Walne zebranie i poświęcenie nowej linii produkcyjnej
Przewodniczącym zebrania został Janusz Gilewicz, sekretarzem – Jolanta Fidecka, asesorami Artur Włosek i Grzegorz Jemioł. Po przyjęciu porządku oraz regulaminu obrad, delegaci wybrali członków komisji: mandatowo-skrutacyjnej (Marta Wasilewska, Justyna Korona, Dariusz Mrozek), uchwał i wniosków (Jadwiga Grzeszczak, Adam Stamirowski, Mariusz Matys) i wyborczej (Łukasz Lewiński, Edward Zarosiński, Krzysztof Matys). Na walnym stawiło się 32 delegatów spośród 34 wybranych podczas zebrań
rejonowych.
Po dopełnieniu tych formalności, sprawozdanie zarządu przedstawił prezes Mirosław Domański. Podkreślił, że dzień walnego zebrania rozpoczął się od poświęcenia nowej linii produkcyjnej.
– Od wielu lat mamy dodatni wynik finansowy. Najlepszy był 2023, 2024 rok był na podobnym poziomie, 2025 był nieco słabszy. Na sukces składa się wiele elementów, a klęska bierze się z byle czego – podsumował Mirosław Domański. – Dziś w biznesie non stop musimy być uważni, czujni i przygotowani na niespodzianki. Mówię o minionym roku z umiarkowanym optymizmem. W ubiegłym roku nie popełniliśmy żadnego błędu.
Rolnicy chcą dostarczać mleko do OSM w Piaskach
Mirosław Domański podkreślił, że do spółdzielni zwraca się wielu rolników chętnych dostarczać mleko.
Na koniec 2025 r. spółdzielnia liczyła 263 osoby, a wartość zadeklarowanych udziałów wynosiła 3,4 mln zł. W tej chwili członek spółdzielni, który rezygnuje z członkostwa odzyskuje udział w ciągu dwóch lat.
– Głównym zadaniem spółdzielni jest przerób mleka i wyrób serów twarogowych – mówił prezes Domański.
Skup mleka na poziomie 90 mln zł
W 2025 r. spółdzielnia kontynuowała dotychczasowe kierunki działalności uzyskując pozytywny wynik finansowy. Skup mleka prowadzono od członków spółdzielni, jak i od innych podmiotów prywatnych i spółdzielczych. W roku sprawozdawczym skupiono i zakupiono 24 mln l mleka, a wartość sprzedaży wyniosła 90 mln zł.
Fundusze własne wzrosły z 18 do ponad 20 mln zł. Fundusz udziałowy wzrósł z 3,2 do 3,4 mln zł. Największe zmiany zaszły w funduszu zasobowym, który wzrósł do 13,7 mln zł. Wydatki na inwestycje wyniosły 3,19 mln zł. Na koniec ubiegłego roku w trakcie realizacji były m.in. magazyn na serwatkę (101 tys. zł). Najkosztowniejszy był Triblock (1,5 mln zł), czyli maszyna dezynfekująca butelki (wodą ozonową), nalewająca produkty i zakręcająca butelki. Hala produkcyjna ogrzewana jest ciepłem pochodzącym z odzysku.
Okres sprawozdawczy był kolejnym rokiem zwiększania się funduszy własnych. Zapasy w OSM Piaski bardzo szybko rotują, spółdzielnia przygotowana jest na błyskawiczną i elastyczną realizację zamówień od dotychczasowych odbiorców jednocześnie poszukując nowych.
– Opierając się o analizę ekonomiczną oraz doświadczenia, zarząd nie widzi zagrożeń dla działalności spółdzielni. W 2026 r. zarząd będzie się starał optymalizować podejmowane decyzje w zależności od sytuacji. Wszystkie ważniejsze sprawy są przedstawiane radzie nadzorczej – podkreślał prezes Domański.
