StoryEditorWiadomości rolnicze

Twórca potęgi Claasa – Helmut Claas nie żyje

08.01.2021., 15:01h
Bardzo smutna wiadomość dotarła z Niemiec. 5 stycznia 2021 r. w wieku 94 lat zmarł Helmut Claas, wieloletni dyrektor zarządzający, przewodniczący rady nadzorczej i przewodniczący komitetu akcjonariuszy Grupy Claas, za którego działalności powstały m.in. kombajny Lexion, sieczkarnie do kukurydzy Jaguar oraz ciągniki Xerion.

Helmut Claas przyczynił się do rozwoju grupy Claas na świecie

To m.in. dzięki działalności Helmuta Claasa powstały m.in. kombajny Lexion, sieczkarnie do kukurydzy Jaguar oraz ciągniki Xerion. Doprowadził też do powstania zakładów produkcyjnych i centrów dystrybucyjnych Claasa w Indiach, USA, Rosji, Chinach i Ameryce Południowej. Ważnym strategiczną decyzją za jego kadencji było też przejęcie w 2003 roku francuskiego producenta ciągników Renault Agriculture.

Rozwinął firmę z niewielkiego producenta maszyn rolniczych w ogromny koncern

Helmut Claas urodził się w 1926 roku w Harsewinkel. Był najstarszym synem Augusta i Pauli Claas, którzy prowadzili niewielką firmę produkującą maszyny rolnicze zatrudniającą 100 osób. Po ukończeniu szkół odbywał praktyki m.in. w firmach odlewniczych i metalurgicznych, a po ukończeniu studiów rolniczych w Hanowerze, potem Paryżu, założył we Francji oddział dystrybucyjny firmy Claas.

W 1958 roku dołączył do rodzinnej firmy w Harsewinkel, gdzie początkowo odpowiadał za dział techniczny. W 1962 roku został dyrektorem zarządzającym, a w 1978, kiedy firma została przekształcona w spółkę jawną, przyjął stanowisko Partnera Odpowiedzialnego Osobiście.

W trakcie kolejnego przekształcenia firmy w 1996 roku w spółkę akcyjną, przeszedł z funkcji dyrektora zarządzającego na stanowisko przewodniczącego rady nadzorczej i komitetu akcjonariuszy.

W zeszłym roku Helmut Claas został mianowany przez Zgromadzenie Wspólników Claas honorowym przewodniczącym. Na nową przewodniczącą została wybrana Cathrina Claas-Mühlhäuser, przejmując to stanowisko od swojego ojca.

Podczas jego pracy zawodowej firma Claas opracowała ponad 100 patentów i urosła do potężnego przedsiębiorstwa zatrudniającego ponad 11 000 pracowników.

 

Twórca Claasa był wielokrotnie odznaczony

Cztery światowej sławy uniwersytety – na Węgrzech, w Wielkiej Brytanii, Bułgarii i Niemczech – przyznały Helmutowi Claasowi doktoraty honoris causa. W 2000 r. otrzymał honorowy tytuł doktora nauk rolniczych na Uniwersytecie Stuttgart-Hohenheim. To właśnie ta uczelnia uczyniła go również honorowym senatorem w 2004 r. W czerwcu 2009 r. Uniwersytet Goryaczkina w Moskwie nadał mu honorowy tytuł profesora. W tym samym roku Helmut Claas został kawalerem francuskiej Legii Honorowej w uznaniu jego wysiłków jako pioniera współpracy francusko-niemieckiej. W listopadzie 2013 r. został wprowadzony do Hall of Fame of American Equipment Manufacturers (AEM). Ważnym wydarzeniem było wręczenie w 2017 r. Helmutowi medalu Diesel przez Niemiecki Instytut Wynalazków. Nagrody osobiste, takie jak honorowe obywatelstwo jego rodzinnego miasta Harsewinkel w Niemczech, Medal Zasługi niemieckiego landu Badenii-Wirtembergii oraz Order Zasługi francuskiego ministra rolnictwa, uzupełniają jego życiowe dzieło.

 

Helmut Claas prowadził także własne gospodarstwo rolne

Helmut Claas był również rolnikiem. Prowadził gospodarstwo we wschodniej Anglii. Lubił utrzymywać kontakty z okolicznymi rolnikami i żywo interesował się sprawami dotyczącymi firm rolniczych. Był też myśliwym.

Był żonaty z Eriką Claas od roku 1972, aż do jej śmierci w 2016 roku.

 

Przemysław Staniszewski

Fot. Claas

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
27. kwiecień 2024 02:08