StoryEditorRzepak

Jak wyregulować rzepak przed zimą?

01.09.2019., 09:09h
Odpowiedni termin siewu oraz obsada wpływają na regulowanie tempa wzrostu rzepaku, a co za tym idzie na późniejszy plon. Jednak każda jesień jest tak różna, że rolnik musi regulować rozwój rzepaku. W jaki sposób regulować wzrost rzepaku jesienią? 

Duży wpływ na właściwy wzrost, rozwój i ostatecznie na pokrój roślin rzepaku przed zimą wywiera termin i zagęszczenie siewu. Ten czynnik decyduje o tym ile liści wykształci rzepak do fazy spoczynku wegetacyjnego i jak niska będzie rozeta. Jeżeli zadbamy o te parametry, resztę zrobi za nas światło, które jest najlepszym regulatorem wzrostu roślin.

Rzadko zdarzają się jednak idealne warunki, a każdy plantator rzepaku przyzna, że każda jesień jest inna. Rzepak jest rośliną wymagającą właściwego prowadzenia łanu. Po siewie i jego wschodach pozostaje nam jeszcze kilka możliwości wpływu na kontrolowany rozwój łanu. To dokarmienie dolistne roślin kluczowymi dla rzepaku mikroelementami oraz regulowanie jego rozwoju i wzrostu. Plantacje skracane jesienią (regulatory wzrostu i fungicydy wykazujące działanie regulacyjne) w sezonach z dużymi wymarznięciami są zdecydowanie lepsze od nieskracanych. 

Jaka jest idealna rozeta rzepaku na zimę?

Pamiętajmy – czynnikiem decydującym dla uzyskania modelowych roślin rzepaku przed spoczynkiem zimowym, o najwyższym potencjale plonotwórczym i najwyższej zimotrwałości, jest termin i gęstość siewu rzepaku. ...

Ten artykuł jest dostępny wyłączenie dla Prenumeratorów Tygodnik Poradnik Rolniczy
Zyskaj dostęp do tego i innych wyjątkowych artykułów
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
06. czerwiec 2023 20:30