcej za nią płaci Transrol Leszno - nawet 1550 zł/t. 

Ten produkt może Ciebie zainteresować

Tygodnik Poradnik Rolniczy – półroczna prenumerata

Tygodnik Poradnik Rolniczy – półroczna prenumerata

Płacisz tylko

156,00 zł SPRAWDŹ

Warto też zauważyć, że eksport pszenicy z kraju w bieżącym sezonie 2021/22 jest wyraźnie wolniejszy niż w sezonie poprzednim.

- Oceniamy, iż w pierwszych 9 miesiącach bieżącego sezonu (lipiec 2021-marzec 2022) łączny eksport pszenicy z kraju wyniósł około 2 mln ton, tj. o 1,2 mln ton mniej od wielkości eksportu tego zboża w tym samym okresie poprzedniego sezonu. Z kolei, w okresie lipiec 2021-marzec 2022 łączny eksport kukurydzy z kraju wyniósł około 1,7 mln ton, tj. o około 0,3 mln ton więcej niż w tym samym okresie poprzedniego sezonu- ocenia Izba Zbożowo-Paszowa.

W ukraińskich magazynach na wysyłkę czeka 20 mln zbóż

Wojna w Ukrainie mocno wpływa na światowe ceny zbóż i rzepaku. Ukraina i Rosja odpowiadają bowiem za 30 proc. eksportu tych towarów. Ich wywóz od naszego wschodniego sąsiada jest mocno ograniczony w związku z blokadą portów w Odessie i Mikołajewie. Trzy pozostałe porty (Mariupol, Berdiańsk i Chersoń) znajdują się pod kontrolą Rosji,  Obecnie w ukraińskich magazynach na wysyłkę czeka 20 mln zbóż. 

- Jeśli porty się nie otworzą, będziemy nadal eksportować przez kraje zachodnie transportem drogowym, kolejowym i barkami przez porty na Dunaju. To jednak nie rozwiązuje problemu, bo w marcu wyeksportowaliśmy tylko 200 tys. ton – wyjaśnił Solsky.

Podkreślił, że ministerstwo rolnictwa i kolej ukraińska będą się starały wysłać 1,5 mln ton zboża miesięcznie. Mają w tym pomóc inne państwa. Swoją gotowość do transportu zadeklarowały m.in. Polska i Łotwa. Zresztą przez naszą granicę koleją już wjeżdża kukurydza z Ukrainy. Polski resort rolnictwa właśnie upraszcza procedury wwozu i usprawnia odprawę ukraińskich towarów rolno-spożywczych na granicy. Kilka dni temu pisaliśmy o pierwszym pociągu z ukraińską kukurydzą, który dotarł do Kołobrzegu.

Zboże z Ukrainy pojedzie koleją przez Polskę

Ale tu warto przypomnieć, że przed wojną udział eksportu towarów rolnych koleją wynosił zaledwie 1 proc. Na zachodniej granicy Ukrainy znajduje się 13 kolejowych przejść granicznych, o łącznej maksymalnej przepustowości 560 000 ton. W czasie pokoju każdego miesiąca granicę przekraczało około 1,5 mln ton ładunków. Aby zaspokoić potrzeby eksportowe kompleksu rolno-przemysłowego i metalurgicznego, należałoby osiągnąć wydajność, co najmniej 7 mln ton miesięcznie. Jak twierdzi Laude Smart Intermodal, dostawca usług transportowych i logistycznych z Torunia, jednym ze sposobów na brak odpowiedniej ilości wagonów z rozstawem osi dopasowanym do europejskiej sieci kolejowej jest konteneryzacja przewozów. 

– Mocno pracujemy, by udostępnić możliwość przewozu towarów transportem kolejowym, tak naprawdę jedynym dziś dostępnym dla ukraińskich przedsiębiorstw – stwierdził Marcin Witczak, prezes zarządu Laude Smart Intermodal. 

