W tym roku będzie drugi nabór wniosków o wsparcie w zakresie Rolnictwa 4.0MRiRW/Canva
StoryEditorRolnictwo 4.0

Rolnictwo 4.0: będą dotacje dla rolników z produkcją zwierzęcą. Kiedy nabór?

11.07.2024., 10:24h
Rolnicy będą mogli ubiegać się o dotacje na Rolnictwo 4.0 jeszcze w tym roku. Tym razem wsparcie ma być skierowane głównie do hodowców zwierząt.

Rolnictwo 4.0: nowy nabór wniosków z myślą o hodowcach

Program Rolnictwo 4.0 uruchomiony w tamtym roku cieszył się wśród rolników ogromną popularnością. Do tego stopnia, że po trzech dniach naboru ARiMR skończyła przyjmować wnioski, bo wyczerpały się środki. Rolnicy, którzy nie załapali się na dopłaty do urządzeń i maszyn z Rolnictwa 4.0. będą jeszcze mieli szansę na otrzymanie 200 tysięcy złotych. Wiceminister rolnictwa Adam Nowak poinformował, że planowane jest uruchomienie kolejnego naboru jeszcze w tym roku.

- Planujemy w tym roku uruchomić drugi nabór wniosków o wsparcie w zakresie Rolnictwa 4.0 z Krajowego Planu Odbudowy. Zgodnie z decyzją kierownictwa resortu, nabór ten ukierunkowany będzie głównie na rolników z produkcją zwierzęcą - wyjaśnił Nowak. 

Kiedy ruszy nowy nabór wniosków na Rolnictwo 4.0?

Informacja o dokładnym terminie naboru wniosków na Rolnictwo 4.0 będzie ogłoszona na stronie internetowej ARiMR nie później niż 30 dni przed planowanym terminem rozpoczęcia tego naboru.

Jaka dopłata do zakupu maszyn i urządzeń rolnictwa 4.0?

Rolnicy mogą otrzymać maksymalnie 200 tys. zł. Wsparcie będzie im udzielone w formie refundacji kosztów kwalifikowalnych.

Poziom udzielonego wsparcia nie może przekroczyć:

  • 80% kosztów kwalifikowalnych inwestycji w przypadku tzw. młodego rolnika oraz rolników prowadzących produkcję ekologiczną
  • 65% kosztów kwalifikowalnych inwestycji w przypadku pozostałych rolników.

Starającemu się o wsparcie przysługuje prawo ubiegania się o zaliczkę. Kosztem kwalifikowalnym są koszty poniesione przez wnioskodawcę między 1 lutego 2020 r. a 30 września 2025 r. Wysokość wnioskowanej kwoty wsparcia nie może być mniejsza niż 15 000 zł. Budżet programu wynosi 1 mld zł.

Na co rolnicy mogą dostać pieniądze?

Rolnicy mogą otrzymać dotację na zakup i montaż systemów informatycznych i rozwiązań cyfrowych w zakresie rolnictwa 4.0 do obsługi procesów produkcji i wprowadzania do obrotu produktów rolno-spożywczych.Pomoc przysługuje zatem, gdy przedmiotem inwestycji jest nabycie i instalacja maszyn, sprzętu oraz oprogramowania komputerowego. Wsparcie dotyczy zakupu np. systemów zarządzania gospodarstwem, dronów rozpoznawczych i wykonawczych służących do prowadzenia działalności rolniczej, specjalistycznych robotów czy sensorów. Refundacja dotyczy również tzw. kosztów ogólnych. O tym, co dokładnie rolnicy mogą kupić w ramach Programu Rolnictwo 4.0 przeczytacie tu: 

image
Rolnictwo 4.0

Rolnictwo 4.0: rusza nabór wniosków. Na co rolnik może wydać 200 tys. zł dotacji?

 
image
Rolnictwo 4.0

Rolnictwo 4.0: na jaki ciągnik i sprzęt można dostać pieniądze? 42 pytania i odpowiedzi o dotacje

Kamila Szałaj

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
22. lipiec 2024 12:06