StoryEditorWiadomości rolnicze

Nalatuje chowacz

18.03.2015., 11:03h
Sygnalizacja agrofagów na stronach internetowych Instytutu Ochrony Roślin – PIB w Poznaniu i Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa jeszcze nie ruszyła (11 marca br. nie było tam aktualnych komunikatów). Poza tymi dwoma dobrymi źródłami informacji o stanie zagrożeń informują też firmy chemiczne, a z informacji tych wynika, że w dniach 8 i 9 marca notowano pierwsze w br. naloty chowacza brukwiaczka. 

W dużym uproszczeniu można powiedzieć, że szkodnik pojawił się w tych dniach w Polsce na obszarze poniżej linii łączącej Szczecin i Lublin. Oczywiście pierwsze odłowione w żółtych naczyniach chowacze brukwiaczki to jeszcze nie moment na ich zwalczanie chemiczne. Zabieg trzeba jednak wykonać, zanim samice złożą jaja i pod warunkiem, że średnia dobowa temperatura w czasie zabiegu utrzymuje się powyżej 6 st. C. Tym bardziej w najbliższych dniach trzeba przyjrzeć się plantacjom rzepaku i systematycznie kontrolować żółte naczynia.

Chowacz brukwiaczek nalatuje na rzepak wiosną, gdy temperatura gleby wynosi 5–7°C, a temperatura otoczenia osiągnie 10–12°C. Po dokonaniu żeru uzupełniającego wiosną samica składa jaja w pędy, głównie poniżej ich wierzchołków. Uszkodzenia roślin spowodowane przez larwy sprzyjają chorobom grzybowym: suchej zgnilizny kapustnych, zgnilizny twardzikowej i szarej pleśni. 

 

M. KALINOWSKI

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
30. kwiecień 2024 06:22