Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Skorzystaj

r e k l a m a

Partner serwisu

Coraz więcej impulsów do podwyżek cen świń. Ile obecnie za tuczniki płacą zakłady mięsne?

Michał Czubak
Kamila Szałaj
Kategoria: Rynki rolne
Coraz więcej impulsów do podwyżek cen świń. Ile obecnie za tuczniki płacą zakłady mięsne?
Rynki rolne Ceny żywca wpierzowego
Data publikacji 22.06.2022r.

Malejąca podaż tuczników daje impuls do wzrostu cen skupu. Na razie podwyżki są niewielkie, ale w kolejnych tygodniach jest szansa na 10 zł/kg wbc. Pozytywny sygnał płynie także z Niemiec. Po sześciu tygodniach zastoju cena wreszcie poszła w górę. Jakie są aktualne ceny świń w Polsce i UE? Sprawdź w naszej SONDZIE!

Spadająca podaż sygnałem do podnoszeniu cen skupu tuczników

Na krajowym rynku żywca wieprzowego wreszcie obserwujemy podwyżki. Na razie są one nieśmiałe, ale malejąca podaż tuczników daje nadzieje na dalsze wzrosty cen. 

r e k l a m a

Obecnie ceny skupu tucznika z ubojni i zakładów mięsnych wahają się w granicach: od 5,80 zł/kg do 6,80 zł/kg w wadze żywej. Z kolei w klasie E stawki wynoszą 8,40 zł/kg. 

Natomiast z danych KOWR wynika, że w krajowym skupie w dniach 5.06 - 12.06.2022 r. za świnie rzeźne dostawcy uzyskiwali przeciętnie 6,68 zł/kg, o 0,7 proc. więcej niż w poprzednim tygodniu, ale o 3,5 proc. więcej niż przed miesiącem. Cena żywca była o 20,7 proc. wyższa niż przed rokiem. Rok temu w tym okresie cena wynosiła 5,54 zł/kg, a dwa lata temu 5,64 zł/kg.

r e k l a m a

- W Polsce w ostatnim okresie do rzeźni trafiało dużo macior, co wskazuje na postępującą likwidację stada podstawowego. Od wielu miesięcy ceny skupu nie pokrywały bowiem rosnących kosztów produkcji żywca wieprzowego. Spodziewane wzrosty cenowe jednak mogą nie zostać skonsumowane przez tych producentów, którzy znaleźli się w czerwonej strefie ASF. Wirus został wykryty już w 4 stadach świń i z pewnością to nie koniec ognisk ASF u świń w tym sezonie. Strefy czerwone będą się więc powiększać ograniczając możliwości przemieszczanie świń i stymulując rozwarstwienie cenowe - wyjaśnia Polpig. 

Na niemieckiej giełdzie wreszcie ożywienie. Ceny skoczyły o 5 centów

Zgodnie z oczekiwaniami hodowców, dziś, 22 czerwca, na niemieckiej dużej giełdzie VEZG ceny tuczników w klasie E wzrosły o 5 centów do poziomu 1,80 EUR/kg. Stawka będzie obowiązywała do 29 czerwca. To po trwającej 6 tygodni stabilizacji cenowej bardzo pozytywna wiadomość.

- Podaż świń przeznaczonych do uboju jest mniejsza. W wyniku tego rosną ceny - wyjaśnia Zrzeszenie Producentów Żywca i Mięsa (VEZG).

Wideo - Jak zarobić na zbożach ozimych przy kosmicznych cenach nawozów?

Idź do wideo

Kraje UE: ceny tuczników stoją w miejscu

A jak jest w innych krajach UE? Jak informuje Polpig, W notowaniach ISN w 24 tygodniu ceny skupu tuczników pozostały na tym samym poziomie zarówno w Danii, Francji, Belgii, jak i Austrii. Pozytywne impulsy płyną natomiast z Hiszpanii, Holandii i Włoch. Tam notowania skoczyły o 2 centy do góry.

Ten produkt może Ciebie zainteresować

Tygodnik Poradnik Rolniczy – półroczna prenumerata

Tygodnik Poradnik Rolniczy – półroczna prenumerata

Płacisz tylko

139,00 zł SPRAWDŹ

- Wiele sygnałów wskazuje, że wkrótce powrócą długo oczekiwane przez producentów świń wzrosty cen skupu na rynku Wspólnoty. Niedochodowa produkcja uszczupliła pogłowie trzody chlewnej i produkcję wieprzowiny w wielu krajach unijnych. Niemieckie źródło Destatis potwierdziło obecnie najniższe od 25 lat pogłowie świń u naszego zachodniego sąsiada. Produkcja wieprzowiny w kwietniu br. spadła o ponad 12 proc. rok do roku. Spadająca podaż żywca będzie sprzyjała podnoszeniu cen skupu – czytamy w komunikacie Polpigu.

