StoryEditorWiadomości rolnicze

Różowy kot

21.07.2014., 12:07h
John Deere wyprodukował kiedyś w fabryce Mannheim ciągnik w kolorze różowym, który trafił do jednego z gospodarstw w Stanach Zjednoczonych. Również ciągnik o takiej barwie zjechał przed laty z linii montażowej fabryki Lindnera w austriackim Kundl. Tę maszynę z kolei zamówiła jedna z okolicznych restauratorek. Ostatnio różowy ciągnik ochrzczony mianem Pink Cat (z ang. różowy kot) wyprodukowała Valtra. Maszyna powstała z myślą o młodych rolnikach zrzeszonych w największej w Finlandii organizacji producentów rolnych i leśnych*.  

W ubiegłym roku fiński producent ciągników poinformował o powstaniu przy fabryce ciągników w Suolahti specjalnego działu Unlimited Studio w którym wykonuje się wszelkie możliwe modyfikacje ciągników na życzenie klientów. Jak zapewnia producent, ograniczeń praktycznie nie ma. O tym, że nie był to tylko chwyt reklamowy, potwierdza najnowsze dzieło pracowników studia – pomalowana na kolor różowy Valtra N163 Direct. 

Kolor nadwozia to nie jedyny wyróżnik tej maszyny. Już z zewnątrz można zauważyć liczne chromowane wstawki, w tym: osłonę grilla, tłumika czy felg. Jednak największe zaskoczenie czeka na tych, którzy zasiądą za sterem tej maszyny. Wnętrze ciągnika przypomina bowiem bardziej sportowy samochód aniżeli ciągnik rolniczy. Zastosowano tutaj czerwoną skórzaną tapicerkę, najwyższej klasy zestaw stereo, odtwarzacz DVD, a także wykonane ze stali nierdzewnej lustro zamontowane pod sufitem. W porównaniu do wersji standardowej, ciągnik posiada również pomocnicze lampy LED oraz bagażnik dachowy. Nowym rozwiązaniem, które również znajduje się na wyposażeniu maszyny jest przyrząd do pomiaru obecności alkoholu w wydychanym powietrzu, blokujący zapłon, jeżeli stężenie alkoholu w powietrzu wydychanym przez kierowcę przekracza ustalony limit. 

Oprócz diametralnych zmian stylistycznych, mechanicznie ciągnik pozostał bez zmian. Napędza go najmocniejszy obecnie silnik czterocylindrowy o mocy sięgającej 171 KM. Z tego 4,9-litrowego motoru Agco Power 49 AWI, można wyciągnąć również 700 Nm momentu obrotowego. W układzie przeniesienia napędu pracuje bezstopniowa przekładnia Direct, która ma cztery zakresy prędkości: 0–9 km/h (do najcięższych prac np. głęboszowania), 0–18 km/h (uniwersalny zakres do uprawy i siewu), 0–27 km/h (transport w warunkach polowych) oraz 0–40 (50) km/h (szybka jazda transportowa). Kierunek jazdy zmieniany jest dźwignią rewersu, umieszczoną z lewej strony pod kolumną kierownicy. W układzie hydraulicznym tej maszyny zastosowano pompę o maksymalnym wydatku 160 l/min, która zasila podnośnik o udźwigu ponad 8 ton.

Od lipca br. ciągnik Pink Cat pojawia się na wszystkich targach i imprezach młodych rolników w Finlandii. Tym sposobem ma przemierzyć cały kraj. Przejazd będzie trwał do 11 października, gdzie zakończy swoje tournée wystawą KoneAgria 2014. Po tej prezentacji, podobnie jak każdy inny ciągnik demo, trafi do sprzedaży. Tylko, czy ktoś zechce kupić taką maszynę?

 

* Nazwa organizacji to Central Union of Agricultural Producers and Forest Owners czyli Główne Stowarzyszenie Producentów Rolnych i Właścicieli Lasów. Obecnie skupia ponad 85 procent rolników w Finlandii. 

Przemysław STANISZEWSKI

 
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
27. kwiecień 2024 00:12