Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Skorzystaj

r e k l a m a

Partner serwisu

W OSP w Serocku dzieci stają się wzorowymi strażakami

W OSP w Serocku dzieci stają się wzorowymi strażakami
Wieś i Rodzina OSP
Data publikacji 30.06.2019r.

Druhowie z OSP w Serocku są dumni, bowiem ich jednostka jest jedną z najstarszych w historii pożarnictwa w Polsce. Jej bogate tradycje sięgają drugiej połowy XIX w. W 1881 r. na terenie gminy Serock założone zostało Koło Ochrony Przeciwpożarowej pod nazwą Straż Ogniowa Św. Floriana.

OSP w Serocku kultywuje tradycję przodków

Dwadzieścia lat później, w 1901 r., społeczność parafialna miasta ufundowała swojej jednostce pierwszy sztandar z wizerunkiem św. Floriana. Dziś zajmuje on szczególne miejsce w szklanej gablocie w izbie pamięci.

r e k l a m a

Na czele jednostki liczącej 35 strażaków stoi prezes – pełniący swoją pierwszą kadencję – dh Sławomir Czerwiński.

Wspomniany sztandar posiada przebogatą historię. Kultywujemy tradycję naszych przodków, w zeszłym roku podczas uroczystości 100-lecia Odzyskania Niepodległości wraz z władzami samorządowymi, na terenie jednostki posadziliśmy dąb z pamiątkową tabliczką uhonorowującą dh. Henryka Sobolewskiego. To dzięki niemu, jego odwadze, sztandar przetrwał ciężki okres okupacji hitlerowskiej – powiedział prezes Czerwiński.

Praca z dziećmi przyniesie owoce

r e k l a m a

Szczególną rolę w serockiej OSP pełni dh Tomasz Gilert, twórca i opiekun Dziecięcej Drużyny Pożarowej. Dwa lata temu podjął się pracy z dziećmi, druhami w wieku 3–12 lat. W podjęciu decyzji utworzenia drużyny DDP wspomagała go żona Anna.

Jako ojciec trójki dzieci Olgi, Darii i Karola, mam spore doświadczenie wychowawcze – mówi z uśmiechem dh Tomasz Gilert. – Choć muszę przyznać, że chwilami jest ciężko. Dzieciaki są niczym żywe srebro, nawet na chwilę nie można spuścić z nich oka. Niemniej jednak jestem szczęśliwy mogąc pracować z najmłodszymi, widzieć ich rozwój i zaangażowanie. Śmiało mogę powiedzieć, że będą z nich wzorowi strażacy. Praca z dziećmi przyniesie owoce – przyznał z dumą dh Gilert.


Najmłodsi druhowie podczas ćwiczeń przed I Olimpiadą Międzynarodową
  • Najmłodsi druhowie podczas ćwiczeń przed I Olimpiadą Międzynarodową
Zadowolenia ze swoich najmłodszych druhów nie kryje prezes dh Sławomir Czerwiński.
Wkrótce dzieci wezmą udział w I Olimpiadzie Międzynarodowej, będącej jednocześnie I Olimpiadą Ogólnopolską zespołów DDP w wieku 4–10 lat. Podczas zawodów druhowie będą poddani musztrze, wystartują w sztafecie bojowej, której jednym z elementów będzie rozwijanie linii gaśniczej. Pozostało nam jeszcze kilka dni przygotowań – powiedział dh Czerwiński.

Jednostka w Serocku potrzebuje profesjonalnego sprzętu

Na dzień dzisiejszy strażacy z OSP Serock dysponują trzema samochodami oraz łodzią z silnikiem zaburtowym. Czy wspomniany sprzęt jest wystarczający, biorąc pod uwagę przebiegającą w pobliżu obwodnicę Serocka, drogi krajowe 61 i 62?

Zdaję sobie sprawę, że są w Polsce jednostki OSP, które z błogosławieństwem przyjęłyby sprzęt, jakim dysponujemy – powiedział prezes dh Sławomir Czerwiński. – Niemniej jednak musimy zwrócić uwagę, że nasze położenie jest szczególne. Pomijając wspomniane, przebiegające w pobliżu drogi krajowe i obwodnicę, pamiętajmy, że jesteśmy najdalej wysuniętą jednostką w powiecie po północnej stronie Zalewu Zegrzyńskiego. W przypadku jakiegoś zagrożenia jednostka PSP jest w stanie dojechać w ciągu 30 minut. My natomiast zawsze jesteśmy na miejscu i w pełnej gotowości – podkreślił prezes Czerwiński.


Dziecięca Drużyna Pożarnicza z prezesem Sławomirem Czerwińskim (z lewej) oraz opiekunem Tomaszem Gilertem
  • Dziecięca Drużyna Pożarnicza z prezesem Sławomirem Czerwińskim (z lewej) oraz opiekunem Tomaszem Gilertem

Artykuł podzielony na strony, czytasz 1 z 2 stron.

Widziałeś już nasze video "Do piernika! Weź udział w konkursie piernikowym TPR"?

r e k l a m a

r e k l a m a

r e k l a m a