r e k l a m a

Partner serwisu

Szczęśliwa symbolika liczby "13" dla KGW w Byrzycy

Wieś i Rodzina Koło Gospodyń Wiejskich
Data publikacji 05.12.2020r.

Rozpoczęły działalność 13 marca 2019 roku. W kole jest ich trzynaście. Na rozmowę o swojej aktywności zapraszają w piątek, trzynastego. Członkinie KGW w Brzynie nie ulegają stereotypom. Przekonują, że liczba powszechnie uważana za pechową przynosi im szczęście.

r e k l a m a

– Nie lubimy nudy. Uwielbiamy rzeczy, na które większość ludzi nie znajduje czasu: zabawę, tańce. Ale przede wszystkim lubimy pomagać – mówią członkinie.
 
Pomysł na założenie KGW narodził się przypadkowo. Z propozycją wyszła Anna Gościniak, pierwsza przewodnicząca.
 

– Utworzyłyśmy grupę, nawet małą rodzinę, która sobie pomaga i wspiera też innych – mówią.

– Postanowiłyśmy sprawić, żeby nasza wioska została zauważona. Liczymy, że po pandemii będzie się działo jeszcze więcej.

Kobiety promują swoją miejscowość, którą wyróżnia malownicze położenie nad jeziorem. Jednak to działalność charytatywną stawiają na pierwszym miejscu

  • Kobiety promują swoją miejscowość, którą wyróżnia malownicze położenie nad jeziorem. Jednak to działalność charytatywną stawiają na pierwszym miejscu

Koło stawia na promocję Brzyna

r e k l a m a

Koło ma na koncie mnóstwo inicjatyw. Od roku przewodniczącą jest Janina Lesner-Marschall, przez rodzinę, przyjaciół i znajomych nazywana Niną.
 
– Wioska była „uśpiona”. Był nawet czas, w którym nie mieliśmy sołtysa – wspomina.

Kiedy powstało koło, postawiłyśmy na promocję Brzyna. Mamy jezioro, spore molo. Chwalimy się tym, zapraszamy na różne wydarzenia – opowiada.
 
W kole od lipca jest też Władysław Woźniak. Występuje z gospodyniami na scenie, śpiewa, a nawet ugotuje smaczną strawę. Panie pieką, szydełkują, śpiewają, szyją, zajmują się też fotografią.
 
– Absolutną nowością było wyplatanie pierwszego wieńca dożynkowego – opowiada Nina.

– Spotykałyśmy się nawet kilka razy w tygodniu, aby opanować tę umiejętność. Wieniec na dobre zespolił nasze koło i zapewnił pierwszą nagrodę na dożynkach gminy Krokowa. Płakałyśmy ze wzruszenia.
 
Kolejnym sukcesem było piąte miejsce w Turnieju Kół Gospodyń Wiejskich w 2019 r. w Żelistrzewie. „Mama, mama, mama ostrzegała, będziesz w kole wianki zaplatała” – śpiewały, czym wywalczyły jedną z głównych nagród. Furorę zrobiły też nietypową kreacją pod hasłem „Z morskiej toni”. Gospodynie z Brzyna są też laureatkami pierwszego miejsca plebiscytu „Mistrzowie Agro” Dziennika Bałtyckiego z 2019 roku. W jednym z ostatnich konkursów wygrały zmywarkę, którą podarowały świetlicy wiejskiej.

Pomaganie ludziom wciąga

 Koło Gospodyń Wiejskich w Brzynie regularnie angażuje się w działalność charytatywną.
 
– Pomaganie ludziom wciąga. Ich wdzięczność sprawia, że mamy jeszcze więcej zapału – mówią członkinie.
 
Panie pieką i lepią figurki ceramiczne. Dochód ze sprzedaży słodkości oraz dekoracji z gliny przeznaczają na wsparcie potrzebujących. Podczas festynów zbierały pieniądze na pomoc chorym dzieciom z gminy. Piekły gofry dla uczestników ubiegłorocznej akcji WOŚP, wspierały seniorów, zainicjowały akcję honorowego krwiodawstwa.
 
