StoryEditorporady prawne

Czy można wyodrębnić samodzielny lokalu w domu w gospodarstwie rolnym?

14.01.2023., 14:01h
– Mam gospodarstwo rolne, a na odrębnej działce dom mieszkalny. Córka z mężem chcą rozbudować część domu, którego są współwłaścicielami w połowie ze mną i moim mężem i wziąć kredyt na ich część. Czy w domu jednorodzinnym można wyodrębnić własność lokalu? – chce wiedzieć rolniczka i Czytelniczka Tygodnika Poradnika Rolniczego.

W domu jednorodzinnym można wyodrębnić samodzielny lokal mieszkalny, ale...

Według art. 2 ustawy o własności lokali, samodzielny lokal mieszkalny może stanowić odrębne nieruchomości. W budynku mieszkalnym jednorodzinnym mogą być jednak co najwyżej dwa samodzielne lokale mieszkalne. Ograniczenie to nie ma zastosowania do budynków, które wybudowano na podstawie pozwolenia na budowę wydanego przed 11 lipca 2003 r.

Według wskazanej wyżej ustawy, samodzielnym lokalem mieszkalnym jest wydzielona trwałymi ścianami w obrębie budynku izba lub zespół izb przeznaczonych na stały pobyt ludzi, które wraz z pomieszczeniami pomocniczymi służą zaspokajaniu ich potrzeb mieszkaniowych. Spełnienie tych wymagań stwierdza starosta, wydając zaświadczenie.

Do lokalu mogą przynależeć, jako jego części składowe, pomieszczenia, choćby nawet do niego bezpośrednio nie przylegały lub były położone w granicach nieruchomości gruntowej poza budynkiem, w którym wyodrębniono dany lokal. Są to w szczególności: piwnica, strych, komórka, garaż, zwane dalej „pomieszczeniami przynależnymi”.

Co stanowi nieruchomość wspólną?

Trzeba także podkreślić, że w razi...

Pozostało 65% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
25. lipiec 2024 06:02