Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

Kukurydza dopuszczona do handlu na Platformie Żywnościowej

Natalia Marciniak-Musiał
Kategoria: Rynki rolne
Kukurydza dopuszczona do handlu na Platformie Żywnościowej
Rynki rolne wiadomości z branży
Data publikacji 23.01.2021r.

Kukurydza w klasie jakościowej A, będzie kolejnym produktem dopuszczonym do obrotu na Giełdowym Rynku Rolnego. W tym momencie oprócz kukurydzy przedmiotem handlu w ramach projektu Platforma Żywnościowa na giełdzie są żyto i pszenica.

Giełda Rynku Rolnego jest prowadzona przez Towarową Giełdę Energii S.A. na podstawie licencji udzielonej przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa w ramach projektu Platforma Żywnościowa od dnia 1.09.2020 r.

Obrót w systemie aukcyjnym lub kursu jednolitego

Obrót kukurydzą TGE S.A,. podobnie jak żytem czy pszenicą, odbywa się poprzez rynek kasowy (SPOT), zarówno w systemie kursu jednolitego oraz w systemie aukcyjnym.

r e k l a m a

  • 1)      System kursu jednolitego – prowadzony jest regularnie jako cotygodniowe notowania wystandaryzowanych kontraktów na towar, który składowane są w autoryzowanych magazynach uczestników rynku. Wszystkie transakcje na danej sesji, w danym magazynie, zawierane będą po takim samym jednolitym kursie.
  • 2)      System aukcyjny dotyczy organizowania i prowadzenia aukcji sprzedaży towaru bezpośrednio od jego właściciela , który dysponuje własnym autoryzowanym magazynem.

Rzepak i koncentrat soku jabłkowego następne w kolejce do obrotu giełdowego

W trakcie przygotowań do obrotu na Giełdzie Rynku Rolnego są rzepak i koncentrat soku jabłkowego. Co więcej, prowadzone są także prace, których celem jest uruchomienie rynku terminowego dla towarów rolnych. Ma to dopuścić do zawierania kontraktów terminowych, które umożliwią zawieranie transakcji z dostawą towaru w przyszłości.

Czym jest Giełdowy Rynek Rolny?

Giełda Rynku Rolnego jest projektem w pełni innowacyjnym i nowatorskim, który stanowi odpowiedź na założenia wynikające z postulatów i konsultacji z przedstawicielami rynku rolno-spożywczego. Więcej informacji na ten temat jest dostępnych pod adresem: www.tge.pl/rtrs.

r e k l a m a

Wspominana Platforma Żywnościowa do 21.08.2020 r. działała jako projekt pilotażowy Grupy Kapitałowej GPW (GPW, TGE, IRGiT) na zlecenie Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa we i Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.


Oparc. Natalia Marciniak-Musiał
Zdjęcie: Pixabay

Widziałeś już nasze video "Jak uprawiać kukurydzę, by dała wysoki plon i zysk?"?

r e k l a m a

r e k l a m a

r e k l a m a