– Naszą wieś zdobi ogromne metalowe serducho, które jest pojemnikiem na zakrętki. To kolejna z naszych akcji pomocowych – mówi przewodnicząca.
 
Ostatnio wsparły sprzedawców kwiatów. W ARiMR w Pucku złożyły wniosek o sfinansowanie inicjatywy. Już następnego dnia mogły odebrać 89 doniczkowych chryzantem z pobliskiej kwiaciarni. Przyozdobiły nimi Brzyno oraz okoliczne wsie.
 
– Niewiele więcej teraz możemy zdziałać – mówią.

– Zastanawiamy się nad zainstalowaniem komunikatora Teams, by częściej się kontaktować. Messenger już nam nie wystarcza.
 
Powoli odnajdują się w wirtualnej rzeczywistości. Właśnie zorganizowały internetowy konkurs plastyczny dla dzieci pod hasłem „Wzór kaszubski”. Wyłoniły zwycięzców, a drobne upominki przygotowały dla wszystkich uczestników konkursu. Paczki z niespodziankami wysłały pocztą.
 
– Prace napłynęły z całej Polski. Zaczęły pisać do nas mamy zafascynowane kulturą Kaszubów. Chciałyby odwiedzić nasz region – mówią.
 
W przyszłości chciałyby organizować cykliczną imprezę tematyczną. Planują wyjazdy integracyjne, dalszą promocję miejscowości.
 
– Tworzymy niewielką rodzinę, która z pewnością się nie rozpadnie – twierdzi Nina Lesner-Marschall.

– Będziemy działać, bo budujemy coś niezapomnianego i niepowtarzalnego. Jak wszyscy, musimy się uzbroić w cierpliwość.


Małgorzata Janus

Zdjęcie: Archiwum

Ten produkt może Ciebie zainteresować

Czapka z daszkiem – Tygodnik Poradnik Rolniczy

Czapka z daszkiem – Tygodnik Poradnik Rolniczy

Płacisz tylko

27,00 zł

Cena regularna 35,00 zł

SPRAWDŹ

Widziałeś już nasze video "Izydroy 2020 - które firmy są przyjazne rolnikom?"?

r e k l a m a

r e k l a m a

Partner serwisu

r e k l a m a

Użytkowniku zadecyduj o wyrażeniu zgody!

Skrollując treść naszego Serwisu, zamykając okno tego komunikatu (X), klikając na elementy strony poza tym komunikatem bez zmian ustawień w zakresie prywatności, zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych przez Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o. (dalej PWR/my) i Zaufanych Partnerów do celów marketingowych, w szczególności na potrzeby wyświetlania reklam dopasowanych do Twoich zainteresowań i preferencji w serwisach PWR i w Internecie. Pamiętaj, że wyrażenie zgody jest dobrowolne a wyrażoną zgodę możesz w każdej chwili cofnąć.
Dowiedz się więcej lub zdecyduj o zgodzie.

Nasz cel to dostarczanie interesujących Ciebie treści, również przez dopasowane do Twoich zainteresowań reklamy. Twoja zgoda na wykorzystanie plików cookies i podobnych technologii w Twojej przeglądarce umożliwi nam dostosowanie przekazu do Twoich preferencji. Pozwoli ograniczyć ilość prezentowanych reklam Brak zmian ustawień przeglądarki jest Twoją zgodą na zapis plików cookies i podobnych technologii w Twoim urządzeniu końcowym i wykorzystanie zapisanych w nich informacji. Ustawienia przeglądarki w zakresie cookies możesz zawsze zmienić
(szczegóły w Polityce Prywatności).

Drogi Użytkowniku!

Przez dalsze Aktywne korzystanie z Serwisu, bez zmian ustawień przeglądarki, oznacza, że zgodziłeś się na przechowywanie w Twojej przeglądarce plików cookies i na przetwarzanie gromadzonych dzięki nim danych osobowych przez Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o. i naszych Zaufanych Partnerów. Dowiedz się więcej lub wycofaj zgody