Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

Sieczkarnia John Deere serii 8500i – oszczędna i wydajna maszyna do zbioru zielonki

Paweł Mikos
Kategoria: Maszyny Rolnicze
Sieczkarnia John Deere serii 8500i – oszczędna i wydajna maszyna do zbioru zielonki
Maszyny Rolnicze maszyny zielonkowe
Data publikacji 29.07.2018r.

Średnia prędkość roboczą dochodząca do 20 km/h, spalanie w trakcie zbioru zielonki na poziomie 6,5 l/ha i przepustowość o 25% lepsza niż w poprzednich modelach. Takie wyglądają dane sieczkarni samojezdnej John Deere serii 8500i po przepracowaniu 180 hektarów w ramach pokazów sieczkarni

180 hektarów podczas John Deere Demo Tour 2018

Producent maszyn rolniczych z jelonkiem na masce zorganizował ostatnio pokazy pracy sieczkarni John Deere serii 8500i. Odbyły się one w 6 różnych lokalizacjach, gdzie sieczkarnia pracowała łącznie na ponad 180 hektarach lucerny i trawy. 

W sieczkarni John Deere serii 8500i zastosowano nowy podbieracz, który jest w pełni zsynchronizowany z maszyną, poprzez podwójny napęd podbieracza. Pozwala to zredukować znacznie ryzyko zatoru.

Jak zapewnia producent, seria 8500i ma o wiele lepszą przepustowość niż poprzednia seria, ze względu na zwiększenie o 25% prześwitu między walcami wciągającymi.

r e k l a m a

Spalanie w trakcie zbioru sieczkarni John Deere’a to jedynie 6,5 l/ha

W czasie Demo Tour sieczkarnia John Deere serii 8500i zebrała ponad 1300 ton mokrego plonu i niemal 500 ton suchego plonu, a średnia wilgotność zbieranego materiału wyniosła 62%.

Maszyna pracowała zbierając lucernę ze średnią prędkością od 13 do 17 km/h przy pokosie 18 metrów. Podczas zbioru trawy, gdzie pokos był 8-metrowy średnia prędkość robocza wynosiła od 15 do 19,9 km/h.

Przy takiej jeździe średnie spalanie w trakcie zbioru wyniosło jedynie 6,5 l/ha, podczas gry łączny wynik spalania, wliczając do niego nie tylko zbiór, ale także transport i przestoje wyniósł 12,3 l/ha.

– Osiągnięcie tak dobrych wyników było możliwe, dzięki zastosowaniu przekładni Pro Drive, która pozwala maszynie osiągnąć maksymalną prędkość przy zredukowanych obrotach silnika w transporcie (1400 obr./min.), na uwrociach (1250 obr/min) oraz postoju (900 obr/min). W chwili, kiedy unoszony jest przyrząd żniwny (uwrocie), redukcji ulegają obroty silnika, co przy połączeniu z obniżoną masą pozwala na mniejsze zużycie paliwa – informuje Przemysław Duszczak z John Deere Polska.

585 KM zapewnia sieczkarni odpowiednią wydajność cięcia

Na stosunkowo niskie koszty eksploatacji wpływ mają jeszcze inne parametry. Po pierwsze w sieczkarni John Deere serii 8500i zastosowano opony niskociśnieniowe o szerokości 800 mm, dzięki czemu zapewniono odpowiednie właściwości trakcyjne maszyny. Po drugie, seria 8500i jest o około tonę lżejsza od sieczkarń serii 7000, a to oznacza mniejszy nacisk na powierzchnię i przez to niższe zużycie paliwa. 

Wreszcie po trzecie, to wyposażenie sieczkarni serii 8500i z w silnik o pojemności 13,5 litra i mocy maksymalnej 585 KM, który jest umiejscowiony za tylną osią sieczkarni. 

r e k l a m a

Pomiar składników pokarmowych i automatyczna regulacja długości cięcia 

Sieczkarnia John Deere serii 8500i została wyposażona na rurze wyrzutowej w czujnik HarvestLab, który w czasie rzeczywistym mierzy poziom wilgotności i zawartość składników pokarmowych. System ten jest oparty na spektroskopii w bliskiej podczerwieni, dzięki czemu możliwa jest analiza składu skoszonych roślin.

Jak zapewnia producent, poprzez połączenie pomiarów dokonywanych przez HarvestLab z układem sterowania bębna tnącego umożliwia automatyczne ustawienie długości cięcia na podstawie danych dotyczących wilgotności. Z kolei odpowiednie ustawienie długości ciecia poprawia jakość ugniatania kiszonki aż o 25% oraz powala na znaczne zmniejszenie liczby pęcherzyków powietrza, co poprawia proces fermentacji i jakość kiszonki. 

Sieczkarnia John Deere serii 8500 i dokonuje pomiaru składników pokarmowych i umożliwia automatyczną regulację długości cięcia 

Podstawowe parametry sieczkarni samojezdnej John Deere serii 8500i

  • Moc maksymalna: 430 kW, czyli 585 KM
  • Szerokość obudowy bębna tnącego: 686 mm
  • Długość cięcia z 40 nożami: 7-26 mm w odstępach 1 mm
  • Długość cięcia z 56 nożami: 5-19 mm w odstępach 1 mm
  • Prędkość transportowa: do 40 km/h
  • Szerokość maszyny: 3100 mm 

Paweł Mikos

Fot. John Deere  

Widziałeś już nasze video "Zakręcone Żniwa - Konkurs filmowy TPR"?

r e k l a m a

r e k l a m a

r e k l a m a