OSM Piaski planuje rozszerzenie bazy skupowej
OSM Piaski będzie pracować nad dalszym rozszerzaniem bazy skupowej. Piaski jako jedyna mleczarnia będzie produkować kefir i ayran zawierający ovofosfolipidy z żółtka jajka kurzego. OSM Piaski zamierza utrzymywać cenę mleka na poziomie średniej krajowej lub wyższej. Aktualna sytuacja finansowa pozwala optymistycznie patrzeć w przyszłość. Spółdzielnia skupuje mleko z 23 gmin, w 2025 r. było to 15,9 mln l, średnia 2,18 zł/l netto. Zatrudnione na produkcji są 53 osoby.
OSM Piaski będzie się promować internecie
Głównym celem na 2026 r. jest zwiększenie rozpoznawalności na rynku lokalnym i poprawa lojalności klientów. Jak podkreślił Mirosław Domański, OSM Piaski to lokalność, naturalność, tradycja i nowoczesność. Główne kanały komunikacyjne, które będzie wykorzystywać do promocji to Instagram, Facebook i w przyszłości Tik-Tok.
– Stawiamy więc na nowoczesne formy reklamy i przekazu, rozszerzamy rynek sprzedaży – zakończył swoje wystąpienie prezes Domański.
Marek Banaszkiewicz, przewodniczący rady nadzorczej, przedstawiając sprawozdanie z działalności rady nadzorczej, zwrócił uwagę na to, że rada spotkała się na 5 posiedzeniach. Na każdym z nich członkowie zapoznawali się z bieżącą sytuacją spółdzielni, wyrażali również swoje opinie na temat funkcjonowania spółdzielni, prowadzonych prac inwestycyjnych. Omawiano cenę mleka oraz sytuację na rynku mleka.
Zwiększenie środków w funduszu wzajemnej pomocy pozwoliło na większą pomoc dla dostawców, związaną choćby z klęskami żywiołowymi. W opinii rady wyniki spółdzielni pozwalają nam optymistycznie patrzeć w przyszłość.
– Zakład, żeby istnieć musi się cały czas rozwijać. Minione 4 lata to był okres rozwoju. Trzeba powiedzieć jasno, że to był złoty czas dla spółdzielni, która wykorzystała go wzorcowo – zwrócił uwagę Marek Banaszkiewicz. – Zachowywaliśmy obiektywizm, bo dbaliśmy o wspólne dobro dostawców i pracowników. Dziękuję całej radzie za 4 lata ciężkiej pracy, dziękuję wszystkim dostawcom.
Obraz sytuacji finansowej spółdzielni
Dr Jan Dworniak, biegły rewident, przedstawiając sprawozdanie podkreślił, że jego opinia nie zawiera żadnych zastrzeżeń, a sprawozdanie zarządu przedstawia rzetelny obraz sytuacji finansowej spółdzielni. Jest pełna podstawa, aby zebranie mogło to sprawozdanie zatwierdzić.
Zwrócił także uwagę na wyniki finansowe spółdzielni, które pozwoliły utrzymywać dobrą cenę skupu mleka na poziomie oferowanym przez największe i najlepsze spółdzielnie w kraju. Żeby to osiągnąć, trzeba było trafić z procesem i strategią funkcjonowania spółdzielni opartą przede wszystkim na produktach rynkowych twarogach i kefirach, jogurtach, maślance.
– Firmy, którym się to udało, osiągnęły sukces i spółdzielnia w Piaskach do tego grona należy – stwierdził dr Dworniak.
Delegaci przegłosowali także uchwały w sprawie zatwierdzenia sprawozdania zarządu i rady nadzorczej za 2025 oraz zatwierdzili sprawozdanie finansowe. Jednogłośnie udzielili Mirosławowi Domańskiemu absolutorium z wykonanych obowiązków w roku 2025. Absolutorium uzyskał także (bezwzględną większością głosów 30 do 2) Tomasz Kozłowski, zastępca prezesa
zarządu.
Członkowie rady nadzorczej OSM Piaski
Podczas walnego delegaci wybrali również 10 członków rady nadzorczej, którzy pracować będą przez kolejne 4 lata. Do rady weszli: Tomasz Augustyniak, Marek Banaszkiewicz, Mariusz Budzyński, Andrzej Daniel, Grzegorz Grochecki, Kamil Korpysz, Agnieszka Krawczyk, Monika Pachuta-Gładysz, Adam Stamirowski, Marcin Wróblewski.
Paweł Kuroczycki