Dramat we Francji. Co dziesiąta hodowla świń może być zlikwidowana

Generalnie brak opłacalności produkcji trzody chlewnej występuje we wszystkich krajach UE. Zła sytuacja jest m.in. we Francji. Tamtejsze stowarzyszenie wieprzowiny Inaporc alarmuje, że 10 000 ferm trzody chlewnej we Francji znajduje się w dramatycznej sytuacji. 10 proc. z nich zamierza zlikwidować hodowlę w najbliższych miesiącach, a według niektórych szacunków odsetek ten może wzrosnąć do 30 proc.

Inaporc zaznacza, że po raz pierwszy w historii francuscy hodowcy świń ani razu w ciągu ostatnich 12 miesięcy nie przekroczyli progu rentowności produkcji.

Kiedy wreszcie będzie 10 zł/kg wbc?

Rolnicy z niecierpliwością oczekują wzrostu cen skupu trzody chlewnej. Bo obecne stawki nie pokrywają wciąż rosnących nakładów.

- Żeby przy tych cenach żywienia produkcja trzody była opłacalna, tucznik musiałby kosztować 10,50 zł/kg wbc. Na obecną chwilę sprzedajemy po 2 zł taniej, więc nadal dokładamy do tego interesu. Ja za starter płacę 2100 zł, a za grower 2000 zł. Rok temu było aż o połowę taniej! W tej chwili w moim gospodarstwie koszt paszy stanowi 70 proc. nakładów produkcji. To jest dramat – wyjaśniał nam kilka tygodni temu pan Piotr, rolnik z powiatu żnińskiego (woj. kuj-pom.).

Na szczęście  w ocenie prezesa Związku Polskie Mięso Witolda Choińskiego, ceny skupu świń powinny zacząć rosnąć, choć trudno przewidzieć, kiedy dokładnie to nastąpi. 

- Ceny skupu świń w Polsce wzrosną do 10 zł/kg wbc, ale trudno dokładnie przewidzieć termin tych podwyżek. Być może będzie to za tydzień, a być może za dwa miesiące. Jest zbyt wiele czynników wpływających na rynek, ale podwyżki są nieuchronne – wyjaśnił Choiński.   

Natomiast analitycy banku Credit Agricole oceniają, że kolejne kwartały przyniosą kontynuację wzrostu cen skupu trzody chlewnej. W ich prognozie cena skupu żywca wieprzowego w Polsce na koniec 2022 r. wyniesie ok. 7,00 zł/kg, a na koniec 2023 r. 6,00 zł/kg.

Również Bartosz Czarniak z Polskiego Związku Hodowców i Producentów Trzody Chlewnej Polsus ocenia, że podwyżki jeszcze nastąpią.

- Wynika to z...kryzysu w produkcji świń w całej UE. Nie tylko Polska i Niemcy borykają się z załamaniem opłacalności produkcji. Podobnie jest w wielu innych krajach Europy. Dla przykładu w Hiszpanii wystąpiły 2 problemy na raz. Pierwszy to problem z zaopatrzeniem się w materiały paszowe, których dużym dostawcą była Ukraina, lecz w wyniku agresji Rosji na swego sąsiada, handel się załamał. Drugim problemem są problemy tamtejszych chlewni z PRRS, który mocno ograniczył skuteczność kryć, a to spowodowało zmniejszenie produkcji - ocenia ekspert Polsus.

Jakie są aktualne ceny skupu świń w Polsce? Sonda z 15 czerwca 2022 roku.

A oto jakie były ceny skupu świń w poszczególnych skupach w całej Polsce:

Kujawsko-pomorskie:

 • Kwiecińscy, Żnin - 6,20 zł/kg (bez zmian);

Lubelskie:

 • ZM Wierzejki – 5,80-6,60 zł/kg (wzrost o 20-40 gr);

Łódzkie:

 • Marciniak, Sędzimirowice – 6,30 zł/kg (spadek o 10 gr);
 • Złoczex, Złoczew - 6,30 zł/kg (bez zmian),
 • PPHU Kawiks Patoki- 6,30-6,80 zł/kg zł/kg (bez zmian).

Małopolskie:

 • PW Laskopol Limanowa – 6,50 zł/kg (bez zmian);

Mazowieckie:

 • ZM Mościbrody – 5,80 - 6,20 zł/kg (bez zmian) oraz 8,20 zł/kg wbc kl.E (bez zmian);

Podlaskie:

 • ZM Bost, Turośń Kościelna – 6,00-6,30 zł/kg (wzrost o 10-20 gr);

Podkarpackie:

 • Kabanospol, Wielopole Skrzyńskie – 6,40 zł/kg (wzrost o 20 gr);

Wielkopolska:

 • Jóźwiakowski – 6,25-6,60 zł/kg (bez zmian);
 • Mróz – 8,20 zł/kg (wbc kl. E) (bez zmian).

Kamila Szałaj
oprac. cen. M. Czubak
fot. arch

r e k l a m a

r e k l a m a

r e k l a m a