Wiceminister rolnictwa: będzie 1 mld zł na dotacje na Rolnictwo 4.0. Kiedy nabór?Canva
StoryEditorRolnictwo 4.0

Wiceminister rolnictwa: będzie 1 mld zł na dotacje na Rolnictwo 4.0. Kiedy nabór?

28.03.2024., 18:00h
W 2024 roku rolnicy otrzymają 6 razy więcej pieniędzy na zakup innowacyjnych maszyn i urządzeń z programu Rolnictwo 4.0. Kiedy ruszy nabór wniosków? Na co dokładnie rolnik może otrzymać dotację?

Program Rolnictwo 4.0 uruchomiony w tamtym roku cieszył się wśród rolników ogromną popularnością. Do tego stopnia, że po trzech dniach naboru ARiMR skończyła przyjmować wnioski, bo wyczerpały się środki. Pieniędzy nie było niestety za wiele - tylko 164 mln zł. 

Rolnictwo 4.0: będzie nowy nabór wniosków na dotacje

Ale rolnicy, którzy nie załapali się na dopłaty do urządzeń i maszyn z Rolnictwa 4.0. będą jeszcze mieli szansę na otrzymanie 200 tysięcy złotych. Ministerstwo rolnictwa poinformowało, że planuje uruchomienie kolejnego naboru w 2024 roku.

- Uprzejmie informujemy, że w 2024 r. jest planowany kolejny nabór wniosków o wsparcie w zakresie rolnictwa 4.0 z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO) - wyjaśnia ministerstwo rolnictwa.

Kiedy ruszy nowy nabór wniosków na Rolnictwo 4.0?

Nie jest jeszcze znana dokładna data rozpoczęcia naboru wniosków w 2024 roku. MRiRW wyjaśnia, że informacja o planowanym terminie naboru wniosków o objęcie wsparciem będzie ogłoszona na stronie internetowej ARiMR nie później niż 30 dni przed planowanym terminem rozpoczęcia tego naboru.

Rolnictwo 4.0: budżet większy 6 razy

Dodatkowo budżet programu zostanie zwiększony 6 razy! Rząd przeznaczy na to działanie 1 mld zł.

- Dzięki wprowadzonym zmianom w KPO zwiększą się do 1 mld złotych środki wspierające rozwój rolnictwa 4.0. - poinformował Adam Nowak, wiceminister rolnictwa.

Jaka dopłata do zakupu maszyn i urządzeń rolnictwa 4.0?

Rolnicy mogą otrzymać maksymalnie 200 tys. zł. Wsparcie będzie im udzielone w formie refundacji kosztów kwalifikowalnych.

Poziom udzielonego wsparcia nie może przekroczyć:

  • 80% kosztów kwalifikowalnych inwestycji w przypadku tzw. młodego rolnika oraz rolników prowadzących produkcję ekologiczną
  • 65% kosztów kwalifikowalnych inwestycji w przypadku pozostałych rolników.

Starającemu się o wsparcie przysługuje prawo ubiegania się o zaliczkę. Kosztem kwalifikowalnym są koszty poniesione przez wnioskodawcę między 1 lutego 2020 r. a 30 września 2025 r. Wysokość wnioskowanej kwoty wsparcia nie może być mniejsza niż 15 000 zł.

Na co rolnicy mogą dostać pieniądze?

Rolnicy mogą otrzymać dotację na zakup i montaż systemów informatycznych i rozwiązań cyfrowych w zakresie rolnictwa 4.0 do obsługi procesów produkcji i wprowadzania do obrotu produktów rolno-spożywczych.Pomoc przysługuje zatem, gdy przedmiotem inwestycji jest nabycie i instalacja maszyn, sprzętu oraz oprogramowania komputerowego. Wsparcie dotyczy zakupu np. systemów zarządzania gospodarstwem, dronów rozpoznawczych i wykonawczych służących do prowadzenia działalności rolniczej, specjalistycznych robotów czy sensorów. Refundacja dotyczy również tzw. kosztów ogólnych. O tym, co dokładnie rolnicy mogą kupić w ramach Programu Rolnictwo 4.0 przeczytacie tu: 

image
Rolnictwo 4.0

Rolnictwo 4.0: rusza nabór wniosków. Na co rolnik może wydać 200 tys. zł dotacji?

 
image
Rolnictwo 4.0

Rolnictwo 4.0: na jaki ciągnik i sprzęt można dostać pieniądze? 42 pytania i odpowiedzi o dotacje

Kamila Szałaj

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
30. maj 2024 08:09