Ceny usług w żniwa 2023Envatoelements
StoryEditorCeny usług rolniczych

Jakie będą ceny koszenia zboża w żniwa 2023? Ile za pracę kombajnu?

30.05.2023., 18:30h
Tegoroczne żniwa zbliżają się coraz większymi krokami. Rolnicy uprawiający zboża z pewnością już zastanawiają się, ile zapłacą za usługi koszenia i zbioru ziarna oraz słomy. W zeszłym roku wzrost cen był widoczny ze względu na wzrost kosztów zakupu paliwa. A ile rolnicy zapłacą za usługi w tegoroczne żniwa?

Ceny za wymłócenie zboża czy sprasowanie go w tym roku nie będą się o wiele różnić od tych sprzed 12 miesięcy. Rolnicy największy szok przeżyli po ubiegłorocznych podwyżkach paliwa, kiedy kwota, którą musieli zapłacić za 1 godzinę pracy kombajnu do zboża, wynosiła w niektórych rejonach Polski ponad 600 zł. Obecnie sytuacja na rynku paliw uspokoiła się, choć stawki za paliwo wciąż są wysokie. Rolnicy mieli czas, by przyzwyczaić się do nowej i niełatwej rzeczywistości finansowej.

Ile rolnik zapłaci za skoszenie zboża w żniwa 2023?

Ja wynika z relacji rolników, na jednej z grup, na której wymieniają się informacjami na temat opłat za usługi rolnicze w swojej okolicy, ceny za koszenie zboża oscylują w granicach 450 - 600 zł.

Najczęściej pojawiającą się kwotą, jest 500 zł/ha za wymłócenie ziarna i 550/ha z młócenie wraz z cięciem słomy sieczkarnią. 

Cena usług koszenia zboża będzie jednak zależeć od kilku czynników: od regionu, od powierzchni pola do skoszenia czy od szerokości roboczej hedera. 

Jakie były ceny za usługi w zeszłym roku?

Ceny usług rolniczych w żniwa 2022 były bardzo zróżnicowane. Na początku lipca w niektórych województwach ceny wahały się jeszcze w granicach 400 zł, jednak wraz z upływem czasu sięgnęły 600 zł.

Osoby oferujące usługi rolnicze podkreślają, że chociaż w ciągu roku spadły ceny oleju napędowego to jednak znacznie wzrosły ceny części zamiennych czy smarów, ale także niektórym wzrosły raty kredytów i leasingów. 

Z jednej strony to źle, że ceny w trakcie roku nie spadły i rolnicy znów zapłacą sporo za usługi, jednak z drugiej strony to dobrze, że nie wzrosły jeszcze bardziej.

Oprac. Justyna Czupryniak

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
19. czerwiec 2024 08:25