StoryEditorWiadomości rolnicze

Jerzy Kondratiuk z Rolnicy Podlasie hoduje piękne konie

28.10.2022., 07:10h
Jerzy Kondratiuk to hodowca koni, mieszkający we wsi Ciełuszki w województwie podlaskim, znany z programu emitowanego przez stację FOKUS TV "Rolnicy. Podlasie". Ogiery i klacze rolnika są nagradzane na wielu wystawach. Pan Jerzy od 40 lat zajmuje się hodowlą koni w typie sokólskim, a w jego stajni mieszka ich ok. 30. Jak prezentują się konie Jerzego Kondratiuka?

Ogier Arsenek zajął 3 miejsce na wystawie w Szepietowie

Od 3 do 4 października 2022 r. trwała coroczna wystawa Ogierów Zimnokrwistych w Szepietowie, podczas której jeden z ogierów wyhodowanych przez pana Jerzego Kondratiuka zajął 3 miejsce. Arsenek jest synem klaczy Arsa i ogiera Rdesta, zapowiadającym się na dobrego rozpłodnika.

Ile lat mają konie pana Jerzego Kondratiuka?

Najstarszą z klaczy w gospodarstwie pana Jerzego Kondratiuka jest Amazonka. Czempionka liczy sobie 22 lata i od początku swojego życia wzrasta w stadzie rolnika. Klacz ma na swoim koncie wiele trofeów, które zdobywała m.in. w: Służewcu, Poznaniu, Kętrzynie i Szepietowie. Amazonka podczas każdej wystawy, w której brała udział, zajmowała miejsce na podium. W stadzie stworzonym przez pana Kondratiuka powstały rodziny koni, a co ciekawe, większość z klaczy nosi imiona rozpoczynające się na literę A. Jedyną klaczą, która nie urodziła się w gospodarstwie pana Jerzego Kondratiuka, jest klacz ardeńska.

Co wiemy o rasie zimnokrwistych koni sokólskich?

Konie sokólskie zimnokrwiste to lokalna odmiana koni rasy zimnokrwistej, która powstała ok. 100 lat temu w Polsce. Konie zimnokrwiste wyróżniają się budową i charakterem. Konie te nadają się do pracy zarówno w polu, jak i do jazdy w zaprzęgu. Osiągają wzrost od 150 do 160 cm.

oprac. Justyna Czupryniak

źródło: youtube/RasySTAROPOLSKIE

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
20. luty 2024 16:27