Lepsze prognozy dla zbiorów na Ukrainie

Na cenę zbóż wpływają także prognozy zasiewów i zbiorów na Ukrainie w tym roku. Ostatnio obawy o niedobór żywności zmniejszyły się, bo okazuje się, że wiosenne zasiewy w Ukrainie będą jednak większe niż pierwotnie zakładano. Zdaniem tamtejszego ministra rolnictwa Mykoła Solskiego uda się przeprowadzić siew na 70-80 proc. powierzchni upraw wiosennych.

Ceny rzepaku w Polsce wzrosły nawet do 4650 zł/t

Mocno podrożał też rzepak. Cena rzepaku w kontrakcie najbliższym na giełdzie paryskiej w czwartek 14 kwietnia ponownie przebiła poziom 1004 euro/t. Natomiast kontrakty na nasiona z nowych zbiorów wzrosły do 860 euro za tonę. Dziś, 19 kwietnia majowe kontrakty wyceniane były na 1018 euro/t.

Warto przypomnieć, że 1 kwietnia w kontrakcie na maj cena rzepaku wynosiła 933 euro/t. Czyli przez dwa tygodnie, do 14 kwietnia,  nasiona zdrożały o 71 euro/t. Jednocześnie mocno podrożał rzepak z nowych zbiorów - przez tydzień o prawie 35 euro na tonie.

W Polsce ceny rzepaku też rosną. W ostatnim tygodniu zakłady podniosły cenę nawet o ponad 200 zł/t. W Lesznie w Transrolu nasiona są skupowane nawet po 4650 zł/t.

- Bardzo wysokie ceny rzepaku na MATIFie cały czas stanowią wsparcie cen rzepaku na rynku krajowym. Ponadto, rynkowa podaż rzepaku w kraju pozostaje mocno uszczuplona. Obecnie, ceny oferowane za rzepak zawierają się w przedziale 4500-4800 PLN/t z dostawą w kwietniu-czerwcu br., w zależności od lokalizacji zakładu - wyjaśnia Izba Zbożowo-Paszowa.

Jakie są ceny zbóż i rzepaku w Polsce? SONDA z 15 kwietnia

Woj. kujawsko-pomorskie

Oto jakie są stawki zbóż i rzepaku oferowane przez Elewarr Koronowo (woj. kujawsko-pomorskie)

 • pszenica konsumpcyjna 1550 zł/t, (bez zmian),
 • pszenica paszowa 1400 zł/t (bez zmian),
 • jęczmień browarny 1200 zł/t (bez zmian),
 • jęczmień paszowy 1100 zł/t (bez zmian),
 • żyto konsumpcyjne 1200 zł/t (bez zmian),
 • żyto paszowe 1100 zł/t (bez zmian),
 • pszenżyto 1200 zł/t (bez zmian),
 • rzepak 4000 zł/t (bez zmian);

Młyn Brzeziny (woj. łódzkie)

Rolnicy w punkcie skupu Młyn Brzeziny w woj. łódzkim mogą liczyć na następujące ceny za zboża:

 • pszenica konsumpcyjna - 1600 zł/t (bez zmian),
 • żyto konsumpcyjne - 1400 zł/t (bez zmian),
 • żyto paszowe - 1250 zł/t (spadek o 50 zł),
 • pszenżyto - 1300 zł/t (bez zmian),
 • jęczmień - 1300 zł/t (wzrost o 50 zł),
 • owies - 1000 zł/t  (bez zmian);

Ceny zbóż i rzepaku w Elewarr Bielsk Podlaski

Z kolei Elewarr Bielsk Podlaski (woj. podlaskie) oferuje następujące ceny:

 • pszenica konsumpcyjna - 1550 zł/t (spadek o 50 zł),
 • pszenica zwyczajna - 1500 zł/t (spadek o 50 zł),
 • pszenica paszowa - 1250 zł/t (spadek o 150 zł),
 • żyto konsumpcyjne - 1200 zł/t (bez zmian),
 • żyto paszowe - 1000 zł/t (bez zmian)
 • rzepak - 3800 zł/t (bez zmian).

