Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

Rolnicy apelują o rejestrację zapraw insektycydowych dla zbóż

Marek Kalinowski
Kategoria: Uprawa
Rolnicy apelują o rejestrację zapraw insektycydowych dla zbóż
Uprawa wiadomości z branży
Data publikacji 17.06.2022r.

Polski Związek Producentów Roślin Zbożowych nie raz apelował do ministrów resortu rolnictwa w różnych sprawach i z sukcesem uzyskiwał pozytywne rozstrzygnięcia. To chociażby zgoda w 2020 r. na stosowanie azotu od 15 lutego, czy czasowe rejestracje insektycydów do zwalczania jesienią mszyc w zbożach.

Zaprawy insektycydowe konieczne dla ochrony zbóż

27 maja 2022 r. Stanisław Kacperczyk, prezes zarządu PZPRZ skierował do Henryka Kowalczyka prośbę o rejestrację zapraw insektycydowych w zbożach w trybie art. 53, w celu podniesienia efektywności uprawy roślin zbożowych poprzez wdrożenie możliwości ich ochrony w początkowej fazie wzrostu. Przedstawione w prośbie argumenty za taką decyzją są słuszne, racjonalne. W przesłanej do ministra prośbie czytamy:

”Polskie rolnictwo oparte jest od dziesięcioleci na uprawie roślin zbożowych. Sytuacja klimatyczna, jak i geopolityczna, szczególnie obecnie, przekonuje nas do jeszcze większej troski o podniesienie efektywności upraw. Coraz cieplejsze zimy, dłuższa wegetacja jesienna powodują z roku na rok coraz większą presję ze strony szkodników.

Szczególnie młode rośliny są podatne na ataki takich szkodników jak drutowce, łokaś garbatek, ploniarka zbożówka, śmietka ozimówka oraz mszyce przenoszące wirus żółtej karłowatości jęczmienia. Jest coraz więcej sygnałów od rolników i firm hodowlanych o zagrożeniu ze strony tych szkodników. Ten problem nie dotyczy tylko plantacji nasiennych, ale masowo występuje także na polach produkcyjnych. Presja tych szkodników będzie wzrastała z roku na rok, należy więc podjąć kroki już teraz, by nie dopuścić do większego zagrożenia.

Szczególnie młode rośliny w początkowym okresie wzrostu są podatne na ich ataki. Uszkodzone siewki w większości przypadków obumierają przyczyniając się do strat.

r e k l a m a

Bez ochrony insektycydowej szkód nie da się zrekompensować

Bez ochrony insektycydowej szkody wyrządzone przez wyżej wymienione szkodniki bardzo często powodują znaczne zmniejszenie liczby roślin na jednostce powierzchni, której nie można później zrekompensować. Powoduje to spadek plonów, ale też większą presję chwastów, jak i rozwój szkodników polifagicznych na innych uprawach. Możliwość ochrony we wstępnym stadium rozwoju zbóż, przyczyni się do redukcji zabiegów ochronnych stosowanych nalistnie, a tym samym jest zgodna z dyrektywami zapisanymi w Zielonym Ładzie. Poprawi też efektywność uprawy poprzez zwiększenie plonu z hektara, dzięki czemu zyska rolnik, jak i cały rynek poprzez dostarczenie większej ilości ziarna zbóż, co w kontekście sytuacji za naszą wschodnią granicą nie jest bez znaczenia.

Obecnie w Polsce nie jest zarejestrowana żadna zaprawa insektycydowa do zbóż. Dlatego rejestracja zapraw w zbożach w trybie art. 53 dałaby polskim rolnikom i hodowcom możliwość skutecznej ochrony roślin przed uszkodzeniami powodowanymi przez wyżej wymienione szkodniki w krytycznej, wczesnej fazie wzrostu.”

Czy minister rolnictwa przychyli się do apelu?

Do jesiennych siewów jest jeszcze trochę czasu i mamy nadzieję, że minister podejmie korzystną decyzję, zanim firmy nasienne przygotują materiał siewny.

 

Artykuł Marka Kalinowskiego ukazał się w Tygodniku Poradniku Rolniczym 24/2022 na str. 17. Jeśli chcesz czytać więcej podobnych artykułów, już dziś wykup dostęp do wszystkich treści na TPR: Zamów prenumeratę.

fot. arch.

 

Widziałeś już nasze video "W nowym TPR: jak utrzymać rentowność produkcji mleka w czasie kryzysu?"?

r e k l a m a

r e k l a m a

r e k l a m a