Dopłaty do zbóż 2024: czy sprzedaż między rolnikami będzie uprawniać do pomocy?TPR/Canva
StoryEditorDopłaty do zbóż 2024

Dopłaty do zbóż 2024: czy sprzedaż między rolnikami będzie uprawniać do pomocy?

26.03.2024., 16:24h
Izby Rolnicze domagają się, by dopłatami do zbóż zostali objęci również rolnicy ryczałtowi, którzy sprzedali zboże innym rolnikom. Zamiast faktury mieliby przedstawić umowę sprzedaży. Czy ministerstwo rolnictwa się na to zgodzi?

Sprzedaż zboża innemu rolnikowi. Czy wtedy należy się dopłata?

Ministerstwo rolnictwa planuje uruchomić dopłaty do zbóż. Pomoc ma trafić do rolników, którzy sprzedali zboże w 2024 roku. Nie znamy jeszcze wszystkich szczegółów pomocy, ale Wielkopolska Izba Rolnicza na wszelki wypadek zwróciła się z wnioskiem, aby tymi dopłatami byli objęci również rolnicy ryczałtowi, którzy handlują zbożem pomiędzy sobą.

Przy poprzednich dopłatach do zbóż był z tym problem. Finalnie ówczesny minister rolnictwa Robert Telus zgodził się na sprzedaż zboża z dopłatą rolnikom, którzy prowadzą produkcję zwierzęcą, ale wnioskujący i tak musiał przedstawić fakturę. 

- W Wielkopolsce, gdzie jest duża produkcja zwierzęca, jest bardzo dużo takich przypadków. Już w ubiegłym roku wielu rolników nie mogło skorzystać z dopłat ze względu na wymóg dołączania faktur VAT. Tacy rolnicy musieli kupować lub sprzedawać zboże poprzez pośredników, którzy przejmowali część należnej rolnikowi dopłaty - tłumaczy Izba.

Dopłaty do zbóż 2024: umowa zamiast faktury?

WIR zaznacza, że oczywiście umowy pomiędzy rolnikami mogą prowadzić do nadużyć, ale można te sytuacje kontrolować poprzez obowiązek zawarcia umowy kupna-sprzedaży oraz zapłaty przelewem, a także weryfikację powierzchni upraw w systemie e-wniosek.

- W obecnej, bardzo trudnej sytuacji rolników, ważne jest, aby pomoc dotarła do każdego rolnika, bez udziału pośredników - argumentuje Izba.

image
Dopłaty do zbóż 2024

Dopłaty do zbóż 2024: jakie będą stawki? Siekierski zdradza szczegóły

Kamila Szałaj

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
22. maj 2024 21:59