Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Skorzystaj

r e k l a m a

Partner serwisu

Jubileusz 110 lat OSP Chruślin

Andrzej Rutkowski
Kategoria: Wieś i Rodzina
Jubileusz 110 lat OSP Chruślin
Wieś i Rodzina OSP
Data publikacji 31.07.2022r.

Jednostka OSP w Chruślinie ma ponad 40 czynnych członków, czyli tylu, ilu zdołała zrzeszyć w chwili powstania w roku 1912. Wtedy jej założycielami i pierwszymi liderami byli: prezes Franciszek Kolasiński i naczelnik Jan Ruciński. Obecnie w skład zarządu wchodzą: prezes Jan Wolski, naczelnik i wiceprezes Krzysztof Mostowski, skarbnik Ireneusz Gralak, sekretarz Grzegorz Kasiński, gospodarz Wiesław Budzałek oraz kronikarz Wiesława Kaluga.

r e k l a m a

110 lat OSP Chruślin

Uroczyste obchody jubileuszu 110 lat odbyły się 3 lipca 2022 r. na placu przed remizą, a poprowadził je druh Ireneusz Gralak, który przybliżył także rys historyczny jednostki. Z kolei pododdziałami strażaków wraz z pocztami sztandarowymi z terenu gminy Bielawy oraz parafii Chruślin dowodził druh Krzysztof Mostowski. Ważnym elementem uroczystości była polowa msza święta odprawiona przez proboszcza Huberta Wiśniewskiego.

r e k l a m a

Prezes jednostki Jan Wolski przywitał wszystkich przybyłych, w tym mieszkańców wsi oraz strażaków, a także zaproszonych gości, wśród których m.in. byli:

 • poseł na Sejm RP Paweł Bejda, wicemarszałek województwa łódzkiego Andrzej Górczyński,
 • druh Andrzej Ruciński – sekretarz Zarządu Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP w Łodzi,
 • przewodniczący rady nadzorczej OSM Łowicz Tomasz Chądzyński,
 • druh Jacek Chudy – radny powiatu łowickiego i wiceprezes Zarządu Gminnego ZOSP RP w Bielawach,
 • Jerzy Wolski – radny powiatu łowickiego,
 • ks. Jerzy Modelewski – kapelan strażaków Diecezji Łowickiej, proboszcz Parafi Chruślin Hubert Wiśniewski,
 • druh Jarosław Pałka – prezes Zarządu Gminnego ZOSP RP w Bielawach wraz z komendantem ZG ZOSP RP w Bielawach Pawłem Zimińskim,
 • wójt gminy Bielawy Sylwester Kubiński wraz z pracownikami,
 • przewodniczący rady gminy Bielawy Andrzej Zimiński wraz z radnymi,
 • Dariusz Reczulski – prezes LGD „Ziemia Łowicka” wraz z dyrektor Anną Tarnowską,
 • Justyna Marczewska – przewodnicząca Gminnej Rady KGW w Bielawach 
 • Irena Białas – prezes Stowarzyszenia KGW Gminy Bielawy.

W imieniu KGW Chruślin odznaczenie z rąk druha Andrzeja Rucińskiego (z prawej) i druha Jarosława Pałki (z lewej) odebrała przewodnicząca Katarzyna Wiśniewska
 • W imieniu KGW Chruślin odznaczenie z rąk druha Andrzeja Rucińskiego (z prawej) i druha Jarosława Pałki (z lewej) odebrała przewodnicząca Katarzyna Wiśniewska

Poczty sztandarowe

 • Poczty sztandarowe
Jan Wolski – prezes OSP Chruślin oraz Wiesława Kaluga odznaczona brązowym medalem
 • Jan Wolski – prezes OSP Chruślin oraz Wiesława Kaluga odznaczona brązowym medalem

Odznaczeni druhowie

Podczas uroczystości przyznano tylko dwa odznaczenia, ale jakże ważne. Srebrnym Medalem „Za Zasługi Dla Pożarnictwa” odznaczono Koło Gospodyń Wiejskich w Chruślinie. Odznaczenie odebrała przewodnicząca KGW Chruślin Katarzyna Wiśniewska. Z kolei brązowym medalem „Za Zasługi dla Pożarnictwa” uhonorowano druhnę Wiesławę Kalugę – kronikarza jednostki.

Wszyscy przemawiający gratulowali strażakom z Chruślina zacnego jubileuszu i życzyli jak najwięcej młodych strażaków, bo to oni będą decydować o przyszłości OSP, która nie tylko zapewnia bezpieczeństwo na wsi, ale podobnie jak KGW rozwija życie społeczne i kulturalne.

Uroczystość sprawnie poprowadził druh Ireneusz Gralak

 • Uroczystość sprawnie poprowadził druh Ireneusz Gralak
 • Od lewej w pierwszym rzędzie: radny powiatowy Jacek Chudy, poseł Paweł Bejda, wicemarszałek Andrzej Górczyński, przewodniczący rady nadzorczej OSM Łowicz Tomasz Chądzyński, radny powiatowy Jerzy Wolski, a także pierwszy z prawej w drugim rzędzie Sylwester Kubiński – wójt gminy Bielawy

Po części oficjalnej rozpoczął się festyn. Wszystkich zaproszono na poczęstunek, o który zadbały członkinie KGW w Chruślinie. Sądząc po ilości i smakowitości jedzenia, jakie przygotowano, to z takimi gospodyniami chruślińscy strażacy zawsze będą gotowi do akcji.

Andrzej Rutkowski
Zdjęcia: Andrzej Rutkowski

Artykuł ukazał się w Tygodniku Poradniku Rolniczym 30/2022 na str. 110. Jeśli chcesz czytać więcej podobnych artykułów, już dziś wykup dostęp do wszystkich treści na TPR: Zamów prenumeratę.

Widziałeś już nasze video "Do piernika! Weź udział w konkursie piernikowym TPR"?

r e k l a m a

r e k l a m a

r e k l a m a