Nowe strategie ochrony roślin – zalecenia Instytutu Ochrony Roślin

W dniach 10–12 lutego 2021 r. w Poznaniu odbyła się Konferencja Ochrony Roślin – 61. Sesja Naukowa Instytutu Ochrony Roślin – PIB. Tegoroczna Sesja była poświęcona przede wszystkim praktycznym aspektom wdrożenia strategii unijnych: "Strategii na rzecz bioróżnorodności" oraz "Od pola do stołu" i te wydarzenie można było śledzić online.
Zarejestruj się, i zaloguj aby przeczytać kolejne 3 artykuły.
Wszystkie przeczytasz dzięki prenumeracie lub kupując dostęp.
r e k l a m a
Hasło wiodące tegorocznej Konferencji Ochrony Roślin brzmiało: "Nowe strategie ochrony roślin" i było związane bezpośrednio z tematyką poruszaną w dwóch strategiach: "Od pola do stołu" oraz "Na rzecz bioróżnorodności".
61. Sesja Naukowa Instytutu odbyła się online
Pierwszego dnia konferencji działo się dużo. Była prezentacja serii jubileuszowych znaczków pocztowych wydanych przez Pocztę Polską z okazji 70-lecia Instytutu Ochrony Roślin, informacja o odznaczeniach państwowych i resortowych, wykład przybliżający historię Instytutu, jego wkład w rozwój polskiego rolnictwa i w upowszechnianie dokonań naukowych w praktyce rolniczej.
Tego dnia odbyły się także dwa panele dyskusyjne: panel PIORiN "Innowacje w urzędowej kontroli dla rozwoju rolnictwa i sektora rolno-spożywczego" oraz panel "Metody biologiczne". Obrady drugiego dnia zapoczątkowała sesja 80 interesujących posterów zaprezentowanych w całości online, a po nich cykl wykładów i dwa fora dyskusyjne: Forum Nauka ‒ Doradztwo ‒ Praktyka "Wspomaganie decyzji w ochronie roślin rolniczych i ogrodniczych" oraz Forum Ekologia "Strategie KE a ochrona roślin w produkcji ekologicznej".
Następna edycji Konferencji w formule mieszanej
r e k l a m a
Ostatnim punktem programu tegorocznej Konferencji Ochrony Roślin było podsumowanie wydarzenia, co uczynił prof. Marek Mrówczyński, dyrektor Instytutu Ochrony Roślin – PIB. W wydarzeniu, które po raz pierwszy było realizowane zdalnie, za pośrednictwem platformy PINE, wzięło udział ponad 560 uczestników. Otwarcie konferencji, jej podsumowanie oraz część obrad były także transmitowane live w formule otwartej (na Facebooku i w YouTube).
Podsumowując jubileuszową Konferencję Ochrony Roślin – 61. Sesję Naukową IOR – PIB, prof. dr hab. Marek Mrówczyński podziękował wszystkim uczestnikom za aktywny udział w tym naukowym wydarzeniu, za liczne wystąpienia i konstruktywne dyskusje. Podkreślił, że ogromnym wyzwaniem organizacyjnym była realizacja Sesji w formule online.
– Sytuacja epidemiczna zmusiła nas do wdrożenia nowych rozwiązań i do organizacji konferencji online. Okazuje się, że świat nauki jest gotowy na tego rodzaju spotkania i chętnie bierze udział także w dysputach zdalnych. Dlatego w przyszłorocznej edycji rozważymy formę mieszaną. Mamy bowiem nadzieję, że epidemia się skończy i będziemy znów mogli się spotkać na wykładach, ale i podczas rozmów kuluarowych, na 62. Sesji Naukowej IOR – PIB, na którą zapraszam w dniach 16–18 lutego 2022 roku – mówi prof. dr hab. Marek Mrówczyński, dyrektor Instytutu Ochrony Roślin – PIB w Poznaniu.
Materiały filmowe z konferencji będą udostępnione na kanale YouTube Instytutu Ochrony Roślin, a my na łamach "Tygodnika Poradnika Rolniczego" wrócimy do wybranych zagadnień, zwłaszcza bardzo ciekawego Forum Adiuwantów i Forum Nasiennego.
- Prof. dr hab. Marek Mrówczyński, dyrektor Instytutu Ochrony Roślin – PIB
Marek Kalinowski
Zdjęcie: Marek Kalinowski
Za informacją prasową IOR – PIB w Poznaniu