Ceny skupu zbóż i rzepaku na Pomorzu

W punkcie skupu Rola Człuchów (woj. pomorskie) ceny zbóż kształtowały się w następujący sposób:

 • pszenica konsumpcyjna – 1680 zł/t (wzrost o 80 zł),
 • pszenica paszowa – 1580 zł/t (wzrost o 80 zł),
 • żyto kons.  – 1370 zł/t (wzrost o 70 zł),
 • żyto paszowe - 1370 zł (wzrost o 70 zł),
 • pszenżyto – 1350 zł/t (bez zmian),
 • jęczmień – 1400 zł/t (wzrost o 100 zł),
 • owies – 1000 zł/t (bez zmian),
 • łubin słodki – 1300 zł/t (bez zmian),
 • rzepak – 4550 zł/t (wzrost o 200 zł);

Jakie są aktualne ceny skupu zbóż i rzepaku w woj. zachodniopomorskim?

Z kolei w PZZ Stoisław (woj. zachodniopomorskie) rolnicy mogli liczyć na takie ceny jak:

 • pszenica konsumpcyjna – 1690 zł/t (bez zmian),
 • pszenica paszowa – 1540 zł/t (bez zmian),
 • jęczmień browarny – 1100 zł/t  (bez zmian),
 • jęczmień paszowy – 1000 zł/t (bez zmian),
 • żyto konsumpcyjne – 1050 zł/t (bez zmian),
 • pszenżyto – 1100 zł/t (bez zmian),
 • owies – 1100 zł/t (bez zmian),
 • rzepak – 3650 zł/t (bez zmian).

Dla czytelników "Tygodnika Poradnika Rolniczego" zebraliśmy ceny z dwóch punktów skupu z woj. wielkopolskiego.

Elewarr Gądki za zboże i rzepak oferował rolnikom takie ceny:

 • pszenica konsumpcyjna – 1550 zł/t (bez zmian),
 • pszenica paszowa – 1400 zł/t (bez zmian),
 • pszenica zwyczajna - 1500 zł/t (brak w poprzednim zestawieniu),
 • jęczmień konsumpcyjny – 1200 zł/t (bez zmian),
 • jęczmień  paszowy – 1100 zł/t (bez zmian),
 • pszenżyto – 1200 zł/t (bez zmian),
 • żyto konsumpcyjne – 1200 zł/t (bez zmian), 
 • żyto paszowe – 1100 zł/t (bez zmian),
 • rzepak – 4000 zł/t (bez zmian);

Natomiast w Transrol Leszno oferował za skupione zboża i rzepak następujące ceny:

 • pszenica konsumpcyjna: 1670–1710 zł/t (wzrost o 10-40 zł),
 • pszenica paszowa: 1630-1650 zł/t (wzrost o 20-30 zł), 
 • jęczmień: 1430-1450 (wzrost o 20-40 zł),
 • żyto paszowe: 1430-1450 zł/t (spadek o 50-70 zł),
 • pszenżyto: 1480–1530 zł/t (wzrost o 100 zł),
 • owies: 1080–1120 zł/t (wzrost o 20-30 zł),
 • rzepak: 4620–4650 zł/t (wzrost o 200-220 zł),
 • kukurydza sucha: 1410–1450 zł/t (spadek o 10 zł),
 • groch: 1670–1700 zł/t (wzrost o 30-40 zł),
 • łubin 1670–1700zł/t (wzrost o 60-70 zł),
 • bobik 1620-1640 zł/t (brak w poprzednim zestawieniu),
 • peluszka 1620-1640 zł/t (brak w poprzednim zestawieniu).

Kamila Szałaj
oprac. cen M. Czubak
fot. arch. red.

r e k l a m a

r e k l a m a

r e k l a m a