To już ostatni dzień na złożenie wniosku
Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przypomina, że 26 czerwca jest nieprzekraczalnym terminem zakończenia tegorocznej kampanii dopłat bezpośrednich i obszarowych.
Wnioski można składać wyłącznie elektronicznie za pośrednictwem aplikacji eWniosekPlus. Po zakończeniu naboru nie będzie już możliwości ubiegania się o płatności za 2026 rok.
Ponad 1,16 mln wniosków w ARiMR
Z danych Agencji wynika, że do tej pory zarejestrowano 1,162 mln wniosków. Spośród nich około 1,12 mln rolników złożyło dokumenty do 1 czerwca, dzięki czemu otrzymają dopłaty w pełnej wysokości.
Pozostali gospodarze złożyli wnioski po podstawowym terminie. Oznacza to, że ich płatności zostaną pomniejszone zgodnie z obowiązującymi przepisami.
Ponad 40 tys. rolników z niższymi dopłatami
Rolnicy, którzy złożyli wniosek po 1 czerwca, otrzymają dopłaty pomniejszone o 1 proc. za każdy dzień roboczy opóźnienia. Na podstawie danych ARiMR oznacza to, że ponad 40 tys. gospodarzy nie otrzyma pełnej kwoty należnego wsparcia.
Im później został złożony wniosek, tym większe będzie pomniejszenie płatności.
Korekty również mogą obniżyć dopłaty
Agencja przypomina także o zasadach dotyczących zmian we wnioskach. Rolnicy mogli wprowadzać korekty bez żadnych konsekwencji finansowych do 16 czerwca. Zmiany zgłaszane po tej dacie również powodują obniżenie należnych płatności – na takich samych zasadach jak w przypadku spóźnionego złożenia wniosku.
Kamila Szałaj
