StoryEditorWiadomości rolnicze

Rolnicy odcięci od kredytów. Kiedy ten bubel będzie naprawiony?

21.01.2022., 10:01h
Nie jest tajemnicą, że rządzący często stawiają rolników w trudnej sytuacji przez własną niekompetencję. Kolejnym przykładem tego typu sytuacji, która mogła przynieść opłakane skutki, było uchwalenie nowej ustawy o egzekucji komorniczej. Okazało się, że... zgubiono w niej jeden paragraf, wywołując chaos. 

Nowelizacja Kodeksu Postępowania Cywilnego, która z inicjatywy Senatu weszła w życie na początku 2022 r., zmieniała przepisy dotyczące egzekucji komorniczych rolników. Określała między innymi, jakich elementów majątku komornik nie może zająć. Stawiało to kredytodawców w sytuacji, w której nie byliby w stanie odebrać niespłaconych zobowiązań kredytowych. Konsekwencją tej zmiany prawnej w praktyce byłoby zatem wyeliminowanie rolników z grona wiarygodnych kredytobiorców

Politycy posprzątają bałagan, który zrobili? 

Nowa ustawa senacka, która trafiła do Sejmu, ma poprawić sytuację, do której doprowadzili politycy. W ustawie przyznano, że przy przepisywaniu rozporządzeń doszło do... pominięcia jednego paragrafu. To zdarzenie miało być źródłem całego zamieszania, ponieważ ominięty zapis mówił o tym, że rozporządzenia nie stosuje się w razie równoczesnego skierowania egzekucji do wszystkich nieruchomości wchodzących w skład gospodarstwa rolnego prowadzonego przez dłużnika. 

Banki i rolnicy potrzebują zmiany w prawie

“Brak możliwości zaspokojenia się przez wierzyciela ze składników majątkowych dłużnika (bo de facto taki skutek mogą mieć regulacje k.p.c. w aktualnym kształcie) powoduje, że rolnicy nie będą w stanie pozyskać finansowania prowadzonej działalności. 

Banki — jako podmioty, które są zobligowane do zabezpieczenia depozytów oraz wyważenia swoich portfeli kredytowych — będą wręcz zmuszone do odrzucania znaczącej większości wniosków o udzielenie kredytów pochodzących od rolników, ponieważ ci ostatni nie będą w stanie przedstawić odpowiedniego zabezpieczenia dla zaciąganych zobowiązań. 

Stąd też w interesie obu tych grup jest przywrócenie stanu prawnego, jaki w omawianym zakresie obowiązywał przed wejściem w życie wspomnianej ustawy” - możemy przeczytać w uzasadnieniu nowego aktu prawnego. 

Działają w pośpiechu, by naprawić błędy 

Urząd Komisji Nadzoru Finansowego pozytywnie zaopiniował planowane zmiany. Politycy działają teraz szybko, chcąc nadać ustawie pożądany kształt. 11 stycznia 2022 r. Komisja Praw Człowieka, Praworządności i Petycji, Komisja Budżetu i Finansów Publicznych, Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Komisja Ustawodawcza na wspólnym posiedzeniu przyjęły projekt ustawy bez poprawek. W Senacie przystąpiono już do pierwszego czytania. 

wk
Zdjęcie: Pixabay

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
11. grudzień 2024 16:11