StoryEditorPorady prawne

Mąż nie chce się zgodzić na przekazanie gospodarstwa rodzinie. Czy sąd może to rozwiązać?

02.12.2022., 21:12h
Prowadzimy z mężem gospodarstwo rolne przekazane mi przez rodziców jeszcze przed ślubem. Powiększyliśmy je, dokupując ziemi. Osiągnęliśmy już wiek emerytalny i możemy przejść na emeryturę z KRUS. Nie mamy dzieci. Chciałabym przekazać gospodarstwo siostrzenicy i jej mężowi w zamian za dożywocie dla nas obojga, żeby mieć zapewnioną opiekę na starość. Problem w tym, że mąż się na to nie zgadza. Co mogę w tej sytuacji zrobić?

Kto dysponuje majątkiem przekazanym przed ślubem?

Gospodarstwo przekazane Pani przez rodziców przed ślubem stanowi Pani majątek osobisty i może nim Pani swobodnie dysponować, w tym zawrzeć z siostrzenicą i jej mężem umowę dożywocia. Nie ma przeszkód, aby dożywocie było ustanowione na rzecz Państwa obojga.

Inaczej jednak wygląda sprawa z gruntami zakupionymi wspólnie z mężem. W myśl art. 31 § 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, przedmioty nabyte w czasie trwania wspólności majątkowej małżonków wchodzą do majątku wspólnego. Oboje małżonkowie są obowiązani współdziałać w zarządzie majątkiem wspólnym, w szczególności udzielać sobie wzajemnie informacji o stanie majątku wspólnego, o wykonywaniu zarządu majątkiem wspólnym i o zobowiązaniach obciążających majątek wspólny.

Kiedy potrzebna jest zgoda współmałżonka przy zarządzaniu majątkiem?

Każdy z małżonków może samodzielnie zarządzać majątkiem wspólnym, jednak zgodnie z art.  37 k.r.o., zgoda drugiego małżonka jest potrzebna do dokonania:

  • czynności prawnej prowadzącej do zbycia, obciążenia, odpłatnego nabycia nieruchomości lub użytkowania wieczystego, jak r...

Ten artykuł jest dostępny wyłączenie dla Prenumeratorów Tygodnik Poradnik Rolniczy
Zyskaj dostęp do tego i innych wyjątkowych artykułów
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
28. maj 2023 19:15