Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Skorzystaj

r e k l a m a

Partner serwisu

Jakie były ceny skupu mleka w lutym 2022?

Jakie były ceny skupu mleka w lutym 2022?
Rynki rolne Rynek mleka
Data publikacji 01.04.2022r.

Rosną ceny produktów mleczarskich, niezmiennie rosną też koszty produkcji. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego cena mleka w skupie w lutym 2022 r. była rekordowa i wyniosła 184,21 zł /100 l. Oznacza to wzrost o 0,7 % w stosunku do ceny styczniowej oraz wzrost o 23,5 % w odniesieniu do ceny z analogicznego okresu sprzed roku.

W których województwach płacono najwięcej za mleko?

Podobnie jak w styczniu, w województwie lubuskim średnia cena wypłacana za biały surowiec była najwyższa i wynosiła 191,30 zł/100 l. Na drugim i trzecim miejscu pod względem wysokości wypłacanej ceny znalazły się odpowiednio województwo opolskie z ceną 189,36 zł/100 l i województwo śląskie, w którym średnia cena za mleko wynosiła 188,71 zł/100 l

r e k l a m a

W których województwach ceny w skupie były najniższe?

Ponownie województwami z najniższą ceną wypłacaną za mleko były województwo małopolskie (171,69 zł/100 l) i łódzkie (177,18 zł/100 l). Podium zamyka województwo podkarpackie, w którym średnia cena skupu mleka wynosiła w lutym 181,62 zł/100 l.

r e k l a m a

Jakie są prognozy na rynku mleka na najbliższe miesiące?

Biorąc pod uwagę marcowy raport Banku Crédit Agricole, analitycy przypuszczają, że w kolejnych kwartałach ceny produktów mlecznych utrzymają swój wysoki poziom, głównie ze względu na rosnący światowy popyt na produkty mleczne, w szczególności ze strony Azji Południowo-Wschodniej oraz postępujące znoszenie restrykcji związanych z pandemią Covid-19 i odblokowanie kanału HoReCa. Obserwowany obecnie spadek produkcji mleka również przyczyni się do wzrostu cen wypłacanych za surowiec. Szacowana cena mleka według analityków Crédit Agricole wynosić będzie ok. 200 zł/hl na koniec 2022 r w Polsce.

W ostatnich miesiącach najwyższą dynamiką cen obserwowano w przypadku takich produktów jak masło, odtłuszczone mleko w proszku, pełne mleko w proszku i serwatka. W mniejszym stopniu wzrosły ceny serów. Jednocześnie indeks cen GDT osiągnął w marcu historyczne maksimum.

Oprac. Kamila Dłużewicz
Na podst. GUS i raportu Banku Crédit Agricole
Zdjęcie: Beata Dąbrowska

Widziałeś już nasze video "Chemirol zdradził patenty na wysokie plony"?

r e k l a m a

r e k l a m a

r e k l a m a