Rolnictwo 4.0: będzie nowy nabór wniosków na dotacje. Kiedy ruszy?Canva
StoryEditorRolnictwo 4.0

Rolnictwo 4.0: będzie nowy nabór wniosków na dotacje. Kiedy ruszy?

24.11.2023., 10:42h
Ministerstwo rolnictwa informuje, że będzie nowy nabór wniosków o dopłaty do zakupu innowacyjnych maszyn i urządzeń z programu Rolnictwo 4.0. Kiedy ruszy? Na co dokładnie rolnik może otrzymać dotację?

Program Rolnictwo 4.0 uruchomiony przez ARiMR 15 listopada cieszył się wśród rolników ogromną popularnością. Do tego stopnia, że po trzech dniach naboru Agencja skończyła przyjmować wnioski, bo wyczerpały się środki. Pieniędzy nie było niestety za wiele, bo tylko 164 mln zł. 

Rolnictwo 4.0: będzie nowy nabór wniosków na dotacje

Czy rolnicy, którzy nie załapali się na dopłaty do urządzeń i maszyn z Rolnictwa 4.0. będą jeszcze mieli szansę na otrzymanie 200 tysięcy złotych? Czy będzie kolejny nabór wniosków? O to zapytaliśmy ministerstwo rolnictwa. 

W odpowiedzi resort poinformował, że planuje uruchomienie kolejnego naboru w 2024 roku.

- Uprzejmie informujemy, że w 2024 r. jest planowany kolejny nabór wniosków o wsparcie w zakresie rolnictwa 4.0 z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO) - wyjaśnia ministerstwo rolnictwa.

Kiedy ruszy nowy nabór wniosków na Rolnictwo 4.0?

Nie jest jeszcze znana dokładna data rozpoczęcia naboru wniosków w 2024 roku. MRiRW wyjaśnia, że informacja o planowanym terminie naboru wniosków o objęcie wsparciem będzie ogłoszona na stronie internetowej ARiMR nie później niż 30 dni przed planowanym terminem rozpoczęcia tego naboru.

Jaka dopłata do zakupu maszyn i urządzeń rolnictwa 4.0?

Rolnicy mogą otrzymać maksymalnie 200 tys. zł. Wsparcie będzie im udzielone w formie refundacji kosztów kwalifikowalnych.

Poziom udzielonego wsparcia nie może przekroczyć:

  • 80% kosztów kwalifikowalnych inwestycji w przypadku tzw. młodego rolnika oraz rolników prowadzących produkcję ekologiczną
  • 65% kosztów kwalifikowalnych inwestycji w przypadku pozostałych rolników.

Starającemu się o wsparcie przysługuje prawo ubiegania się o zaliczkę. Kosztem kwalifikowalnym są koszty poniesione przez wnioskodawcę między 1 lutego 2020 r. a 30 września 2025 r. Wysokość wnioskowanej kwoty wsparcia nie może być mniejsza niż 15 000 zł.

Na co rolnicy mogą dostać pieniądze?

Rolnicy mogą otrzymać dotację na zakup i montaż systemów informatycznych i rozwiązań cyfrowych w zakresie rolnictwa 4.0 do obsługi procesów produkcji i wprowadzania do obrotu produktów rolno-spożywczych.Pomoc przysługuje zatem, gdy przedmiotem inwestycji jest nabycie i instalacja maszyn, sprzętu oraz oprogramowania komputerowego. Wsparcie dotyczy zakupu np. systemów zarządzania gospodarstwem, dronów rozpoznawczych i wykonawczych służących do prowadzenia działalności rolniczej, specjalistycznych robotów czy sensorów. Refundacja dotyczy również tzw. kosztów ogólnych. O tym, co dokładnie rolnicy mogą kupić w ramach Programu Rolnictw 4.0 przeczytacie tu: 

image
Rolnictwo 4.0

Rolnictwo 4.0: rusza nabór wniosków. Na co rolnik może wydać 200 tys. zł dotacji?

 
image
Rolnictwo 4.0

Rolnictwo 4.0: na jaki ciągnik i sprzęt można dostać pieniądze? 42 pytania i odpowiedzi o dotacje

Kamila Szałaj

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
14. czerwiec 2024 20:00